Je tu a bude tu, mrcha jedna virusácká. To už všichni víme a nemůžeme popírat, že Vánoce 2021 koronavirus Covid-19 poznamená stejně, jako poznamenal fungování většiny světa. Nicméně to, že tu koronavirus je a škodí jak může, neznamená, že přestaneme žít a radovat se!

Neměli bychom popírat, že je zde problém a zároveň bychom neměli podléhat hysterii. Vždyť jedině takovým způsobem lze problémy řešit a přečkat je se zdravým rozumem. Pojďme se zamyslet nad tím, jak si udělat hezké Vánoce 2021, které se koronavirus Covid-19 snaží za každou cenu zničit, jako se o to pokoušel v jednom slavném příběhu zelený bručoun Grinch (s tím rozdílem, že koronavirus se nad sebou nezamyslí a nezmění svůj přístup k nám).

Milý koronavire, Vánoce 2021 nám kazit nebudeš

Některé z nás zajímá, jak budou na „koronavirové Vánoce“ shánět dárky, jiní mají starost o své tradice, další se jen těžko vzdávají myšlenky na společné vánoční svátky s příbuznými. Proč nadávat, proč se stresovat? Jednoduše si Vánoce pro jednou trochu upravíme. Vždyť změna je koření, které zachraňuje mezilidské vztahy, města i státy.

I vaše Vánoce pár změn osvěží, a buď se poté v dalším roce vrátíte ke své rutině, nebo zavedete ještě další změny. Možností je spoustu a ještě více jich vymyslíte díky vlastní fantazii.

Jak na dárky na „koronavirové Vánoce“?

Především zpoza klávesnice! Usazeni v teple a bezpečí domova si můžete v klidu nakoupit buď všechny, nebo drtivou část dárků. Česká republika je jedna z e-shopových velmocí, tak proč toho nevyužít a nevyřídit nákupy na Vánoce 2021 s jejich pomocí? Úroveň našich e-shopů neustále roste a s tím narůstá i jejich spolehlivost.

Díky nákupům přes internet si nemusíte hlídat čas, abyste stihli zavíračku, nemusíte se být opatrní kvůli protikoronavirovým opatřením, nemusíte nikam spěchat, čekat ve frontách k pokladně a tak dále.

Pokud s nákupy přes internet nemáte zkušenosti, objednejte si ještě před Vánoci něco hezkého pro sebe (nezapomenutelný zážitek, oblečení, potraviny, drogerii, elektroniku) a uvidíte, že se není čeho bát! Nemusí jít o nic velkého ani drahého. Máte-li obavy z podvodu či nespolehlivosti, podívejte se nejprve například na Heureka.cz, kde si můžete přečíst názory dalších lidí na ten či onen e-shop.

Máte-li vybrán e-shop, kde chcete nakoupit, ale nejste si jistí, že to zvládnete, můžete do kteréhokoli e-shopu napsat e-mail nebo jeho pracovníky kontaktovat přes chat přímo na webu a určitě vám rádi se vším poradí.

Při nakupování dárků na covidové Vánoce vezměte v potaz současnou situaci. Darujete-li někomu voucher na úžasný zážitek, víte, že mu kromě jedinečné zkušenosti a hromady zábavy darujete i možnost využít voucher během 1 roku. U Stips má obdarovaný navíc možnost prodloužení platnosti zcela ZDARMA!

Tradice versus „covidové“ vánoční svátky

Téměř každý z nás dodržuje nějaké své vánoční tradice. Ten dodržuje křesťanské Vánoce, tenhle si rád zazpívá koledy a vyzdobí dům, tamten maximálně nakoupí cukroví a někdo se rád vydává za příbuznými. Ať je to u vás, jak chce, Vánoce 2021 ve stínu koronaviru Covid-19 zřejmě mnoha z nás nějakou tu tradici naruší. Nevadí, my si poradíme a ukážeme koronaviru vyplazený jazyk.

Jste zvyklí o vánočních svátcích vyrazit za přáteli a příbuznými, ale kvůli Covidu možná nebudete moci? Skype, Messenger a další a další aplikace vám umožňují se vidět, dobře si popovídat a třeba se spolu i napít! Jen si k počítači či mobilu doneste cukroví a kávičku (vaječný koňak či cokoli, co máte rádi), usaďte se a zapněte hromadný videhovor. Za chvíli zapomenete, že spolu nejste.

Spousta seniorů má dnes už také chytrý telefon nebo počítač a internet, tudíž jistě nebude problém se spojit takto i s nimi. Jak si případně nainstalovat tu či onu aplikaci je zvládnete navést i na dálku.

Společné „video vánoční svátky“ si můžete užít stejně, jako kdybyste seděli v jedné místnosti. Můžete lít olovo, abyste zjistili budoucnost, krájet jablíčka a hledat hvězdu, pouštět lodičky z ořechových skořápek, můžete společně péct cukroví, zdobit dům… můžete se zkrátka bavit, i když zrovna nemůžete být u sebe. A starosti s koronavirovým Grinchem můžete hodit za hlavu.

Pár rad na závěr a přání šťastných a veselých Vánoc

Jak už víme, koronavirus Covid-19 přenese člověk na člověka po úzkém kontaktu, jelikož jde o kapénkovou infekci šířící se převážně vzduchem. Navíc se virus může přenášet i aerosolem. Abychom mu maximálně znepříjemnili jeho rozpínavé choutky, je třeba zavést určitá osobní opatření.

Něco pro radost ;-)

Pokud tedy opravdu musíte za vánočními dárky vyrazit do obchodů, protože některé z nich prostě na internetu nemůžete sehnat, doporučujeme dodržovat alespoň základní opatření:

  • Noste roušku nebo respirátor (určité procento ochrany poskytuje a především tím chráníte jiné, pokud jste nakažení a nemáte o tom ještě potuchy)
  • Snažte se od ostatních lidí udržovat rozestup alespoň 1,5 metru
  • Myjte si pravidelně ruce (častěji než obvykle ;)) a to minimálně 20 vteřin. Nezapomeňte vymydlit i místa mezi prsty, kde se virus rád schová
  • Používejte bezoplachové dezinfekční gely
  • Používejte jednorázové kapesníčky a po použití je okamžitě vyhazujte
  • Nedotýkejte se očí, nosu či úst neumytýma či nedezinfikovanýma rukama
  • Posilujte imunitní systém vhodnou stravou a lehkým cvičením

A především se nestresujte! Ani kvůli Vánocům, ani kvůli Covidu! Všechno zvládneme a pojedeme dál. Ať už budou vládní opatření mírnější nebo přísnější, zachovejte si dobrou náladu a nenechte si zničit vánoční atmosféru.

Budeme rádi, když nám třeba na náš Facebook napíšete, jak budou letos vypadat vaše "upravené Vánoce". :-)