Okouzlující výzdoba, příjemná atmosféra, sníh na chodnících a horký punč v ruce. To si mnoho z nás vybaví, když zmíníme vánoční trhy. Byť je tato doba na setkávání a akce poněkud podivná, pojďme se alespoň podívat na města, která jsou svými vánočními trhy proslulá.

Vídeň

Magická Vídeň, kterou z Moravy máme, co byste kamenem dohodili. Historické centrum na vás dýchne pohádkovou atmosféru, nos vám po procházce zčervená a nebude vědět, kde si dřív dát vánoční punč. Osobně mám nejraději prostor na Maria-Theresien-Platz, rozprostřen mezi Uměleckohistorickým a Přírodovědným muzeem, jejichž návštěvu vřele doporučuji. Na celém platzu jsou umístěny stánky, stejně jako na mnoha dalších místech po městě. Při procházce nevynechejte rozsvícený Rathaus, u nějž se nachází velké kluziště a ruské kolo. Trhy naleznete i u Shönbrünnu a Vánoční vesničku si projdete u zámečku Belvedere. Samotné trhy - Christkindlmärkte - mají ve Vídni dlouholetou tradici sahající až do roku 1298, čímž se řadí na nejstarší příčky.

Krakov

Krásné polské město s pořádným nádechem historie stojí za návštěvu v každém ročním období, avšak musím uznat, že o Vánocích může mít ještě o něco poetičtější atmosféru. Pohled na zasněžený hrad Wawel od řeky, a procházka v jeho okolí bude tak dechberoucí, že bez ní určitě nebudete moci odjet. Centrum města oplývá mnoha vánočními výrobky, suvenýry, dobrými restauracemi a místními lahůdkami, jako je například uzený sýr s brusinkami či třešňová vodka.

Salzburg

Pověstná atmosféra, velká výzdoba a celý obchod s Mozartovými koulemi. Mimo jiné lahodný punč, pečené kaštany a spousta dalších dobrot, vás může nalákat na vánoční trhy právě do tohoto německého města. Nejromantičtější prostředí na vás čeká na zámku Hellbrunn a největší trhy přezdívané Ježíškův trh naleznete na náměstí Domplatz a Residenzplatz. Zasněžená krajina s katedrálami, hradem a velkými kopci je jako vystřižená z vánočního filmu.

Brusel

V hlavním městě Evropy najdete největší vánoční trhy z celé Belgie. Na hlavním náměstí Grand Place, které je zároveň památkou Unesca, naleznete každý večer světelné a zvukové show. Ve stáncích nakoupíte tradiční vánoční cukroví a samozřejmě i proslulou belgickou čokoládu. Stánků je více než 250 a cestička lemována vánočními světly a dekoracemi vám zařídí hezkou, dvou kilometrovou procházku.

Drážďany

Adventní čas v Drážďanech je velmi oblíbený nejen u Čechů. Nalákat vás mohou na zářící světýlka, pestrý program a historii městských trhů, jež jsou úplně nejstarší v Německu. Hlavním centrem je náměstí Altmarkt, se stánky nabízejícími rukodělné výrobky, tradiční hvězdy, zábavu pro děti a na ochutnání například klasickou drážďanskou vánoční štolu.

Zdroj fotografie: Wikipedie, autor: LH DD/Dittrich

Budapešť

Historické centrum Budapešti se má čím chlubit nejen v adventním období, i když svařák na procházku po městě může být vítaným pomocníkem, který byste v horkých letních dnech jen těžko nahradili. Trhy zde jsou speciální v tom, že jednotliví výrobci prochází speciální komisí. Můžete tak mít jistotu, že nakupujete nejlepší maďarskou kvalitu a na výtečných lahůdkách si pochutnáte třeba při poslechu některého z koncertů. Největší a zároveň i nejstarší trhy naleznete na náměstí Vörösmarty.

Norimberk

Do Německa ještě jednou, tentokrát za typickými dlouhými stánky s bílými a červenými proužky na střechách. Perník Lebkuchen, klasické německé klobásy a pražené mandle na vás čekají s přibližně 180 vánočními stánky.

A na závěr rychlý tip, ne až tolik vánočně typické, přesto velmi krásné město - Řím. Stojí za to vidět hlavně Betlém a velkolepý vánoční strom přímo u Kolosea, nebo třeba ochutnat tradiční bábovku.

Jezdíváte do zahraničí na vánoční trhy nebo raději obrážíte ty lokální? Česko má také mnoho krásných měst, s ještě hezčí vánoční atmosférou, jako například Olomouc, Brno či klasickou Prahu.

Pokud chcete nasát ještě další vánoční tipy, mrkněte na náš článek o vánočních filmech, stačí kliknout sem.