Přemýšlíte, že byste na přicházející nový rok chtěli zažít něco nezapomenutelného a třeba i vyzkoušet tradice jiných koutů světa? To je přímo skvělé rozhodnutí! Dnes jsme pro vás vybrali 5 destinací, které vám nabídnou ikonickou oslavu silvestru.

V článku si přiblížíme, jak se slaví silvestr v:

  • Rio de Janeiro
  • Velká Británie
  • Kanárské ostrovy
  • Řím
  • Tatry

Rio de Janeiro

Silvestr v brazilském Riu mívá titul nejveselejší a nejpestřejší oslavy nového roku na světě, a to vcelku oprávněně. Oslavy se tady účastní kolem 2 milionů lidí, a pro nás je skutečně netradiční. Lidé se tam oblékají do bílých obleků, či obyčejně bílého oblečení, které barvou symbolizuje nový začátek, a vyrážejí do města nebo na slavnou pláž Capacabana. Pláž Capacabana je dlouhá skoro 5 km, lidé z ní házejí do vody květiny, obvykle bílé mečíky či případně i bílé růže, užití ještě najde i žlutá barva. Tradičně jsou květiny dávány božstvu, na pláži je možno najít mnoho různých oltářů a modlitebních míst. Hřebem oslavy je potom samozřejmě 20minutový ohňostroj přímo na pláži. Spát se chodí obvykle až po snídani, takže party to je opravdu pořádná, den předtím se raději dobře vyspěte. Pokud by vás nelákala pláž, můžete zůstat i ve městě a užít si atmosféry tam. V Riu je na silvestra samozřejmě teplo, bundy ani čepice tam potřebovat nebudete.

Jak vypadá typické přivítání nového roku na slavné pláži je ve videu tady:

Velká Británie

Kromě velkolepého Londýna, který si představí zřejmě většina z nás, a kterému se budeme věnovat hned v zápětí si představíme ještě i skotský Edinburgh. Ten je kromě tradičním ohňostrojem nad Edinburským zámkem proslulý i takzvanou ohnivou řekou. Tato akce se koná již 30. prosince, a jde o každoroční tradici průvodu městem, při němž se lidé procházejí se svítícími loučemi, což následně vypadá jako ohnivá řeka. Mimo to může být ještě velmi zajímavé vidět závody psího spřežení. Na ty se můžete podívat v městském parku Holyrood.

A co se týče Londýna, je očekávatelné, že oslavy v této evropské metropoli budou opulentní, z toho důvodu jej také doporučujeme lidem, kteří si libují ve velkých oslavách, se spoustou lidí, světel, hluku a pořádné zábavy. Čekají vás tam totiž dechberoucí půlnoční ohňostroje a světelné show, plné bary, lidé oslavující v podnicích i na ulicích a krásná, sváteční atmosféra plná energie do nového roku. Překvapující ještě může být, že karnevalové masky nenajdete pouze v Riu, ale dokonce i v Londýně, kde se v nich objevují skupiny lidí.

Oslava nového roku v Edinburghu je zachycena na tomto videu:

Kanárské ostrovy

Z obřích novoročních oslav v srdci metropole se dostáváme do srdce přírody na úplně jiný způsob oslav. Pokud si na přelomu roků přejete spíše vypnout, pořádně se zrelaxovat a nabrat dostatek sil, zpozorněte, toto bude asi silvestr přímo pro vás. Užívat si můžete odpočinku na pláži, dlouhých procházek, objevování všech krás ostrovů anebo se naučíte třeba i surfovat. Turistů v této roční době, a zejména potom o svátcích není přespříliš, což je příjemným bonusem, podobně jako teplota vzduchu i vody, která se pohybuje kolem 20 stupňů Celsia, což je například na surfování i dlouhé procházky po pláži úplně ideální.

Nějaký ohňostroj a oslava se přeci jen najde i tady, ale nutno uznat, že ve značně umírněné podobě. Podívejte se sami:

Řím

Jestli někdo umí skutečně oslavovat a užívat si života plnými doušky, jsou to právě Italové. Zavítat tak na novoroční oslavy do jejich hlavního města může být zážitek na celý život. V ulicích je stále vánoční výzdoba, energická atmosféra a bujará oslava. Restaurace i bary mají dveře dokořán, v nabídce spoustu zajímavých menu, drinků a hudby. Co se týče jídla, tradičně v silvestrovské několika chodové večeři naleznete čočku a také rizoto s granátovým jablkem, do přicházejícího roku zajišťují peníze a štěstí.  Kromě sezonních záležitostí na vás samozřejmě čekají i všechny ikonické památky, jako Koloseum, Fontána di Trevi, Vatikán, Forum Romanum, náměstí Piazza Navona, či třeba i Circa Maxima, kde můžete navštívit akci k přivítání nového roku. Nejvyhlášenější ohňostroj se odehrává na ulici Via dei Fori Imperiali, sledovat jej můžete z teras například Kolosea, Kapitolu či i z Fora Romana. Místo tam je potřeba si zabrat s předstihem, kvůli počtu dalších přihlížejících, ale pokud se vám nechce tlačit v davu či tam stát delší dobu předem, ohňostroj zřejmě uvidíte prakticky z jakéhokoli vyššího místa či otevřenějšího náměstí, jsou opravdu nepřehlédnutelné. Největší koncerty se potom konají na téže ulici jako ohňostroj, anebo právě v Circa Maxima, vstupné tam je pro všechny zdarma.

Kromě všech těchto lákadel je neopomenutelným bodem navíc ještě i představa, kolikrát už se v tomto věčném městě nový rok vítal. To kouzlo na vás přímo dýchne.

Jak v tomto období vypadá město i oslava mrkněte tady:

Tatry

Tady po větší exotice přicházíme konečně trošku více k naší bílé klasice. Ať už si vyberete polskou či slovenskou stranu Tater, zažijete nezapomenutelný silvestr v pohádkově zasněženém prostředí. Podle vaší preference si můžete vybírat mezi několika styly, kterými oslavu nového roku přivítáte. Zvolit si můžete klidnější podobu v některé z horských chat, ať už soukromých nebo těch hotelových sdílených, oboje má své, pokud si vyberete pronajmout si chatu pro sebe, můžete si užívat ticha a klidu, zasněženého okolí a zažít nefalšovanou romantiku. Na druhou stranu je potřeba počítat s tím, že u této nefalšované romantiky vám zřejmě nikdo jiný neudělá oheň v krbu, nepřipraví snídaní, ani neodhrne sníh ode dveří. Pokud se máte v plánu nechat spíše hýčkat, sáhněte po balíčku v některém z vyhlášených hotelů, a dopřejte si k tomu třeba rovnou i wellness. Při slavnostním přípitku vás potom čeká připravené šampaňské, zasněžené vrcholky hor a zřejmě i nějaký ten ohňostroj či světelná show, i když spíše v umírněné formě kvůli přírodě.

Pokud byste však hledali i akčnější zábavu, jsou pořádány samozřejmě i koncerty a podobné akce, na jednu z nich, která se odehrála v polském Zakopanem se můžete podívat tady:

Tak jaké město vás zlákalo nejvíce? Nebo vsadíte raději na klasiku a zůstanete v pohodlí domova? :) Dejte nám vědět do komentářů!  A dál mrkněte třeba na to, kam vyrazit za nejlepší čokoládou.