Krásné počasí, čerstvý vzduch, sluníčko a vítr ve vlasech. Chtěli byste dělat něco pro své zdraví, ale na běžné sporty vás moc neužije? Nebo vás jen vždycky fascinovali koně, a chtěli byste je poznat trošku blíž? Zkuste si vyjet na koni. Ať už jste úplný začátečník, nebo jste v sedle párkrát seděl, je možné najít si kurz či lekce, které vám budou přesně vyhovovat. Vybírat jde z velkého množství, pro dospělé i pro děti, od vedené chůze až po parkur či třeba tancování. Stačí si vybrat, dle svého gusta.

Obecně u koní platí nějaká pravidla, je kolem nich spousta práce, a tak záleží, abyste si nejdříve uvědomili, co od této aktivity vlastně očekáváte. Níže si vyjmenujeme jednotlivé formy jezdectví a nabízené aktivity podrobněji, stručně však můžeme říct, že byste se měli především zorientovat v tom, zda jste úplný začátečník, či už máte nějaké zkušenosti, zda si věříte, a nemáte z koně strach nebo jste naopak méně svérázná povaha a budete potřebovat pomoc či doprovod, a zda od lekce očekáváte spíše zážitek a volnočasovou aktivitu, nebo byste chtěli jezdit například pravidelně či se zaměřit na konkrétní formu jezdectví, jako je například parkur nebo tanec.

Jestli se ptáte i na to, jaké vybavení s sebou budete potřebovat, nemusíte si s tím nijak extra lámat hlavu, jelikož většina jezdeckých škol a klubů vybavení půjčuje. Vždy však budete potřebovat vhodné oblečení a obuv. Boty byste měli mít pevné a ideálně vyšší, a oblečení takové, aby vám bylo příjemně a teplo, pokud se vydáte do přírody na delší dobu a může být chladnější počasí. Pokud byste si chtěli pořídit i nějaké vybavení, nejpřínosnější vám bude jezdecká přilba a vesta, která vás ochrání v případě pádu. Tyto vesty jsou nejideálnější, když si hodláte vyjet sám do přírody. Kdyby se cokoli stalo a vy jste někde samo spadli, může vás podstatně ochránit. Zvážit ještě můžete rukavice, opět vhodné zejména v sychravějším počasí.

Ve videu níže se můžete podívat na nejčastější chyby začátečníků, abyste už na první lekci vypadali jako znalí, nadšení jezdci!

V jednotlivých kurzech začněme od těch pro nejmenších: dětskými tábory.

Jezdecké tábory

Jezdecké tábory jsou ideální, pokud má vaše dítě zálibu v koních, a chce se naučit nejen základy jezdectví, ale celkové informace o koních jako takových. Vyzkouší si péči o ně, naučí se starat o stáje, o vybavení, o chod celého klubu. Tábory bývají buď příměstské, kdy dítě do klubu denně dochází nebo klasické i se spaním. Pokud sháníte tábor v Praze, můžete se podívat například na nabídku klubu eLiTe, jenž nabízí právě příměstský jezdecký tábor. Ten trvá týden, tedy během pracovních dnů, od pondělí do pátku, a vyjde vás na 4 500 Kč. Maximální kapacita je 16 dětí, je určen dětem od 6 let, a každý den je zajištěn oběd, svačina a pitný režim. Naučí se teorii, absolvují jezdecký výcvik a bude jim názorně předvedena praktická ukázka péče o koně. Děti se také celý týden chystají na poslední den, při němž proběhne závěrečný závod. Děti tak vědí, že směřují od něčeho k pomyslnému vrcholu, je však potřeba počítat s tím, že 5 dnů není příliš intenzivní výcvik, ale spíše příjemně strávený čas.

V přiloženém videu mrkněte, jak takový tábor může vypadat:

Pony games

Další oblíbená aktivita, co se dětí týče je tzv. hra s poníky. Ve skutečnosti jde o různé styly jízdy dětí na ponících, jejichž cílem je vybudování správných návyků k jezdectví, i ke koním jako k zvířatům. Děti si během toho osvojí základní dovednosti pro všechny disciplíny jezdectví, naučí se správně držet rovnováhu v sedle, kontrolovat směr i rychlost, a mít při jízdě jistotu. Pozitivní vliv to má i na jejich emoční a kognitivní stránky, protože se učí sami rozhodovat v nastalých situacích, ohodnotit sebe sama, věřit si, a také spolupracovat jak se zvířetem, tak i s dalšími členy skupiny. Tento kurz nabízí například Jezdecká školička Měšicích u Prahy, vyjde na 8 000 Kč a obsahuje 10 lekcí po 60 minutách.

Jak závody v pony games vypadají můžete vidět tady:

Teď už se můžeme přesunout k jednotlivým typům ježdění, které obvykle probíhají individuálně, případně v malých skupinkách, a jsou určené jak pro dospělé, tak i pro děti.

Základy jezdeckého výcviku

Nejtypičtější lekce, vhodné jak pro začátečníky, tak později i pro pokročilé. Na začátku se jezdci učí vodit koně v jízdárně, osvojují si správný základní posed, cviky a gesta, aby si zažili jezdecký styl. Učí se taky pracovat s koněm, porozumět mu, zvládat různé situace, a ovládat své vlastní tělo, aby jízda byla co nejpříjemnější pro jezdce i koně zároveň. Lekce bývá typicky hodinová a pohybuje se kolem 800 Kč, záleží, v jakém klubu či městě jste.

Co od první jízdy čekat se můžete dozvědět tady:

Procházky

Vedené procházky na koních jsou obvyklé naplánované na dobu zhruba 30 minut, jejich cena se pohybuje kolem 400 až 500 korun. Je určená především lidem, kteří si chtějí užít relaxu, klidné procházky – respektive projížďky na koni. Máte s sebou lektora či pracovníka stáje, který vám koně vede, a vy tak jen v klidu sedíte, a můžete si užívat přírody.

Jak se nachystat na jízdu na koni, zejména co se týče oblečení a vybavení se dozvíte ve videu níže:

Parkurové lekce

Lekce připravující jezdce i koně na parkur jsou už především pro zkušené a pokročilé jedince. Naučíte se, jak koně navést ke skoku, jak se správně na koni držet, jak jej ovládat a jaký mít postoj a gesta. Postupně se naučíte překonávat všechny jednotlivé překážky a provést koně celým parkurem. Lekce už jsou maličko dražší, protože se jedná o náročnější výuku, při níž je potřeba nejen zkušenějších instruktorů, ale i další výbavy. Obvykle se však pohybuje kolem 1 000 Kč za hodinu.

Na parkurový závod můžete mrknout tady:

Voltižní lekce

Slovo voltižní zní možná neznámě, ale není se čeho obávat. Pointa lekce je v tom, že koně vám někdo lonžuje, drží ho na lonži, dlouhém „vodítku“, kůň kolem instruktora chodí dokola, a vy si na něm zkoušíte různé cviky. Nejde tak pouze o klasickou jízdu v sedě, ale praktikujete různé gymnastické kousky, například zaměřené na stabilitu, pevnost těla, balanc, a podobně. Tyto lekce jsou přínosné, pokud si chcete i zacvičit, posílit svalstvo či si vypilovat rovnováhu potřebnou k ježdění. Cena se obvykle pohybuje jako cena základního výcviku čili kolem 800 Kč, a může trvat hodinu.

Ukázka jízdy českého jezdce na světovém poháru v této disciplíně je pro představu přiložena tady:

Jezdíváte na koni, nebo vás to alespoň láká? Pokud ano, jaká disciplína konkrétně? :) Dále vám můžeme doporučit například kurzy přežití a nejlepší únikové hry pro děti, obě aktivity vám zajistí nezapomenutelný zážitek!