Milujete únikové hry a chtěli byste některou absolvovat i s dětmi? Vymýšlíte netradiční aktivitu na víkend s rodinou, a snažíte se najít něco, na co děti jen tak nezapomenou? Zkuste vsadit na únikové hry zařízené s ohledem na děti a jejich zájmy. Nejsou tak morbidní, a jejich téma mohou děti znát i z filmů, her, nebo dalších aktivit. Abyste měli představu, kde je hledat, a co můžete čekat, vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější, a jejich základní charakteristiky se dočtete níže.

Únik z čarodějnické školy

Únikovou hru ze školy magie a kouzel nabízí společnost Questerland, sídlící na adrese Mánesova 54 v Praze. Jak už naznačuje název, celá hra se nese v duchu čarodějnického světaHarryho Pottera. Možná i kvůli svému tématu je jednou z nejnavštěvovanějších únikovek v Praze. Pořadatelé lákají na profesionální dekorace, magickou atmosféru, a skvělý zážitek. Čekají tam na vás interaktivní hlavolamy, kouzelné místnosti, i hádanky, které je potřeba řešit s pomocí kouzelnických hůlek.

Připomeňte si některé momenty a místa z pověstné ságy, přímo ze studií Warner Bros, kde byl Harry Potter natáčený:

Příběh je velmi podobný tomu z knih a filmů Harryho Pottera, a sice, že temný pán, ten, jehož jméno nesmíme vyslovovat, ukryl na hradě několik magických a velmi nebezpečných artefaktů. Škola čar a kouzel nyní už sice je o hodně bezpečnějším místem, ale určité nástrahy tam stále čekají. Odstraněny byly pouze ty nejvíce nebezpečné hrozby, a zbytek v tajemných komnatách zůstal, aby v něm mladí kouzelníci a čarodějky mohli skládat své závěrečné zkoušky, při nichž ukáží vše, co se doposud naučili. Podle toho, jak úspěšný zkoušený bude, zvládne projít zákeřnými nástrahami a probojovat se skrze celou hru až do cíle.

Kromě příběhu si řekneme i několik praktických informací: hra je plánována na 1 hodinu, nejrychlejší účastníci ji zvládli překonat za 31 minut. Účastnit se může 2-5 hráčů, záleží tedy, zda si chcete udělat třeba rodinné odpoledne a zahrát si dohromady, obzvlášť, jste-li milovníkem čarodějnického světa, nebo chcete zábavu pouze pro děti, možné je oboje. Úspěšnost hry neboli počet hráčů, kterým se podaří uniknout je 90 %. Cena se odvíjí podle toho, v jakém čase chcete hru absolvovat. Vzhledem k tomu, že se jedná o strašidelnější atrakce, pochopitelně se tak zvyšuje právě k večeru. Pokud byste šli ve 2 hráčích, vyjde vás od 9 do 15 na 1450 Kč, od 15 odpolední dále už 1800 Kč. Pokud je hráčů 3 až 5, dřívější čas vyjde na 1690 Kč, pozdější na 1890 Kč.

Únikovou hru můžete samozřejmě i darovat skrze voucher, a pokud byste chtěli únikovku posunout na úplně jinou úroveň, můžete si v ní uspořádat přímo i narozeninovou oslavu.

Tady se můžete mrknout na pár informací o této únikové hře, přímo z režie dětí:

Zamčený pokoj

V Praze ještě chvíli zůstaneme, a přesuneme do únikovek od Escape point. Konkrétně ji můžete najít na adrese Vinohrady, Polská 1394/20. V této únikové hře navržené pro děti se přeneseme do zamčeného pokoje. Příběh je takový, že jednoho dne jedni sourozenci rozzlobí svého tatínka tak moc, že se na ně opravdu naštve, a zamkne je na noc v pokoji. Když za nimi potom ráno přijde, aby je zkontroloval, nevěří vlastním očím. Děti tam už nejsou a pokoj vypadá úplně jinak. Po dlouhém hledání se mu je nakonec přeci jen podaří najít. Kde ale celou tu dobu byli? Schovali se, nebo zmizeli a zase se tam objevili? A jak to celé udělali? Může za to jen dobrá schovka nebo v tom byl nějaký kouzelnický trik? Ať už se za tím bude skrývat cokoli, dětská představivost tomu určitě ještě o hodně pomůže.

Hra je vhodná pro děti od 5 let, obtížnost je úměrná jejich věku, stejně jako prostor pokoje, a především prostor pro další nápady. Účastnit se může 2-5 hráčů, předpokládaný čas je na 1 hodinu a cenově vyjde na 1000 Kč za cenou hru (ne za osobu).

Jak to v pokoji vypadá se podívejte zde:

Stejné podmínky platí i pro jejich další hru, která nese název Sen.

Co se asi dětem zdává po tom, co jim přečtete pohádku na dobrou noc? Třeba přečtete oblíbenou pohádku o víle, která bydlela poblíž jedné vesničky, do níž se čas od času vydala. Jednou když to udělala, uviděla něco, co ji polekalo na tolik, že se musela hned vydat pro pomoc. Co ji vlastně tak polekalo, přijdete na to?

Prostředí snu autoři zdokumentovali zde:

V Escape pointu se podíváme ještě na jednu hru, jíž je Hrdina. Tuto únikovou hru může hrát 2-6 hráčů, čas je zase na 1 hodinu, je však potřeba dorazit o 15 minut předem. Obtížnost je nastavitelná, podle toho, zda budou hrát děti či dospělý, obsahuje 4 herní módy a vyjde na 1400 Kč. Zápletka spočívá v tom, že najednou ze světa zmizeli všichni superhrdinové, na které se lidé spoléhali. Zbylo po nich však několik artefaktů, které zachránil jeden mladík. Jenže za chvíli zmizel i on. Co se tam děje? Podaří se vám najít zbylé věci a přijít na to, kam všichni mizí, nebo alespoň kdo za jejich zmizením stojí?

Ilustrační video o hrdinovi můžete shlédnout tady:

Krypta

Z Prahy se teď přesuneme do Brna, do trošku jiného prostředí, než na jaké jsme se podívali doposud. Tato úniková hra se totiž odehrává přímo v historických brněnských podzemních sklepech, dekorovaných do strašidelného čarodějnického stylu. Vaším úkolem v Kryptě bude zjistit původ tamního, záhadného pokladu, opředeného mnoha tajemstvími. Organizátoři slibují moderní vybavení, žádné odemykání zámků klíčky ani hledání číselných kombinací, ale originální hlavolamy a unikátní prostředí s autentickými rekvizitami.

Obtížnost je volitelná, a zřejmě je opravdu propracovaná, jelikož nejlehčí možnost má úspěšnost celých 91 % - vhodná právě pro děti, střední s nápovědou 65 %, a nejtěžší s nápovědou 9 %, bez nich však 0 %. Časový limit je maximálně 80 minut, může se zapojit 2-6 hráčů. Základní cena je 1600 Kč, pro pár 1200 Kč, a studenti mají slevu na 1400 Kč. Cena je opět za celou hru, nikoli za osobu. Adresa je Kopečná 19, Brno.

Abyste měli představu, jak vypadá brněnské podzemí i bez únikové hry, podívejte se na toto video:

Venkovní únikovky

Na závěr se podíváme na úplně jiný styl únikové hry, kterou nabízejí Exitovky na více místech po republice, jako jsou: Brno, Praha, Liberec, Plzeň, Ostrava. Jedná se o venkovní únikovou hru určenou pro děti ve věku 4-8 let, účastnit se mohou i rodiče s kočárky. Odhadovaný čas jsou 2 hodiny, a během celé hry se koná procházka o plánované délce cca 2 km. Doporučený počet hráčů je 2-6, účastnit se tak může klidně i celá rodina. Během vycházkové trasy je plánováno několik zastávek a mnoho aktivit, které dětem procvičí hlavičky. Hra se nese v tématu animovaných postaviček, děti tam tak poznají své oblíbené filmy, pohádky a hrdiny. Vymyšlených je 10 tematických šifer, při nichž se dozví zajímavé informace o animácích, pokládány jim budou záludné otázky a můžou se těšit i na zapeklité hádanky. Obtížností je hra uzpůsobená mladším dětem, není tedy nijak náročná a vyjde na necelých 800 Kč. Ideální, když se chcete zároveň i projít, strávit čas na čerstvém vzduchu nebo zapojit rovnou celou rodinu.

Máte rádi únikové hry? Absolvovali jste už některou přímo s dětmi? Dejte nám vědět do komentářů. :) Jestli máte vzrušující zážitky rádi obecně, podívejte se i na naše únikové hry, které nabízíme u nás na webu.