Pod pojem Science centrum v České Republice se řadí konkrétně 5 zařízení: Vida! v Brně, Techmania v Plzni, Svět techniky v Ostravě, Pevnost poznání v Olomouci a IQlandia v Liberci. Všechna tato centra spravuje Česká asociace science center, což je sdružení právnických osob, které podporuje také planetária.

Science centra se snaží zpopulárnit vědu, techniku a technologie, tak aby návštěvníci strávili jejich čas smysluplně a zábavně. Aktivity jsou vhodné pro jednotlivce, rodiny, ale i školní skupiny.

Zdroj: vida-brno.cz

Co nabízí vědecké centrum Vida!?

Jak již bylo výše zmíněné, vědecké centrum se nachází v Brně v těsné blízkosti BVV – výstaviště. (mapa). Prostory se rozpínají na ploše 6200 metrů čtverečních a obsahují až 180 exponátů zaměřených na planetu, civilizaci, člověka, mikrosvět, dětské centrum a venkovní expozici.

V prostorách si můžete vyzkoušet ustání zemětřesení, projet se na kole nad zemí, pohrát si s oceánem v láhvi, překřičet zvuk tryskáče, slyšet tep srdce, prozkoumat svět mikroskopem, být u vzniku barevných chemických experimentů, postavit sochu z magnetů, nebo zjistit na jakém principu funguje vodní mlýn. Ti nejmenší se mohou také zabavit na dětském dopravním hřišti, vodními radovánky, dětským staveništěm, nebo třeba i kuličkovou dráhou. Ve Vidě se meze fantazii nekladou.

Vida je otevřená celoročně pro dospělé i děti.  Dětská expozice je vhodná od 2 let.

OTEVÍRACÍ DOBA

Pondělí - Pátek 9:00 – 18:00
Sobota - Neděle 10:00 – 18:00

 

DRUH VSTUPNÉHO

CENA
Běžné vstupné 230 Kč / osoba
Snížené vstupné
děti 3-15 let, studenti 15-26 let, ISIC/ITIC, senioři 65+, ZTP, ZTP/P
130 Kč / osoba
Rodinné vstupné "A"
2 dospělí + 2-3 děti do 15 let nebo studenti
570 Kč / rodina
Rodinné vstupné „B“
1 dospělý + 2-3 děti do 15 let nebo studenti
430 Kč / rodina
Odpolední vstupenka
úterý – pátek od 16 do 18 hodin, neplatí během víkendů a svátků
90 Kč / osoba
Organizovaná skupina od 10 osob
(bez ohledu na věk)
150 Kč / osoba
Organizovaná dětská skupina
(školy, kroužky, skauti apod., organizace sdružené v ČRDM a držitelé karet EYCA)
90 Kč / osoba
Děti do 3 let, průvodce držitele průkazu ZTP/P, doprovod organizovaných dětských skupin (běžně 1 dospělý na 10 dětí) ZDARMA / vstup

 

Pevnost VIDArd
hrací balíček pokladové hry v expozici (příplatek ke vstupnému)

50 Kč / hra

 

Promítání 3D filmu
vstupenka na promítání 3D filmu v Divadle vědy (příplatek ke vstupnému)

50 Kč / osoba

 

Pojízdná vstupenka
se slevou na parník i do VIDA!

320 Kč / dospělá osoba

Co to je Vida! After dark?

Kromě běžného programu pro děti a rodiče nabízí science centrum několikrát ročně i speciální program s pozměněnou otevírací dobou (od 19:00 – 23:00), který je vhodný pouze pro dospělé. Podmínkou pro vstup je dosažení věku 18 +. V předchozích letech byl program po setmění zaměřen například na Halloween s příběhy o vlkodlacích, zombie a Dušičkách, nebo na lásku, kde byla pitvu srdce, tematický Chytrý kvíz a přednáška o chemii lásky.

Pro podzim 2021 si Vida! připravila program na téma SUPERHUMAN.

Na co se můžete těšit?

Budete mít poslední možnost spatřit výstavu (ne)omezení, zaměřenou na člověka s handicapem a překonávání překážek, které jsou pro zdravého jedince zcela normální.

V hravé expozici rozšifrujete Super vision a zjistíte, jak fungují čočky. Gerontoblek vám nasimuluje pocity staršího člověka trpícího zeleným zákalem, nedoslýchavostí a omezenou pohyblivostí. U demonstrace o umělém člověku si poslechnete o experimentech. A v Baru přímo v expozici ochutnáte unikátní koktejly od Úplně všude.

Stejně jako v předchozích letech bude součástí programu brněnská společnost Chytrý kvíz, který pořádá zábavný večerní kvízy u piva v podnicích po celé České Republice. Tematicky zaměřeným speciálním kvízem vás provede moderátor.

Jako zajímavost si Vida! připravila i přednášku o biohackingu, kde se naučíte pracovat s maximem vašeho těla. Součástí bude i vědecky zaměřený fotokoutek.

Superhuman je naplánován na úterý 26. 10. 2021. Další program se chystá na 25. 11. a bude zaměřen na ochutnávku, vůni, přípravu a zajímavosti o kávě. Prozkoumáte zrno mikroskopem, zajdete do fotokoutku a nebo opět na Chytrý kvíz.

Více o místech a událostech v Brně se dozvíte na našem blogu.