Pojem skandinávského stylu zaznívá v období Vánoc více než v jakoukoli jinou roční dobu. Inspirace severskými zeměmi se vyjímá při výzdobě domu, chystání vánoční tabule, balení dárečků, a třeba i při tvoření celkové vánoční atmosféry. V čem jsou ty Scandi Vánoce vlastně tak výjimečné? Pojďme si to v dnešním článku maličko přiblížit.

Začněme na samém počátku a vraťme se k původním obyvatelům skandinávie, tedy k Sámům. pozdější době byli známí spíše pod jménem Seveřani. Jejich potomky dnes najdeme na území severního Norska, Švédska, Finska a Ruska. Dobu, na kterou připadají naše Vánoce měli spojenou především s přírodními úkazy, a hlavním předmětem oslav byl zimní slunovrat. Toto období neslo poselství, že nadvláda kruté zimy a nekonečné tmy by měla být již brzy vystřídána návratem Slunce a teplejším jarem plným života.

Skandinávské země měly také svou severskou mytologii, jež pramenila z germánského pohanství. To však bylo v průběhu časů nahrazeno, a skandinávci tak přijali křesťanství. V současnosti tedy tato kultura věří v křesťanskou církev a Vánoce samozřejmě patří k jedněm z největších a nejvýznamnějších křesťanských svátků, jelikož se oslavuje narození Ježíše Krista. Přestože tomu tak je, a seveřané věřící jsou, tradiční křesťanské zvyky se tam příliš striktně nedodržují. Náboženské akce jsou více doplněny o rodinný čas, odpočinek, sportovní aktivity a posezení s přáteli.

Když už jsme zmínili Ježíška, který naděluje dárky pod stromečky u nás, podívejme se také na to, kdo chodí na severu. A že to mají pestré. V Norsku narazíme na skřítka Nisse, Ve Finsku se o dárky stará dědeček Ukko a ve Švédsku zase dědeček Jultombe se svými malými skřítky Julnissar. Štědrý večer a první i druhý svátek vánoční mají stejně tak, jako my. Rovněž slaví i adventní období, a povšimnout si můžeme také toho, že na rozdíl od nás více vyzdvihují svátek svaté Lucie, jež připadá na 13. prosince.

A teď tedy konečně, proč jsou skandinávské vánoce a celý skandinávský styl takovou ikonou současnosti? Řekla bych, že z dobrých důvodů. Celé kouzlo skandinávských Vánoc spočívá v lásce, klidu, míru a pokoře. Seveřané si velmi zakládají na tom, aby byl přes svátky náležitý klid, strávili mnoho času s rodinou, přáteli, a veškerými svými blízkými. Zapomeňte proto na velký shon, stres, chaos a přervané obchodní centra. Stejně tak nechejte bez povšimnutí kýčovité ozdoby, hromady barevných postaviček, tuny balícího papíru a křiklavých ozdobných mašliček. Jednorázové konfety, třpytky a vánoční ubrousky s potiskem Santa Clause na jejich vánoční tabuli rovněž ani náhodou nenajdete.

A co tam tedy mají? Vše v duchu minimalismu, jednoduchosti, tlumených barev a světla. Samozřejmě vše s ohledem k přírodě, bez zbytečného plýtvání a s využitím přírodnin, které najdete třeba při odpočinkové odpolední procházce. Zkrátka žádný stres a nic rušivého. :) Na štědrovečerní tabuli spousta voňavých jehličnatých větviček, jmelí, eukalypt... Ve stejném stylu ozdobné věnce a klidně i balení dárků. Hnědý, nepotištěný papír, jednoduchý lýkový provázek a kousek větve umí také udělat své kouzlo. Střídmé barvy, hlavně v bílých, béžových a šedých odstínech v kombinaci se dřevem a zelenými či hnědými přírodninami zařídí minimalistickou eleganci a vašemu domovu dodají příjemný pocit útulna.

Vzhledem k tomu, že v zimním čase dominuje černočerná tma, jak jsme si již zmiňovali výše, jsou ve skandinávských zemích velmi oblíbené světýlka a svíčky. Světýlka obvykle v bílém či žlutém odstínu, z venku i uvnitř domu. Plápolající plamínky svíčky navodí svým teplým světlem hřejivou a ještě více útulnou atmosféru bezpečného, klidného domova. V současnosti u nás seženete mnoho věcí ve skandinávském stylu, stačí si do vyhledávače jednoduše zadat skandinávský domov. Největším dodavatelem nábytku a doplňků je zřejmě přímo skandinávská společnost IKEA. Hezké kousky můžete ulovit i na e-shopech Butlers či Westwing. Přírodní svíčky poté můžeme z české výroby doporučit Plamínek nebo Gløde candles přímo inspirované Norskem.

A co vy a skandinávský styl vánoc i života? Je vám sympatický nebo vás naopak moc neoslovuje? Dejte nám vědět v komentářích. Dál se můžete podívat třeba na náš článek o vánočních tradicích, které se týkají štěstí.