Jako připomínku mezinárodního dne lesů (21.3.) jsme pro vás nachystali výběr těch nejlepších zážitků v přírodě v každém kraji! Pohodlně se usaďte a naplánujte si nezapomenutelný den v krásném prostředí.

Jihočeský kraj, známý svými lesy a rybníky, představuje nádherné prostředí, ve kterém můžete strávit den nabitý zážitky! Co byste řekli vyhlídkovému letu balónem? Lehce se vznášet ve výškách v doprovodu zkušeného stewarda… Po celou hodinu se kochat výhledem z výšky 800 metrů… Uvolnit se, vydechnout si a prostě jen tak si snít… To zní jako z pohádky!

 1. Návštěva Národního parku Šumava - Tento národní park nabízí mnoho možností pro pěší turistiku, cyklistiku, a v zimě i lyžování. Šumava je také domovem pro mnoho druhů zvířat, včetně vlků a medvědů.
 2. Výlet na hrad Hluboká nad Vltavou - Tento krásný hrad s impozantní architekturou se nachází v blízkosti města České Budějovice. Okolí hradu je obklopeno lesy a parky, kde si můžete užít krásné procházky a pikniky.
 3. Kajakářská jízda po řece Vltavě - Řeka Vltava je ideálním místem pro kajakářské výlety. Můžete si pronajmout kajak a projet se po řece, což je skvělý způsob, jak si užít krásné krajiny Jihočeského kraje.
 4. Návštěva zámku Červená Lhota - Tento malebný zámek se nachází uprostřed rybníka a je obklopen parkem. Můžete si prohlédnout interiér zámku a také se projít po okolních cestách.
 5. Přírodní rezervace Třeboňsko - Tato oblast je známá pro své rozsáhlé rybníky a mokřady, které jsou domovem mnoha druhů ptáků a dalších zvířat. Můžete si užít pěší túry nebo cyklistické výlety po této krásné oblasti.

Jižní Morava, proslulá svými magickými vinicemi a ještě magičtějším vínem, nabízí zážitek pro opravdové adrenalinové nadšence… Už dlouho si přejete vyzkoušet něco nového, co by vás nadchlo a vlilo vám sílu do žil? Zkuste popřemýšlet o kurzu landkitingu! Pokušení krotit zemské živly je příliš lákavé. Naučíte se rozdílným technikám práce s drakem, takže pro vás posléze bude hračka rozvíjet své umění individuálně! Věřte nám, tohle rozhodně není sport pro padavky!

 1. Návštěva Národního parku Podyjí - Tento park se nachází na hranici s Rakouskem a nabízí návštěvníkům mnoho přírodních krás, včetně skalních útvarů, kaňonů a řeky Dyje. Můžete si užít procházky po krásných lesích a lukách, nebo navštívit některé z památek, jako např. hrad Hardegg.
 2. Vinařská stezka - Jižní Morava je oblastí, kde se vyrábí mnoho vynikajících vín. Můžete si užít procházku po vinařské stezce a navštívit některé z místních vinařství, ochutnat místní vína a poznat více o vinařské tradici této oblasti.
 3. Lednicko-valtický areál - Tento areál je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO a nabízí mnoho historických a přírodních památek, jako např. zámek Lednice, zámek Valtice, nebo rybník Nesyt.
 4. Přehrada Vranov - Tato přehrada je ideálním místem pro vodní sporty, jako např. windsurfing, kajakářství, a plachtění. Můžete si užít krásné výhledy na okolní krajinu a relaxovat na pláži.
 5. Moravský kras - Tato oblast je známá pro své jeskyně a skalní útvary. Můžete si prohlédnout jeskyně jako např. Punkevní jeskyně, nebo navštívit skalní útvary jako např. Macocha.

Pokud se na přírodu nejraději díváte přes sklo vašeho bouráku, pak pro vás máme v Karlových Varech něco extra! A něco extra neznamená nic menšího než jízdu v Lamborghini Huracan! Až si zapnete pás, uslyšíte hromové burácení motoru a vytáhnete otáčkoměr do závratných výšek, výhled na krajinu bude to poslední, co vás bude zajímat ;)!

 1. Přírodní rezervace SOOS - Tato oblast se nachází asi 7 km od Karlových Varů a nabízí návštěvníkům krásné přírodní krátery a bahenní prameny. Můžete si užít procházku po lávovém poli a obdivovat zvláštní geologické útvary.
 2. Lesopark Dvorská - Tento lesopark se nachází jen pár minut od centra města a nabízí návštěvníkům krásné procházky po lesních cestách, rybníky a malebná údolí. Můžete si užít piknik nebo se projet na kole.
 3. Kladské rašeliniště - Tato oblast se nachází asi 20 km od Karlových Varů a nabízí návštěvníkům nádherné rašeliniště a malebnou přírodu. Můžete si prohlédnout speciální rozhlednu, která poskytuje panoramatický výhled na okolí.
 4. Přehrada Rolava - Tato přehrada se nachází asi 25 km od Karlových Varů a nabízí návštěvníkům možnost rybaření, plavby na lodi nebo koupání. Můžete si užít piknik nebo se projít po okolí.
 5. Výlet do Krušných hor - Krušné hory jsou malebné pohoří nacházející se poblíž Karlových Varů a nabízejí návštěvníkům nádherné horské scenérie a mnoho možností pro turistiku a horskou cyklistiku. Můžete si také prohlédnout historické město Jáchymov nebo návštěvníkům centrum sportovního běhu v Božích Daru.

Pokud žijete v okolí Hradce Králové, máme pro vás nevídanou specialitu! Už jste slyšeli slovo Flyboard? Jestli ne, tak rozhodně nahoďte Youtube! Vodní atrakce, při níž vás trysky upevněné na vašich nohou mohou vynést až 9 metrů do vzduchu a vzápětí se s nimi dostanete pod vodní hladinu! Veškerý pohyb je ovšem ve vaší režii a upravujete si zážitek tak, jak se vám líbí.

 1. Přírodní park Orlice - Tento park se nachází na východním okraji Hradce Králové a nabízí návštěvníkům nádhernou přírodu s mnoha zvířaty a rostlinami. Můžete si užít procházku po lesních cestách, projet se na kole nebo projít se po naučné stezce.
 2. Divoká Orlice - Toto údolí se nachází jen pár kilometrů od Hradce Králové a nabízí návštěvníkům nádhernou scenérii s divokou řekou a útesy. Můžete si užít procházku po okolí, projet se na kánoi nebo si zahrát golf na nedalekém golfovém hřišti.
 3. Lesopark Lhota - Tento lesopark se nachází na jihozápadě Hradce Králové a nabízí návštěvníkům klidnou a příjemnou atmosféru s mnoha cyklistickými a turistickými cestami. Můžete si užít piknik, hrát si s dětmi na hřišti nebo se projet na kole.
 4. Výlet do Krkonoš - Krkonoše jsou nejvyšší pohoří v České republice a nacházejí se jen kousek od Hradce Králové. Můžete si užít krásné horské scenérie, projet se na lyžích nebo si zahrát golf na jednom z mnoha golfových hřišť.
 5. Zámek Hrádek u Nechanic - Tento zámek se nachází asi 20 km od Hradce Králové a nabízí návštěvníkům krásné zámecké zahrady, rozlehlý park a romantickou atmosféru. Můžete si prohlédnout zámek, projít se po zahradách a obdivovat krásnou architekturu.

Liberec, Semily. Pokud jste slyšeli něco málo o vysokohorské turistice, pak určitě víte, že tam je nejkrásnější ferrata Česka Vodní brána. Tento zážitek je šitý na míru těm, kteří by se je teprve učí zdolávat. Instruktor vám vysvětlí všechny zásady a pomůže vybrat trasu dle vašich schopností. Uvidíte, jak budete přírodě blízko!

 1. Národní park České Švýcarsko - Tento národní park se nachází v okolí Děčína, asi hodinu jízdy od Liberce, a nabízí návštěvníkům nádherné skalní útvary, kaňony, soutěsky a vodopády. Můžete si užít procházku po krásných stezkách, projet se na kole nebo si pronajmout kánoi a projet se po řece Kamenici.
 2. Krkonošský národní park - Tento národní park se nachází v pohoří Krkonoše, asi hodinu jízdy od Liberce, a nabízí návštěvníkům nádherné horské scenérie, přírodní krásy a turistické stezky. Můžete si užít procházku, projet se na lyžích nebo si zahrát golf na jednom z mnoha golfových hřišť.
 3. Přehrada Slezská Harta - Tato přehrada se nachází asi hodinu jízdy od Liberce a nabízí návštěvníkům mnoho možností k relaxaci a zábavě. Můžete si pronajmout loď a projet se po přehradě, rybařit, nebo si užít pěkný výlet na kole.
 4. Jizera Mountains - Toto pohoří se nachází poblíž Semil a nabízí návštěvníkům nádherné výhledy, horské scenérie a mnoho turistických a cyklistických stezek. Můžete si užít procházku, projet se na kole nebo si zahrát golf na jednom z mnoha golfových hřišť.
 5. Skalní město - Toto skalní město se nachází poblíž Turnova, asi půl hodiny jízdy od Semil, a nabízí návštěvníkům nádherné skalní útvary a výhledy. Můžete si užít procházku po krásných stezkách a obdivovat krásy přírody.

Pokud jste milovníkem Beskyd a máte alespoň trochu odvážného ducha, rozhodně vyzkoušejte tandemový paragliding! Klouzejte po nebi lehce jako pták a kochejte se krajinou, jež ubíhá dole pod vámi. Nebudete mít v rukou otěže, proto se budete moci soustředit jen na sílu okamžiku. Užijte si chvilku jen pro sebe!

 1. Procházka na vrchol Lysé hory - Lysá hora je nejvyšší vrchol Beskyd s nadmořskou výškou 1 323 metrů. Z vrcholu nabízí nádherný výhled na okolní krajinu. Existuje několik možností, jak se na Lysou horu dostat - buď si můžete vybrat některou z turistických tras, nebo si můžete nechat pomoci lanovkou.
 2. Slezsko Beskydský vlak - Tento historický vlak jezdí v letních měsících z Českého Těšína do Horních Lomné a nabízí nádherný výhled na okolní přírodu. Cesta trvá asi 50 minut a během ní si můžete vychutnat nádherné výhledy na okolní hory a údolí.
 3. Návštěva Pustevny - Pustevny jsou horská osada na vrcholu Radhoště a jsou známé svou lidovou architekturou a nádhernými výhledy na okolní krajinu. Můžete si prohlédnout některé z mnoha malebných dřevěných chalup a navštívit muzeum Pustevny.
 4. Beskydský Botanický park - Tento park se nachází v Horním Bečvárově a nabízí návštěvníkům jedinečnou možnost prozkoumat místní flóru a faunu. Můžete si prohlédnout mnoho z mnoha botanických expozic, projít se po krásných stezkách a užít si nádherný výhled na okolní krajinu.

Věděli jste, že v Olomouckém kraji létají vírníky? A co takhle let vírníkem na Hostýn? Místní to tam dobře znají. Nebylo by skvělé podniknout okružní let a prohlédnout si svět z ptačí perspektivy? Všechna místa, které dobře znáte, uvidíte jinýma očima.

 1. Jeskyně Na Pomezí - Tato krásná jeskyně se nachází u obce Lipová-lázně v Jeseníkách. Je to nejdelší a nejkrásnější turisticky přístupná jeskyně v Moravském krasu. Uvnitř jeskyně si můžete prohlédnout nádherné sintrové výzdoby, podzemní řeky a krápníkové jezírka.
 2. Přehrada Slezská Harta - Tato velká vodní nádrž se nachází na řece Moravě a je obklopena nádhernou přírodou Jeseníků. Nabízí mnoho možností pro vodní sporty, jako jsou například windsurfing, kajak, vodní lyže a rybaření. Okolí přehrady je ideální pro pěší turistiku a cykloturistiku.
 3. Hrad Bouzov - Tento romantický hrad se nachází v blízkosti města Olomouc a je obklopen nádhernou přírodou. Je to jeden z nejkrásnějších hradů v České republice a nabízí nádherný výhled na okolní krajinu.
 4. Praděd - Tento nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd nabízí nádherný výhled na okolní krajinu. Na vrcholu se nachází rozhledna, ze které si můžete užít krásný výhled na vrcholy Jeseníků a Beskyd.

V kraji Velké Pardubické bychom vám rádi doporučili jarní klasiku – a sice let balónem! Z výšky vypadá svět vždycky tak nějak hezky, romanticky… Let balónem je zážitek, který by každý měl alespoň jednou za život absolvovat – tak proč ne zrovna letos?

 1. Pernštejnské skály - Tyto skály se nacházejí v nedalekých Chrudimi a nabízejí nádherný výhled na okolní krajinu. Můžete si zde užít procházku mezi skalami, navštívit skalní labyrinty a vychutnat si krásné výhledy.
 2. Kunětická hora - Toto kopcovité místo s malebným zámkem se nachází nedaleko Pardubic. Nabízí nádherné výhledy na okolní krajinu a můžete si zde užít procházku v parku nebo navštívit zámeckou expozici.
 3. Pardubický zámek - Tento historický zámek se nachází v centru Pardubic a nabízí krásnou zahradu a park, ve kterém si můžete užít procházku. Navštívit můžete také expozice v zámku, které přibližují historii tohoto místa.
 4. Labe cyklostezka - Tato cyklostezka vede podél řeky Labe a nabízí krásné výhledy na okolní krajinu. Můžete si zde užít krásnou cyklojízdu nebo procházku a objevit krásy řeky a okolní přírody.

Praha skýtá mnoho povyražení nejrůznějšího charakteru. Ani o zážitky v přírodě tady není nouze! Vybrali jsme pro vás pro začátek jen dva :). Duším, které rády sní mezi architektonickými památkami, doporučujeme plavbu po Vltavě večerní Prahou! Kdy jste naposledy viděli Karlův Most a Pražský hrad z hladiny Vltavy?

Pokud jste spíše akční povahy a pohupování na vlnách není nic pro vás, co takhle vzít za plyn a rozrazit hladinu? Vodní skútr je v létě to pravé! Možná vám víc sedne výhled z Vltavy rychlostí 70 km/h, zatímco adrenalinem vybičované tělo si užívá bláznivou jízdu!

Pokud pocházíte ze Středočeského kraje, doporučujeme vám vskutku originální zážitek – návštěvu rodinného pivovaru! A co to má společného s přírodou? Zdání může klamat! Pivovar je situován v překrásném areálu Dědkův mlýn. Po exkurzi se můžete usadit v zahradě, zúčastnit se tradiční grilovačky, okouknout turistické trasy nebo využít bazén. Podle nás je tohle zážitek All inclusive :).

 1. Český kras - Tento krasový kraj je jedním z nejkrásnějších v České republice. Můžete se projít po jedné z mnoha turistických tras, které vedou k mnoha zajímavým místům, jako jsou jeskyně, soutěsky a vyhlídky. Mezi nejznámější patří Koněpruské jeskyně, Kůlna a Macocha.
 2. Křivoklátsko - Tento přírodní park se nachází západně od Prahy a nabízí krásné lesy, údolí a řeky. Mezi nejpopulárnější místa patří zřícenina hradu Týřov, údolí Berounky a zámek Křivoklát.
 3. Říčanský okruh - Tento okruh je pro cyklisty a turisty. Nabízí krásný výhled na údolí řeky Sázavy, nádhernou přírodu a řadu historických památek, jako je hrad Říčany, klášter Sázava a zřícenina hradu Český Šternberk.
 4. Posázavská stezka - Tato cyklostezka vede po břehu řeky Sázavy a nabízí krásné výhledy na přírodu a historické památky. Mezi nejvýznamnější patří zámek Vlašim, zámek Český Šternberk a hrad Lipnice.
 5. Český ráj - Toto skalnaté území se nachází na severovýchodě Středočeského kraje. Nabízí mnoho krásných turistických tras, vyhlídek a skalních útvarů. Mezi nejznámější patří skalní hrad Trosky, skalní město Hrubá Skála a Prachovské skály.

Lidé z Ústí nad Labem a okolí rozhodně vědí, že se v tomto regionu nachází nejvyšší most naší republiky. 62 metrů, to je celkem vysoko, že? A nadšenci rozhodně poznali, že tady přichází na řadu adrenalinové sporty! Na tomto mostě si můžete vyzkoušet klasické bungee jumping nebo tzv. Kienovu houpačku. Tato atrakce kombinuje klasické bungee následované kyvadlovým efektem, který má větší přetížení (6G) než bungee jumping.

 1. Labe Bike Trail - Tento cyklistický trail vede podél řeky Labe a nabízí nádherné výhledy na okolní krajinu. Trasa je dlouhá 74 km a prochází mnoha malebnými vesnicemi, jako je například Hřensko nebo Děčín.
 2. Přírodní park České středohoří - Tento přírodní park nabízí mnoho turistických tras a výletů po krásné přírodě. Mezi nejznámější patří Vlčí hora, Stoličná hora a Milešovka.
 3. Národní přírodní památka Vlčí hora - Vlčí hora je nejvyšší vrchol v Českém středohoří a nabízí nádherné výhledy na okolní krajinu. Na vrcholu se nachází rozhledna, která je ideální pro fotografování.
 4. Labské pískovce - Tato skalnatá oblast je ideální pro horolezce a turisty. Nabízí nádherné výhledy na řeku Labe a okolní krajinu. Mezi nejznámější skalní útvary patří Pravčická brána, Děčínský Sněžník a Tiské stěny.
 5. Tiské stěny - Tyto pískovcové skalní útvary jsou ideální pro lezení a turistiku. Nabízejí nádherné výhledy na okolní krajinu a jsou součástí chráněné krajinné oblasti.

Javořice na Vysočině vám nabízí skutečně netradiční zážitek! Mushing je jízda se psím spřežením… Přihořívá? Co takhle noční mushing javořickou divočinou? Nezáleží na ročním období! Nejdřív musíte zapřáhnou své psy a následně si užijete jízdu noční krajinou – pro dvě osoby! Pro milovníky přírody a čtyřnohých mazlíčků!

 1. Výstup na Javořici - Javořice je nejvyšší horou Žďárských vrchů a nabízí krásné výhledy na okolní krajinu. Na vrcholu se nachází rozhledna, ze které je možné vidět až do Alp.
 2. Turistické trasy - V okolí Javořice je mnoho turistických tras, které vedou krásnou přírodou a nabízejí různé obtížnosti. Mezi nejznámější patří Javořická vrchovina, Čtyři palice, Tři kameny nebo vrchol Stráž.
 3. Koupání v přírodních nádržích - V okolí Javořice je mnoho přírodních nádrží, kde si můžete v letních měsících užít osvěžující koupání. Mezi nejznámější patří Velké Dářko, Vír nebo Želivka.
 4. Cyklistické trasy - Vysočina je ideální pro cyklistiku a v okolí Javořice je mnoho cyklistických tras. Mezi nejznámější patří Javořicko, Krajem železarů nebo Vinařská cesta.
 5. Národní přírodní rezervace Velký kámen - Tato přírodní rezervace se nachází nedaleko Javořice a nabízí unikátní skalnatou krajinu s mnoha druhy rostlin a živočichů.

Ve Zlínském kraji máme specialitu pro ty, které více než hučení vodopádu burcuje zvuk motoru! Jízda ve sporťáku je snem každého muže a nejedné ženy! Vyzkoušejte si Porsche Cayman a jeho zběsilé zrychlení! Jízda po dálnici vám předvede, co všechno tenhle brouček dovede!

 1. Národní park Podyjí - Tento park se nachází na hranicích s Rakouskem a nabízí krásné údolí řeky Dyje s rozmanitou a zachovalou přírodou. Zde můžete procházet různými turistickými trasami, navštívit historické hrady a zříceniny a pozorovat unikátní druhy rostlin a zvířat.
 2. Valašsko - Toto území nabízí nádhernou krajinnou scenérii s kopci, lesy, potoky a řekami. Je to také oblíbená oblast pro cykloturistiku a turistiku. Mezi nejznámější místa patří rozhledna na Vsetínské Bečvě, Pustevny s unikátní architekturou a Dřevěná dedina ve Vlkové.
 3. Přírodní rezervace Bílé Karpaty - Tento nádherný krajinný celek je chráněný a nabízí krásné horské scenérie, lesy, louky a zvláštní druhy rostlin a živočichů. Mezi nejznámější místa patří Kyčera, mohutné buky v rezervaci Chřiby nebo unikátní rostliny a živočichové v rezervaci Jelení.
 4. ZOO Lešná - ZOO Lešná se nachází nedaleko Zlína a nabízí příležitost vidět a pozorovat mnoho druhů zvířat z celého světa. ZOO má zajímavou historii a je umístěna v krásné přírodě.
 5. Pohádkové stezky - V různých částech Zlínského kraje jsou různé pohádkové stezky, které vedou krásnou přírodou a jsou vhodné pro rodiny s dětmi. Například Pohádková stezka v oblasti Luhačovických kopanin nebo Pohádková stezka na Pustevnách.

Je ve vašem kraji ještě lepší atrakce než na našem seznamu? Napiště nám 🙂