Powerkiting je relativně mladý sport, který si v ČR získává pořád více fanoušků. Princip tohoto sportu je založený na ovládaní draka (nebo-li kite, powerkite), pomocí kterého se síla větru využívá k pohybu jezdce po libovolném terénu – a to doslova! Powerkiting se dá totiž praktikovat jak na vodě či sněhu, tak i na písku, betonu či různých travnatých plochách. S menšími obměnami typu prkna nebo „boardu“ můžete sportovat v každém ročním období.

Powerkiting se obecně dělí na 3 základní typy: snowkiting, landkiting a kiteboarding (kitesurfing). Všechny tyto varianty se však vyvíjeli nezávisle na sobě a opravdový rozmach powerkitingu nastal až na přelomu tisíciletí, kdy na popularitě začal nabývat hlavně kitesurfing.

Pojďme se ale na jednotlivé varianty powerkitingu podívat trochu podrobněji…

Kitesurfing

Kitesurfing – je jízda s drakem na vodě a dá se provozovat pouze v teplejších měsících v roce nebo o dovolené. Podmínky však pro tuto variantu nejsou v ČR moc příznivé z důvodů horších povětrnostních podmínek, ale pokročilejší „powerkiteři“ si zajezdí i u nás. Proto se doporučuje začít s kitesurfingem v zahraničí, kde je bezproblémový přístup do vody, mělké vodní plochy a lepší povětrnostní podmínky. Po absolvování základního kurzu se už pak můžete vrhnout i na vodní plochy v ČR nebo si kitesurfing užívat kdekoliv na dovolené.

Landkiting

Landkiting – je nejpopulárnější varianta powerkitingu v ČR, protože využít se dá opravdu každičký terén za barákem! Landkiting se provozuje na různých kolečkových podvozcích jako mountainboard, kolečkové brusle nebo buggy. Ideální pro jakékoliv období kromě zimy. Pokud jste již pokročilý kiter, nebudou Vám dělat žádné problémy i adrenalinové kousky s boardem!

Snowkiting

Snowkiting – jak už vypovídá sám název, je to jízda na boardu po nekonečné sněhové přikrývce. Pro skvělou jízdu nepotřebujete žádné sjezdovky nebo upravený terén. Tato varianta je v ČR taky hodně oblíbená nejen kvůli bezpečnosti a cenové dostupnosti, ale taky kvůli ušetřenému času, který by jste jinak odstáli u vleku. Tenhle sport dokáže zajmout opravdu každého – milovníka přírody i adrenalínové maniaky! Jezdit můžete na lyžích nebo snowboardu a hned ve třech verzích: po rovině, s kopce a dokonce i do kopce!

Powerkiting je opravdu skvělý sport a zaujme každého, kdo si ho vyzkouší, hned napoprvé! Co terén, to jedinečný zážitek, proto neotálejte a zapište se do kurzu čím dřív, tím líp! 😀

Tak co, už víte komu powerkiting darujete? – Anebo si powerkiting vyzkoušíte raději samy? A když už, které variantě dáte přednost? Podělte se s Vašimi názory v komentářích…