Ke svátkům klidu a míru neodmyslitelně patří chvíle strávené s našimi blízkými, klidně třeba na gauči pod dekou, s teplým nápojem v ruce a hezkým filmem v televizi. Pojďme se proto podívat na 10+1 vánočních filmů, které vás naladí na magickou vánoční atmosféru i s měsíčním předstihem. V našem výběru zmíníme vánoční novinky, starší klasiky, i kouzelné pohádky.

Předvánoční večer

Film z roku 2019, rytíř ze 14. století a mladá učitelka ze střední školy, která téměř ztratila víru v lásku. Zasněžené prostředí, spousta vtipných situací zapříčiněných přesunem o několik staletí a kouzelná stařenka, která to má všechno na svědomí.

Princezna z cukrárny

Netflix se do vánočních filmů opravdu opřel, a tak nám letos přinesl již třetí díl filmu o vyměněné princezně. Stacy a Margaret jsou dvě ženy vůbec nic netušící o existenci té druhé. Každá je z jiné země, z jiného prostředí, s jinými ambicemi. Ani jedné se však nedaří najít muže svých představ, až do chvíle než se potkají. Pak se jim změní úplně vše. Tak se nechte překvapit, komu připadne cukrárna, komu království a kdo málem skončí ve vězení.

Vánoční princ

U tohoto filmu se podobně jako u Princezny z cukrárny dočkáme ještě dalších dvou pokračování, jednoho romantičtějšího než toho dalšího. Na počátku triologie stojí novinářka, která má za úkol rozmáznout "prince playboye". Prince na první pohled nepozná, na hrad se pěknou náhodou dostane, zjistí, že věci nejsou ani zdaleka tak, jak se prezentují, a do prince i celé královské rodiny se nakonec zamiluje. Nenáročný, odpočinkový děj, příjemná atmosféra, šťastný konec, a to, co se vánočním filmům z Netflixu musí uznat - mají krásný vánoční vizuál. Zasněžená krajina, pořádná výzdoba, světýlka, a pasující vánoční hudba.

Prázdniny

Vánoční klasika ideální na to vzít si do ruky horkou čokoládu, případně víno, chcete-li, jen ho prosím vás nepijte přímo z lahve, jako to udělala hlavní hrdina ještě ani neopustila supermarket. Cameron Diaz a Kate Winslet v hlavních rolích po svých partnerských eskapádách netouží po ničem jiném, než po místě, které je na míle daleko od jejich problémů. Vymění si tak své domovy, a slunnou californskou rezidenci prohodí s kamenným domečkem na londýnském venkově právě před obdobím svátků.

Grinch

Kdo by neznal zeleného mužíčka, který nenávidí Vánoce. Kdovíci přímo posedlí vánocemi a nákupy všemožných ozdob a hromad dárků, krásná zasněžená vesnička, a Grinch s úmyslem celé Vánoce pokazit. Odvážná holčička s velkým srdcem, které jde mnohem víc o štěstí a lásku, než o věci obalené ve vánočním papíru. Předpokládám, že film je známý všem, ale pokud ne, podívejte se, třeba vás překvapí, kdo z těch dvou bude mít větší strach. Nově se v roce 2018 objevil v animované podobě.

Čtvery Vánoce

Vánoce, chaos, návštěvy celé rodiny. Reesse Witherspoon a Vince Vaughn v hlavních rolích hrají pár, který se těmto svátečním nepříjemnostem raději každoročně vyhýbá. Letošní Vánoce jim však sněhová bouře překazí plány a oni tak budou muset objet všechny své 4 rodiny.

Deník Bridget Jones

Snímek, který sice není naladěn primárně na Vánoce, ale svou uvolňující atmosférou a kousavým humorem určitě stojí za to. Bridget je jednatřicetiletá svobodná, sympatická Angličanka, s partou potrhlých kamarádů a ztřeštěnou matkou na krku. Na svátky u rodičů má kocovinu, plnou kabelku cigaret, a je vysazená na nemožné vánoční svetry. Lapená je mezi svým šéfem z nakladatelství a protivným, snobským, leč z dětství známým právníkem Markem. Čeká ji pár trapných chvilek, plný diář novoročních předsevzetí a magická anglická zima. Jste připraveni?

Anděl Páně

Dvou snímková česká pohádka už k vánočnímu času nedomyslitelně patří. Nebeský anděl je za své neposlušné chování i s čertem poslán na zem, aby napravoval hříšné pyšníky nebo chytal jablko utržené ze stromu poznání. Ať už zvolíte první nebo druhý díl, určitě se nudit nebudete. Za mě osobně má druhý díl o trošku větší spád, a je více pestřejší. Oba jsou však velmi vydařené.

Vánoční koleda

První animovaná pohádka, kterou v našem výběru zmiňuji. Natočena byla v roce 2009 podle knihy Charlese Dickense s postavou lakomého lichváře Ebenezera v hlavní roli. Tomu se zjeví duchové Vánoc minulých, současných a budoucích, aby mu ukázali, jak bídný je jeho život a jak zle se ve skutečnosti chová. Zbývá mu poslední špetka času, aby se vzpamatoval, a pro jednou otevřel své srdce.

Vánoce v divočině

Na závěr se vrátíme zpět do videotéky Netflixu a s Kristin Davis v hlavní roli se z americké metropole, kde na oko spokojený pár vyprovodí svého dospívajícího syna z luxusního domácího apartmánu na vysokou školu, dostaneme až do africké rezervace zachraňující slony. Láska, dobrosrdečnost, roztomilá slůňata a vánoce strávené v obřím stanu uprostřed divočiny. Co víc můžete potřebovat?

Matky na tahu o Vánocích

A jeden tip na víc. Pokud chcete o Vánocích vidět opravdu nářez, mrkněte na druhý díl Matek na tahu, tentokrát zrovna o svátcích. Tři kamarádky u kterých se na toto „poklidné“ období nečekaně objeví jejich milované matky a málem je přivedou k šílenství. Mateřská láska, ukradený stromeček z obuvi, pár sprostých slov, a jedna velká jízda.

Mezi další vánoční klasiky bychom mohli zařadit například i Polární expres nebo Sám doma, ale chtěli jsme vám doporučit i snímky ne tolik známé. Také budeme moc rádi, když se s námi právě o vaše oblíbence podělíte v komentářích.