Břeclavsko ukrývá jedny z nejhezčích památek na území České republiky. Rozhodli jsme se vám některé přiblížit detailněji pro případ, že se vydáte na Pálavu a přilehlé okolí. Většina těchto památek je zapsána v UNESCO a jak dokládají přiložené fotografie, tak jde o skutečné skvosty.

Břeclavský zámek

Mapa Břeclavský zámek Zámek v Břeclavi je obrovskou stavbou, která je renesančního typu vybudovaného na základech staršího hradu. V tuto chvíli je na zámku přístupná pouze vyhlídka na zámecké věži. Je to dáno tím, že objekt je příliš velký a není zrekonstruován. Ona věž je však hojně vyhledávanou vyhlídkou pro turisty.

Kostel Navštívení Panny Marie

Mapa Kostel Navštívení Panny Marie

Jen málokde budete hledat hezčí kostel, než je ten v Břeclavi, který nese název Navštívení Panny Marie. Úchvatná je jeho architektura a také barva, která je díky místní knížecí cihelně výrazně červená. Tento novogotický farní chrám pochází už z roku 1898. Na samotném vrcholu této stavby se v padesáti metrech tyčí kopule zakončená lucernou ve tvaru koruny. Můžeme potvrdit, že je opravdu zážitek kostel vidět nejen z venku, ale také zevnitř.

Zámek Lednice

Mapa zámek Lednice

Zámek Lednice je jedním slovem skvost. Společně s Hlubokou nad Vltavou se pomyslně přou o prvenství z hlediska atraktivity českých hradů a zámků. Ve 13. století na tomto území působil rod Lichtenštejnů, kteří nechali zámek vybudovat. V polovině 19. století pak nechal zámek kníže Alois II přebudovat na letní sídlo v duchu anglické gotiky. Sjížděla se sem tak celá evropská šlechta. Přilehlé zahrady rovněž patří k tomu nejhezčímu, co lze v České republice spatřit. Jde o jeden z největších evropských parků vůbec. Zámek Lednice je na seznamu památek Unesco a v jeho areálu se nachází také vysoký minaret, který je zajímavým turistickým bodem, neboť je postaven dle islámské architektury.

Janův hrad

Mapa Janův hrad

Nádhernou památkou místního kraje je i Janův hrad (někdy zvaný jako Janohrad). Ten vznikl v roce 1801 pod vedením Jana Lichtenštejnského. Objekt sloužil jako lovecký zámeček a také jako myslivna, kde se panstvo shromažďovalo před honem. Záměrně byl hrádek postaven jako umělá zřícenina, aby mu to dodalo na zajímavosti. Stavba je na krásném místě, neboť ji ze tří stran obtéká řeka Stará Dyje. Janův hrad je součástí Lednicko-valtického areálu a lze se k němu dostat pěšky nebo výletní lodí od kotviště pod zámkem Lednice.

Zámek Mikulov

Mapa zámek Mikulov

Mikulovský zámek je skutečnou dominantou stejnojmenného pálavského městečka. Je vidět už na dálku při příjezdu do města, neboť se tyčí přímo v samotném centru na kopci. V tomto majestátním zámku pobýval kdysi dokonce samotný Napoleon Bonaparte. Původně se však jednalo o hrad, který pochází už ze 13. století. V roce 1945 zámek vyhořel a zachránila jej náročná rekonstrukce. Kromě několika různých expozic se kolem zámku rozprostírají obrovské zahrady, které jsou kaskádovitě umístěny kolem celého zámku.

Zámek Valtice

Mapa zámek Valtice

Další nádhernou stavbou v břeclavském kraji je zámek Valtice. Ten se nachází přímo ve vinařském městě Valtice. Valtický zámek vznikl rozšířením hradu založeného už v 11. století. Od konce 14. století byl v državách rodu Lichtenštějnů. V 17. a 18. století došlo ke změnám do současné podoby. Od roku 1996 je zapsán jako součást Lednicko-valtického areálu na seznamu UNESCO. Kromě samotného zámku rozhodně stojí za vidění také zámecký park, který je skutečně rozsáhlý a ideální na dlouhou procházku.

Chrám Tří Grácií

Mapa Chrám Tří Grácií

Pokud se od Valtic vydáte zhruba 5 kilometrů severovýchodně, tak na červené turistické trase narazíte na Chrám tří Grácií. Ten je inspirován antickým Řeckem a vzdává hold tamnímu božstvu. Jde o klasicistní chrám s půlkruhovou kolonádou. Dominantou je trojsoší řeckých Charitek – Aglaia, Eufrosyné a Thálie. Chrám je rovněž součástí Lednicko-valtického areálu.

Apollonův chrám

Mapa Apollonův chrám

Apollonův chrám se tyčí nad Mlýnským rybníkem, a to zhruba 2,5 kilometru od Lednice. Ústředním motivem chámu jsou sochy Múz. Na vrcholku chrámu je terasa, na kterou se lze dostat po točitém schodišti. Střecha této stavby dříve sloužila jako vyhlídka a strážní místo odkud bylo vidět na ostatní lichtenštejnské stavby.