Po mnoho let jsou sauny vnímány jako součást zdravého životního stylu. Jsou skvělým způsobem, jak se zbavit stresu, přispět ke zdraví a detoxikaci organismu a říká se, že jsou dobrým pomocníkem i při odbourávání tuku. Když se chtějí slavné dámy blýsknout v krásných šatech během důležité události, často saunu používají, aby se zbavily nadměrného množství vody, které tělo zadržuje, a tím také pár čísel na váze. Šaty jim pak padnou mnohem lépe a můžou v nich hrdě dělat parádu.

V dnešní době jsou sauny přístupné téměř každému kdekoliv na světě a na výběr je hned několik druhů – suché sauny, finské sauny, parní sauny, infra sauny, bio sauny, kryosauny. Nabízí je velké množství rekreačních nebo relaxačních středisek, fitness center, salónů krásy a plaveckých zařízení.

Přibývá i lidí, kteří jsou pravidelnými návštěvníky sauny v pohodlí svého domova. Dnes se dá snadno pořídit přímo na míru i sauna do bytu. Na prodej je mnoho variant. Ti zručnější si stavbu domácí nebo venkovní sauny ze dřeva mohou dopřát svépomocí. Pak už stačí dokoupit jen saunová kamna, elektrická nebo na dřevo, saunové dveře a nějaké to správné vybavení či doplňky – saunové kameny, teploměr, kartáč, přesýpací hodiny, čepici do sauny a další „nezbytnosti“. A hle, máte doma svůj vlastní saunový svět!

Co přesně se děje s tělem, když navštěvujete saunu?

Většina z nás už v sauně minimálně jednou byla. Znáte to, obrovské vedro, pára, potíte se i tam, kde to normálně není běžné. Poslední bod je ten nejdůležitější. Když se potíte, vaše tělo se, skrze otevírající se póry, přirozeně zbavuje věcí, které nechce. To znamená, že pocení z těla pomáhá vylučovat toxiny a jiné škodlivé látky. Jako bonus budete mít krásně hladkou a čistou pleť, což určitě ocení nejen dámy, a budete úspěšnější v boji proti celulitidě.

Zbavit se takhle rychle toxinů, jak se tomu děje během pobytu v sauně, je pro tělo neuvěřitelně prospěšné. Je to mnohem rychlejší způsob, než se cpát dny, a někdy až týdny zeleninou a jinými potravinami, které pomáhají detoxikaci organismu. Samozřejmě nestačí saunu navštívit jednou za rok. Účinné je, chodit pravidelně. Je to skvělý zážitek i dárek pro vaše tělo.

Jak už bylo psáno výše, sauna vám může pomoci ztratit i nějakých těch pár kil navíc. Že se nevejdete do svých oblíbených kalhot, nemusí být dáno jen vyšším procentem tělesného tuku, někdy za to může nadýmání nebo zadržování vody v těle. To si samo zadržuje potřebnou vodu, pokud mu například nedopřáváte dostatečný pitný režim. Můžete pak vypadat nafoukle a myslet si, že jste přibrali. Pokud budete pravidelně chodit do sauny, pomůžete tělu odstranit přebytečnou vodu, která způsobuje nadýmání a pocit nafouklého břicha.

Důležité je také hodně pít. Pro obnovení hladiny hydratace se bude tělo v sauně potit ještě víc a vyplaví mnohem více nežádoucích látek. Díky tomu se pak budete nejen cítit, ale také vypadat, štíhlejší. Odstranit z těla zbytečnou vodu může být i dobrým způsobem, jak posílit svaly před náročným sportovním výkonem.

Pobyt v sauně není příznivý jen pro fyzickou stránku našeho těla, ale i pro psychickou. Věděli jste, že vám pomůže zmírnit stres? Vysoké teploty, které naše tělo v sauně zažívá, totiž uvolňují endorfiny, chemické látky, které se uvolňují z mozku. Zmírňují bolest a přinášejí pocit dobré nálady. Není tedy nad to se pohodlně usadit, zhluboka dýchat a užívat si klidnou a tichou atmosféru, kterou sauna dopřává. Pro navození ještě lepší atmosféry můžete vyzkoušet vonné esence.

Další výhodou používání sauny je podpora tvorby bílých krvinek, které bojují s nemocemi a infekcemi a pomáhají imunitnímu systému ke správnému chodu. Pokud jste tedy často nemocní a máte slabý imunitní systém, možná byste měli o pravidelných návštěvách sauny popřemýšlet. A když už přeci jen onemocníte, budete alespoň indisponovaní kratší dobu.

…ALE POZOR!

Do sauny nechoďte, když jste nastydlí, máte horečku nebo cítíte, že na vás něco leze. Jediné, čemu to může pomoci, je rozesetí bacilů mezi ostatní, kteří s vámi saunu sdílejí. Chodíte-li do sauny pravidelně, je důležité doplňovat do těla tekutiny. Vzhledem k tomu, že se z něj v sauně uvolňuje velké množství vody, hrozí riziko dehydratace. Stačí však pravidelně pít a snadno se jí vyhnete.

Také byste do sauny neměli chodit hladoví nebo se těsně před tím nacpat k prasknutí, mohlo by se vám udělat nevolno. Odpustit si návštěvu sauny, by měli především lidé s vysokým tlakem, nemocným srdce nebo ti, kteří mají problémy s dýcháním. V neposlední řadě není sauna vhodná ani pro těhotné ženy. Ač na organismus vysoké teploty při saunování normálně působí pozitivně, v těhotenství může mít sauna opačný efekt. Hrozí poškození plodu nebo dokonce vyvolání potratu.

Druhy saun

  • Suchá sauna – dřevem obložená sauna, vytápí se elektrickými či dřevem vytápěnými kamny, teplota kolem 90 °C, relativní vlhkost vzduchu mezi 10 – 15 %
  • Finská Sauna – dřevem obložená sauna, vytápí se kamny s lávovými kameny, teplota se pohybuje okolo 70 °C, vlkost vzduchu závisí na polévání kamen
  • Parní sauna – obklady jsou dlaždičkové či mozaikové, teplota se pohybuje se kolem 45 °C, vlhkost vzduchu je téměř 100 %
  • Bio Sauna – dřevem obložená sauna, vytápí se kamny s výparníkem, udržování stálé teploty kolem 60 °C, vlhkost se pohybuje okolo 30 – 60 %
  • Infrasauna – dřevěný interiér s infra zářiči, teplota se pohybuje mezi 45 – 60 °C.