Aktuální situace ve světě stále není příliš nakloněná velkému cestování, a tak můžeme zatím objevovat krásy tuzemska. Kdo má rád trochu turistiky se špetkou adrenalinu z výšek, tak nesmí minout naše tipy na rozhledny v nejbližším okolí hlavního města. Pokud tedy nevíte, kam se vydat o víkendu, tak nesmíte minout tyto rozhledny, které nabídnou pohled na české luhy a háje.

Rozhledna Líský

Odkaz na mapu zde.
Rozhledna se nachází nedaleko Kladna a Slaného, a to konkrétně nad obcí Líský. Její výška je 40 metrů, přičemž nejvýše se lze dostat do výšky 25 metrů, kde je umístěna turistická vyhlídková plošina. Vyšší patra rozhledny slouží mobilním operátorům. Postavena byla roku 2009.

Výstup na věž je zdarma a je celoročně přístupná. Při výstupu vás čeká 141 schodů, které však nejsou ničím příjemným pro lidi trpící závratěmi. Rošty schodů jsou děrované, a tak je vidět až dolů. Výstup se vám ale rozhodně vyplatí. Shora je krásně vidět na České Středohoří, na horu Říp a při dobrém počasí lze spatřit i Ještěd.

Rozhledna Vysoká

Odkaz na mapu zde.
Pokud se vydáte do Kutné Hory či jejího okolí, tak nesmíte minout rozhlednu Vysoká. Ta se nachází na stejnojmenném vrchu v nadmořské výšce 471 metrů. Původně zde stála poutní kaple, která však v průběhu let zničil požár. V roce 2001 tu tak byla vybudována rozhledna, která je rovněž využívána pro telekomunikační účely.

Když vystoupáte po 144 schodech, tak vás přivítá vyhlídková plošina ve výšce 25 metrů. V případě dobré viditelnosti je vidět celé střední a východní Polabí, Krkonoše, Ještěd, ale také Ralsko, Bezděz, Milešovka a Říp. Pro lepší zážitek je doporučeno si s sebou vzít dalekohled.

Rozhledna je návštěvníkům přístupná pouze za pěkného počasí a v určitých hodinách. Přikládáme tedy otevírací dobu:

  • říjen až duben: zavřeno (otevřeno pouze po domluvě pro organizované skupiny)
  • květen až červen a září: sobota a neděle 11:00 - 17:00
  • červenec až srpen: úterý až neděle 11:00 - 18:00

Rozhledna Mackova Hora

Odkaz na mapu zde.
Mezi Rakovníkem a Kladnem lze nalézt rozhlednu Mackova Hora, která se vypíná nad městem Nové Strašecí. I tato rozhledna slouží kromě vyhlídkových účelů také k těm komunikačním. Při výstupu nahoru vás čeká 98 točitých schodů, které se kroutí podél hlavního trubkovitého stožáru. Z celkových 36 metrů se lze podívat do výšky 21 metrů a rozhledna nabídne pohled na přírodní park Džbán, křivoklátské lesy, Milešovku, Klínovec, ale také horu Říp.

  • Otevírací doba:
  • duben, květen, červen: sobota a neděle 9:00 – 17:00
  • červenec, srpen: úterý až neděle 9:00 – 17:00
  • září: sobota až neděle 9:00 – 17:00
  • Cena: 20 Kč dospělí a 10 Kč děti, studenti a senioři

Rozhledna Hradišť

Odkaz na mapu zde.
Od roku 2006 můžeme u malé vesničky Kadlín najít rozhlednu Hradišť. Ta připomíná svým tvarem a zejména vzhledem středověkou strážní věž. Rozhledna stojí na mohutném kamenném podstavci a ze svých devatenácti metrů nabízí výhled na horu Říp, Bezděz, Ještěd a v případě dobré viditelnosti i Krkonoše.

  • Otevírací doba:
  • duben až říjen: úterý až neděle 9:00 – 18:00

Vstupné je případě rozhledny Hradišť dobrovolné.

Rozhledna Máminka

Odkaz na mapu zde.
Nedaleko Berouna u obce Hudlice bychom našli rozhlednu Máminka. Původně na tomto místě stávala dřevěná triangulační věž, která sloužila k zaměřování pozemků. Aktuální rozhledna Máminka nabízí rovněž dřevěnou konstrukci, která je ve tvaru trianglu o výšce 33 metrů. Samotná výhledová podesta je umístěna ve výšce 21 metrů.

Vstup na rozhlednu je zcela zdarma a výstup na ni není nijak omezen. V nočních hodinách bývá Máminka také osvícená.

Rozhledna Studený vrch

Odkaz na mapu zde.
Nedaleko Dobříše se na Studeném vrchu tyčí stejnojmenná rozhledna. Její výška je 17,5 metru a celkově má šest poschodí. V jejím sklepě se ukrývá měřící kříž, neboť původně toto místo sloužilo jako jednoduchá měřičská věž. Od roku 2004 se z něj stala rozhledna. Z jejího vrcholku je možné spatřit České středohoří, Křivoklátsko, Českou Sibiř, ale také Bezděz, horu Říp či Jistebnickou vrchovinu.

V letošním roce je rozhledna otevřena teprve 14 dní a návštěva je možná vždy v sobotu a neděli mezi 10:00 a 17:00.

Rozhledna Velká Buková

Odkaz na mapu zde.
Velká Buková se nachází nedaleko stejnojmenné obce v rakovnickém okrese. Tato rozhledna nabízí vskutku netradiční tvar. Tím je totiž trojúhelníkový půdorys. Konstrukce věže je obložena modřínovým dřevem a její vrchol se nachází ve 14,2 metrech. Návštěvníci pak mají vyhlídku z 13,5 metru.

Výstup je zde ojedinělý tím, že se střídá schodiště po vnitřní i vnější straně rozhledny. Cena je 20 Kč a výjimku mají pouze děti do 10 let.

Věříme, že ať už si vyberete kteroukoliv z rozhleden, tak to bude nezapomenutelný zážitek nejen pro vás, ale třeba i vaše ratolesti. Zpestřete si svůj další víkend!

Nesmíte minout ani naše další tipy na víkendové výlety. Například cesty metrem do pražských lesů či kam do útulné kavárny v Praze.