Fenomén jménem virtuální realita se v posledních letech objevuje na čím dál více místech. Pomalým tempem se zapojuje do různých profesních oborů, do vzdělávání a samozřejmě také do volného času. Ve virtuální realitě se můžete dívat na film, hrát hru, zaběhat si, nebo třeba vyzkoušet volný pád na vlastní oči. V dnešním článku vám představíme nejzajímavější simulace ve virtuální realitě, na které si v ČR můžete zajít. Ať už si ji chcete vyzkoušet jen ze zvědavosti nebo sháníte dárek v podobě nějakého nezapomenutelného zážitku pro své blízké, VR určitě stojí za pozornost.

Větrný tunel

Vyzkoušejte si ničivou sílu hurikánu v bezpečném prostředí. Konkrétně v prostředí Hurricane factory v Praze v Letňanech, kde si volný pád zažijete ve větrném tunelu o výšce 14 metrů. Tunel je částečně prosklený, má průměr 4,3 metru a turbína, který vítr způsobuje, je schopna vytvořit proudění vzduchu o rychlosti až 270 km/h.

Zážitek si můžete vyzkoušet sami s nasazenými VR brýlemi, díky nimž se z větrného tunelu v Letňanech přesunete do úplně jiné situace. Vybrat si můžete ze čtyř možných scénářů – seskočíte padákem nad Prahou a budete dopadat na Karlův most; vyzkoušíte si volný pád nekonečným vesmírem; poletíte nad New Yorským Manhattanem; seskočíte opět padákem, ale tentokrát u španělského pobřeží.

Pro představu 360° video pádu vesmírem do černé díry:

The City Limits from Dominic on Vimeo.

Volný pád ve VR je ideální pro jedince, kteří sice chtějí zažít pořádnou dávku adrenalinu, ale představa seskoku z opravdového letadla se jim už tak nezamlouvá. Takto to bude nezapomenutelné úplně stejně, a místo zdlouhavého cestování a stresu si uděláte výlet do části Prahy, a kdyby se cokoli pokazilo, spadnete maximálně tak při zakopnutí o vlastní nohu. Celá akce je plánovaná zhruba na 1,5 hodiny, s tím, že po příchodu absolvujete krátké školení s profesionálním instruktorem, který s vámi bude i po celou dobu trvání. Naučíte se základy létání ve větrném tunelu, instrukce k použití virtuálních brýlí a signály pro komunikaci s instruktory. Dostanete veškeré vybavení, připravíte se – do tunelu vcházíte ve speciální kombinéze, s helmou a dalším vybavením – a jdete přímo na věc! Volný pád bude sám o sobě trvat 3 minuty a celá akce vás vyjde na 1 999 Kč. V případě zájmu je nabízený i delší čas 6 minut, či dokonce i 9. Jdete-li však poprvé, nepřeceňte své síly. Tato atrakce není až tak jednoduchá, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Chcete-li si užít čistě volný pád bez virtuální reality, například z toho důvodu, že vás láká seskok z opravdového letadla, ale pořád si nejste tak úplně jistí, a proto si to chcete zažít „na zkoušku“, samozřejmě tady je i tato možnost, prakticky se stejným postupem, za 1 600 Kč. Stejně tak je možné vzít s sebou i partnera, kamaráda, či blízkého, abyste si zážitek užili společně, nebo dokonce až 5 lidí. Ideální pro rodinné víkendy nebo utužení vztahů například v pracovním týmu. Pro 5 osob na 15 minut vychází pád na 6 500 Kč.

Do prostor atrakce s vámi může jít i doprovod, který vám bude fandit a pořídí vám třeba video přímo z bezprostřední blízkosti větrného tunelu, nebo si můžou posedět vedle v restaurace a čas čekání si užít po svém. Atrakce je vhodná pro děti od 5 let, do 18 let však musí mít doprovod zástupce.

Pro představu mrkněte na video níže, kde na začátku uvidíte, jak probíhá instruktáž, poté první poryvy větru v tunelu, později skupinku více lidí a od času 2.22 i skvělé kousky zkušené instruktorky, které opravdu stojí za podívanou.

VR future

Za skvělou virtuální realitou můžete vyrazit i do Plzně. Vstup do ní je možný pouze po rezervaci, je však na výběr velké množství nejrůznějších atrakcí VR, od her, simulátorů vesmíru, sportu, až po „obyčejné“ procházky. Z více než 100 dostupných titulů si proto projděme ty nejzajímavější:

Google Earth VR – zapínáte si někdy Google mapy nebo rovnou Google Earth, abyste se podívali na některá místa ze zvědavosti, pro informaci, nebo abyste si je jen tak prošli? Virtuální realita tomu dodá úplně jiný rozměr, a to doslova. Nasaďte si brýle, a procházejte se kdekoli po světě, nahlédněte do Grand Canyonu, prohlédněte si Empire State Building, sklouzněte se po ledovci na severním pólu, nebo mrkněte do divoké džungle. Nic vás neváže, vzdálenost, čas, prostor, nebezpečí, a dokonce ani gravitace. Dívat se můžete klidně z výšky, nemusíte si to vše procházet po chodnících a zalamovat si krk, abyste dohlédli na špičku mrakodrapu. Nejvíce řekne stejně ukázka, proto se na virtuální procházku podívejte tady:

Spacewalk – toužili jste jako malí podívat se do vesmíru, být astronautem, až vyrostete? Teď se vám to může podařit. Vyrazte do vesmíru virtuální raketou a ve virtuálním skafandru. Prozkoumejte vybavení uvnitř rakety se všemi nástroji, a poté pokořte pocit nevázanosti, objevte nekonečné vzdálenosti a podívejte se na zeměkouli z úplně jiného úhlu.

Mount Everest – sen každého horolezce, možná i nadšených dobrodruhů. Cesta na nejvyšší horu světa, noc ve stanu, zakládání ohně na sněhu a hlava v oblacích za ranního sluníčka. To je pohled, na který se nezapomíná. O to lépe, že ho zažijete v pohodlí a bezpečí, bez všech nástrah tak náročného výstupu.

Lost Legends – hra ve virtuální realitě, která vás vezme za ztracenými legendami. Záhadami opředený Egypt, neprozkoumané faraonské hrobky, prostředí propracované do detailu a vy, pátrající po zapomenutém pokladu.

Jak už jsme říkali na začátku, rezervace je nutná předem v jejich rezervačním systému na webových stránkách. Nerezervuje se přímo požadované téma, dostanete vybavení virtuální reality a v něm si poté vyberete, co přímo chcete zažít. Zařízení VR stojí na 1 hodinu 390 Kč, a je pro 1-4 osoby, které se během hodiny můžou libovolně prostřídat. Poté si můžete za 780 Kč rezervovat 2 taková zařízení, rovněž na 1 hodinu, podělit se o něj může 2-8 osob, ideální, pokud si společně chcete zahrát hru. Chystáte-li se chodit na VR častěji, nezapomeňte využít i výhodného programu, dle kterého dostane 5. absolvovanou hodinu zdarma. A pokud se vám nechce ani nikam chodit, nebo byste VR zábavu chtěli například na svém firemním večírku nebo rodinné oslavě, můžou přijet přímo za vámi.

DIVR labs

Herní studio zaměřené na virtuální realitu se sídlem v Praze je známe především svými tematickými hrami. V roce 2018 spustili hru s názvem Golem VR, která umožnila desetitisícům lidí navštívit mysteriózní rudolfínskou Prahu. Později se přidala i hra Arachnoid VR, už ne s takovým historickým nádechem, za to však s pořádnou dávkou strachu a adrenalinu. Hororová hra je zejména po dobrodružné povahy, protože se odehrává v opuštěných důlních tunelech plných pavouků a děsivých nástrah. Jejich největší novinkou však jsou Dinosauři. Tento projekt spustili v Dubaji, absolvovat je však můžete už i v Dinosauria Museum v Praze. Hra trvá 25 minut, hrát ji mohou až 4 hráči od 8 let, vstupné na celý den stojí 449 Kč pro jednu osobu, nebo je v nabídce i rodinné vstupné, zahrnující 2 dospělé a 2 děti za 1 399 Kč. Tato VR hra vás vezme 80 milionů let nazpět, a zajistí vám setkání s všemožnými druhy dinosaurů, včetně těch neznámějších. Kromě dinosaurů si však užijete i divoké, nespoutané džungle, dech beroucích výhledů a vícesmyslových vjemů. V kombinaci tohoto všeho organizátoři slibují nezapomenutelný zážitek.

Mrkněte sami, jak takoví dinosauři vypadají:

Golem – pokud byste však místo dinosaurů raději potkali Golema nebo panovníka Rudolfa II. a prošli se renesanční Prahou, zajděte si do proslulého hračkářského domu Hamleys v centru Prahy a v jeho budově naleznete i prostory pro hraní této virtuální hry. Autoři slibují i pořádný nádech kouzla, mezitím co budete odkrývat tajemství hlavních postav zahrajete si na malé alchymisty a budete pracovat s magickou hmotou. Cena pro jednoho hráče staršího 8 let je 490 Kč.

Už jste si vybrali, co budete chtít virtuálně zažít? A jaký máte vztah k VR, jste milovníky nebo se držíte spíše stranou? Dejte nám vědět do komentářů!

Dále vám doporučíme článek o nejlepších únikových hrách pro děti nebo tipy, kam vyrazit na kurz přežití, tentokrát opravdu na vlastní kůži. :)