Vietnam je nádherná země s bohatou historií a zajímavou kulturou. Ne každý si však může dovolit ji navštívit. Nemusí jít nutně o finanční stránku věci, ale i o zdraví či nedostatek času. Pokud je pro vás tedy návštěva této překrásné exotické země nedosažitelná, navštivte alespoň takzvanou malou Hanoj přímo v našem hlavním městě. Litovat určitě nebudete. V tržnici Sapa na vás dýchne skutečný Vietnam.

Ještě před pár lety byla tržnice Sapa považována za místo obchodu s nepříliš kvalitním zbožím a nevábné ghetto. Nyní je ale všechno jinak. V dnešních dnech se jedná o prostor, kde si můžete dát třeba vynikající vietnamské jídlo a při pohledu z okna podlehnout dojmu, že se nacházíte přímo v Hanoji.

Tržnice Sapa není jen působištěm stánkařů

Neberte raději označení „tržnice Sapa“ doslovně. Zbytečně by si pak někteří z vás mohli nechat ujít skvělý zážitek. Hned vysvětlíme proč. Tržnice Sapa (pro lepší orientaci budeme toto označení používat i nadále) je totiž takový jiný, malý svět. Areál se rozkládá na ploše více než 250 000 metrů čtverečních a nenaleznete zde pouze obchody (jichž je kolem 800) a širokou nabídku rozmanitého zboží, ale i školku, školu, buddhistický chrám, jazykové centrum, školu bojových umění, lékaře, redakce vietnamských časopisů, právníky, pojišťovny, kulturní sály a restaurace a bistra. V areálu tržnice Sapa pracuje více jak 1000 lidí! Představa, že se jedná jen o řadu stánků s oblečením, zeleninou nebo čímkoli jiným, je tedy mylná.

Tržnice Sapa je ideální místo pro seznámení se s vietnamskou kulturou a ochutnání vietnamské kuchyně. Říká se, že nikde nenajdete lepší závitky Bun Cha nebo Pho než právě v Sapě. Kromě těchto slavných pokrmů tam však naleznete i mnoho dalších specialit, které jinde jen tak neochutnáte.

Pokud vás vietnamská kuchyně osloví a budete si chtít své nově oblíbené jídlo uvařit i doma, v tržnici Sapa seženete veškeré potřebné suroviny! Koření, mořské plody, exotické ovoce i zelenina, nic z toho není problém. Vše čerstvé a chutné.

Tržnice Sapa není jen o Vietnamu

Nejedná se striktně jen o vietnamskou tržnici, takže na místě naleznete i několik obchůdků či restaurací, nabízejících zboží a jídla z dalších asijských zemí. Jen několika kroky se přemístíte z Vietnamu do Číny, prostřednictvím obchůdků s čínským zbožím a čínských restaurací, nebo do Koreje, pomocí obchodů s korejskými potravinami a korejskou kosmetikou. Většinu "obyvatel" tržnice Sapa však stále tvoří Vietnamci. Přezdívka malá Hanoj tudíž na své oblíbenosti jen tak neztratí.

Když se podíváme na četné obchůdky, tvořící podstatnou část tržnice Sapa, najdeme na místě téměř vše. Oblečení, šperky, potraviny, drogerii, domácí potřeby, hračky, karnevalové a party zboží. Velkobchod i malobchod. Nejen pro vietnamské ženy je na místě připraveno několik butiků s tradičním vietnamským krojem Ao Dai.

Tržnice Sapa nabízí i mnoho služeb. Od manikúry, kadeřnictví, reklamních agentur, finančních služeb, školky až po cestovní kancelář. Jak jsme již zmiňovali, k vidění i k navštívení je na místě buddhistický chrám, o který se pečlivě stará pravý buddhistický mnich. Věděli jste, že buddhismus je nejrozšířenější náboženství ve Vietnamu?

Návštěva tržnice Sapa přináší víc než nákupy

Z návštěvy tržnice Sapa pro vás neplyne jen vidina nákupů rozmanitého zboží a služeb ve velkých prodejních halách a krámcích nebo ochutnávání specialit pouličních prodejců. Navštívíte zároveň i místo konání mnoha zajímavých kulturních akcí, týkající se většinou kultury vietnamské. Vietnamci v zařízeních, nacházejících se v tržnici Sapa, také ve velkém slaví narozeniny nebo pořádají své bohaté svatební hostiny. K tomu obvykle slouží velké sály v restauracích Dong Do nebo Hoang Thanh.

Pokud máte raději, když vám někdo připraví program, vede vás a nechcete po tržnici Sapa jen bezcílně bloudit, doporučujeme prohlédnout si nabídku zážitku SapaTrip v našem katalogu na Stips.cz. Projekt SapaTrip založili Mai Ngoc Minh a Nguyen Manh Tung s cílem přiblížit vietnamskou kulturu širší veřejnosti. Průvodci vás systematicky provedou po celém areálu, ukáží vám nejzajímavější místa a možnosti, tudíž si nebudete muset lámat hlavu, kam jít nejdřív a obávat se, že přijdete o něco pozoruhodného.

Je asi jasné, že pro návštěvu tržnice Sapa jsou ideální jarní a letní měsíce. Můžete si tak v klidu projít a prohlédnout vše, co vás zaujme, aniž by vás vyháněl chlad či sníh. Pro pouhou návštěvu restaurace vás samozřejmě roční období ani počasí nijak nelimitují.

Je asi jasné, že pro návštěvu tržnice Sapa jsou ideální jarní a letní měsíce. Můžete si tak v klidu projít a prohlédnout vše, co vás zaujme, aniž by vás vyháněl chlad či sníh. Pro pouhou návštěvu restaurace vás samozřejmě roční období ani počasí nijak nelimitují.