Když se řekne slovo Vánoce, každý z vás si jistě vybaví cukroví, stromeček, dárky a štědrovečerní večeři. Často se ale zapomíná na něco tak prostého a přesto důležitého – vánoční ozdoby. Jaké by to bylo, kdyby nic nezdobilo váš stromeček a vlastně celý domov? Vánoce by najednou ztratily svou atmosféru. A právě proto, jsme dnešní článek napsali, abychom světu připomněli kouzlo těchto tradičních dekorací.

Historie vánočních ozdob

Představte si, že přijdete do svého domu plného vůně cukroví, znělých tónů koled, a váš vánoční stromeček visí za kmen ze stropu.

Přesně takhle to vypadalo na počátku 19. století. Nejběžnější místo, kde si lidé stromeček věšely, bylo nad jídelním stolem. Typickými vánočními ozdobami byly ořechové skořápky, sušené švestky, jablíčka a perníčky. Nechyběl ani řetěz, ten se vyráběl z papíru následně slepeného bramborovým škrobem.

Za nedlouho však ozdoby začínaly nabírat pracnější a na pohled hezčí podobu. Využívány byly běžné přírodní materiály, jako například šišky, sláma, ale i brambory.

Přibližně v 60. letech 19. století se začaly vyrábět skleněné ozdoby, které se možná objevují i na vašem stromečku. Hlavní složkou této velmi známé dekorace se staly skleněné vinuté, voskové a foukané perly. Často měly podobu zvířátek anebo figurek. Oblíbené bylo perly uvnitř postříbřit a pomalovat studenými odstíny. Výroba se stále zdokonalovala, poptávka rostla, a tak se stalo, že v roce 1937 se Česká republika stala předním vývozcem foukaných skleněných ozdob na světovém trhu.

Nejoblíbenější motivy a design vánočních ozdob

Stříbrná elegance – heslo Vánoc 2017. Jednalo se o rok, kdy hojně stoupl prodej umělých vánočních stromků, které byly ozdobeny stříbrnými, zlatými a bílými ozdobami. Oblíbené bylo přidat přírodní prvky – ratan, šišky, odštěpky.

V roce 2018 ovládly Vánoce barvy duhy a bohatě nazdobený stromeček. V zásadě platilo pravidlo čím víc, tím líp! Oblíbeným materiálem se stalo dřevo a sklo, což je ekologičtější varianta oproti plastu. Nejlepší věc, jakou jste mohli podniknout, bylo vyhlásit pátrání po skleněných ozdobách vašich rodičů a prarodičů a pověsit je společně s nově zakoupenými ozdobami na stromeček. Cílem bylo vytvořit harmonickou kombinaci barev a motivů.

Vánoce 2019 se nesly v naprosto odlišném duchu. Hlavní barvou se stala bílá spolu s přírodními dekoracemi. Bíla šla ruku v ruce spolu s béžovými a šedými tóny – hlavní bylo držet se zásady světlé a jednoduché. A pro naladění té správné vánoční atmosféry stačilo opatřit si umělý stromeček v zasněženém stylu anebo pomocí spreje docílit samého efektu u živého stromku. Pro světélka bylo také nejlepší zachovat jednoduchost. To znamená, žádné okázale se měnící barvy, pouze bíle LED diody.

Co je hitem Vánoc 2022?

Vánoce už jsou skoro za dveřmi, ale i tak máte ještě možnost oslavit je podle letošních trendů. Mezi hlavní barvy letošní sezóny patří růžová v pastelových odstínech. Tato barva může jednoduše navodit romantickou atmosféru a společně se stříbrnými doplňky vytvoří dech beroucí podívanou.

Druhou variantou se stala klasická červeno-zlatá kombinace. Je více tradiční a určitě vám pomůže rychle objevit ducha Vánoc.

Hlavní roli letos hraje udržitelnost, proto není lepší způsob, než si ozdoby jednoduše vyrobit. A co se týká vánočních řetězů, uděláte nejlépe, pokud se stále budete držet bílého LED světla.

Vzpomínka, ale i osobní dárek

Není žádné pravidlo, že vánoční ozdoby musí plnit jen estetickou funkci. S dnešním širokým sortimentem v této oblasti, můžete spojit potěchu oka se zachováním vzpomínek.

Existuje mnoho firem, které na přání vyrábí vánoční ozdoby s fotografiemi nebo zvoleným textem. A tak by se na vás ze stromečku mohla usmívat fotografie vaší rodiny, pokaždé, co byste ho nazdobili. Vznikla by z toho vzniknout krásná tradice, při které budete vzpomínat na předešlé Vánoce a porovnávat jednotlivé fotografie.

Je to také hezký způsob jak někomu o Vánocích udělat radost. Ozdoba může nést vámi zvolená slova, ať už jen přání hezkých svátku nebo vyznání lásky. Obdarovaná osoba tak na vás bude myslet pokaždé, když se na stromeček podívá.

Výroba vánoční ozdoby

Ozdoba, kterou si sami vyrobíte, pro vás může získat vyšší hodnotu, než kdyby byla zakoupená. A navíc u procesu výroby se zabaví celá rodina. Kreativitě se meze nekladou!