Tradice budou k Vánocům patřit vždy. Jsou neodmyslitelně spjaty s lidskou kulturou a společností, a právě tradice a zvyky kulturu ve velké míře spoluutváří. O našich českých tradicích ale dnes řeč nebude – věřte, že v porovnání s těmi zahraničními zas tak moc nevynikají, ať už půjde o lidožravou kočku, výpravy na kolečkových bruslích do kostela, nebo skrývání čistících prostředků před zlomyslnými duchy. Co patří mezi nejdivnější zvyky na světě?

FOTO: Jaké vánoční tradice dodržujete vy?

Čerti z Rakouska, kteří ve vás probudí adrenalin

Krampus je rohatá antropomorfní potvora, která v rakouském a jihoněmeckém folklóru odpovídá klasickému českému průvodci svatého Mikuláše, čertovi. Prosincem začínají obrovské pochody těchto bludných tvorů, kde platí pravidlo, že čím děsivější a obludnější, tím lepší. Krampusové mají za úkol, stejně jako náš český čert, pochytat a potrestat všechny nevychované děti.

Vánoce na kolečkových bruslích? Ve Venezuele tradicí!

Ve venezuelském Caracasu se na Štědrý den pořádají setkávání městských obyvatel v místních kostelech. Že na tom není nic divného? Pozor, obyvatelé se do kostela dopravují na kolečkových bruslích. Tradice je zavedená natolik, že ulice měst jsou uzavřeny už od 8 hodin ráno.

Islandská lidožravá kočka

Jedna z nejpodivnějších vánočních tradic pochází z Islandu. Tam se v období svátků toulá lidožravá vánoční kočka. Aby byli Islanďané v bezpečí, musí pod vánočním stromečkem najít něco nového na sebe.

Vánoce mezi pavouky? Na Ukrajině ano!

Nejpodivnější sváteční tradice Ukrajiny? Nic pro arachnofoby! Stromeček, který bychom běžně zdobili pozlátkem a hvězdami, v Ukrajině zdobí přirozenou nápodobou pavučin, které se třpytí rosou. Tradice sahá k legendě o chudé vdově, která si nemohla dovolit ozdobit strom pro své děti. Pavouci soucítili s rodinnou situací a po celém stromě začali točit krásné pavučiny. Pavučiny jsou v ukrajinské kultuře považovány za symbol štěstí.

Nahé setkání s předky ve Finsku

Většina domů ve Finsku je vybavena vlastní saunou, která se v době Vánoc stává posvátným prostorem spojeným se zesnulými předky. Pro Finy je obvyklé se na Štědrý den stáhnout do sauny, kde si užívají vánočního odpočinku. Po saunování se Finové vydávají na večerní oslavy, zatímco duchové jejich předků zaujmou zpět své místo.

Japonci a vánoční KFC

V roce 1974 zahájila americká restaurace rychlého občerstvení KFC slavnostní marketingovou kampaň v Japonsku. Ze zdánlivě jednoduchého sloganu „Kentucky na Vánoce!“ se však stala národní tradice. Přestože Japonci Vánoce neslaví, rodiny z celé země směřují ke svému místnímu KFC na speciální vánoční večeři.

Norské ukrývání čisticích prostředků před zlými čarodejnicemi

Podle norského folklóru je Štědrý den dnem, kdy se zlomyslní duchové a čarodějnice vypravují dělat neplechu do nebe. Protože čarodějnice často používají jako preferovaný způsob dopravy košťata, je pro norské rodiny tradicí skrývat veškeré čisticí prostředky připojené k tyčím tam, kde je čarodějnice nebudou moct najít.

FOTO: Ještě stále sháníte vánoční dárky? Vybrat si můžete i z bohaté nabídky zážitků na Stips.cz.