Pokud bydlíte v Praze nebo jste z jejího okolí a marně přemýšlíte nad tím, kde si užít příjemnou procházku nebo dokonce náročnější túru, tak už nemusíte! Vytipovali jsme oblíbená místa, která si zamilujete, a dokonce nebudete váhat ani nad pořízením velkého množství fotografií. Mrkněme se tedy spolu na to, kam zajít v blízkém okolí Prahy na pěší výlet.

Vyhlídka Máj

Mapa Vyhlídka Máj

Skvělou procházku, která je rovněž s příměsí romantiky nabízí Vyhlídka Máj. Ta se nachází nedaleko obce Teletin. Z této vyhlídky se vám nabídne jeden z nejkrásnějších pohledů na řeku Vltavu. Řeka v tomto místě protéká skalnatým kaňonem, která se zde stáčí do tvaru podkovy a nabízí tak úchvatný pohled.

Vyhlídka Máj je dostupná celoročně a je přístupná po žluté turistické stezce z obce Teletín. Z vlastních zkušeností rozhodně doporučujeme se na místo vydat jen za dobrého počasí. Zejména v zimě mohou být okraje vyhlídky velmi nebezpečné z důvodu námrazy. Na vyhlídku se lze dostat pěšky z vesnice Teletín, anebo můžete zvolit náročnější túru, která vede až od vlakové zastávky Jílové u Prahy (zhruba 12 km).

Velká a Malá Amerika

Mapa Bývalý lom Velká Amerika

Lomy Velká a Malá Amerika jsou právem označovány za český Grand Canyon. Tato místa se hojně využívala českými filmaři pro jejich ojedinělost. Velká Amerika je zhruba 800 metrů dlouhý, 200 metrů široký a 100 metrů hluboký lom. Na dně najdete krásně průzračná a navzájem propojená jezírka. Doporučujeme si lom prohlédnout jen z veřejně přístupných míst. Okraje jsou velmi nestabilní a nebezpečné. Koupání je v lomu přísně zakázáno.

Malá Amerika je druhým, leč menším vápencovým lomem. Není zdaleka tak vyhledávaným místem, jako Velká Amerika, ale i tak jde o moc pěkný pohled. Doporučujeme si udělat pěší procházku kolem lomů. V takovém případě se jedná o výlet s pěkným výhledem na celé odpoledne.

Skalní město Bludiště u Mšena

Mapa skalní město Bludiště u Mšena

Velmi pěkným pěším výletem je návštěva Skalního města nedaleko Mšena. Pouze 2,5 kilometru od této obce se nachází labyrint rozpukaných pískovců, které společně tvoří jeden velký celek. Tyto skalní soutěsky a komíny vytváří dojem, že jste ve velkém kamenném bludišti. Nedoporučujeme návštěvu tohoto místa za deštivého počasí. Kameny jsou v případě navlhnutí velmi kluzké a je zde vysoké riziko úrazu.

Hrad Karlštejn

Mapa hrad Karlštejn

Tento středověký královský hrad není třeba příliš představovat. Nachází se pouhých 30 kilometrů od Prahy a je ideálním místem pro pěší výlet. Pěšky se k němu dostanete ze stejnojmenné obce, přičemž na samotném hradě se můžete zúčastnit prohlídkových okruhů a celý výlet lze zakončit na vyhlídce na samotný hrad.

Informace o jednotlivých okruzích najdete zde.

Zřícenina hradu Okoř

Mapa zříceniny hradu Okoř

Zřícenina hradu Okoř se nachází těsně za Prahou ve stejnojmenní obci. Pro pěší túru je ideální zejména okolí hradu, které si rovněž užijí i milovníci koní a cyklisté. Podél Zákolanského potoka se dostanete z vesnice až ke zřícenině a nechybí ani možnost prohlídkového okruhu, který lze absolvovat s průvodcem či po vlastní ose.

Vstupné na Okoř je 75 Kč v případě dospělého a 35 Kč pro děti a důchodce.

Solenická podkova

Mapa Solenická podkova

Podobně jako Vyhlídka Máj, tak i Solenická podkova je velmi vyhledávaným místem kvůli krásným fotografiím a scenérii. Najdete ji v lese mezi obcemi Zduchovice a Solenice na Příbramsku. Jde o jednu z nejkrásnějších vyhlídek na řeku Vltavu. Doporučujeme zvolit pěší přístup z obce Zduchovice, neboť zde nevede žádná oficiální turistická trasa. Jde o trochu náročnější výšlap, ale za ten pohled rozhodně stojí.

Čertovy hlavy

Mapa Čertovy hlavy

Čertovy Hlavy jsou obrovské devítimetrové skalní reliéfy, do nichž jsou vytesány dvě velké ďábelské hlavy. Dostanete se k nim po strmém kopci z obce Želízy. Důrazně doporučujeme se na místo vydat pouze za pěkného počasí. V období dešťů vzniká na kopci rozsáhlé bahno, které může zapříčinit nepříjemné pády. Pohled na Čertovy hlavy vám však vynahradí náročný výstup. Pěší túra je možná podél celého kopce, který nabízí pohled na skalnatý terén a vede po turistické značce.