Tanky a armády v lidech vždycky vzbuzovali kromě respektu i jistou formu zvědavosti. Jaké to je být jejím členem? Jak ve skutečnosti funguje tank? Jak to v něm vypadá, co potřebuju vědět, jak se asi ovládá? Pro některé to mohl být sen nejen dětských let, pro některé třeba vytoužený zážitek. A přesně proto se v dnešním článku podíváme na to, jak probíhá zážitková jízda tankem.

Konkrétně si přiblížíme tyto jízdy obrněnými vozidly:
  • Řízení bojového tanku T-55
  • Řízení bojového nebo vyprošťovacího tanku VT-55
  • Řízení obrněného transportéru BVP 1

Co se o tanku hodí vědět?

Tank můžete znát i pod jinými přezdívkami, jako je třeba nedobytný kolos, pancéřové monstrum, nebo pojízdná pevnost. Všechny názvy vcelku vystihují pocit, který dostanete, když toto obrněné vozidlo potkáte. Abychom si tank jako vozidlo o něco přiblížili, podíváme se na jeho konstrukci a uspořádání.

Co se týče uspořádání jednotlivých částí, není třeba na tanku hledat přílišnou složitost, jelikož tam najdete pouze to, co je nutnou potřebou pro splňování jeho funkce. Vozidlo začíná přední částí, v níž se nachází řidič, prostředek tanku se označuje jako trup, tam najedeme věž s kanónem, v níž je prostor pro bojové jednotky. Velikost věže souvisí s potřebným prostorem pro posádku a střelivo, ta se do ní musí vejít. Zároveň musí být dostatečně velká a silná na to, aby po vystřelení z děla vydržela zpětný náraz. V poslední – zadní části tanku se nachází motor a nádrže na palivo, tuto část označujeme jako motorový prostor.

Na záběry, jak vypadá exteriér i interiér tanku T-55 se můžete podívat v tomto videu:

Co potřebujete?

Začneme nejdůležitějším požadavkem, jenž se týká věku. Pro absolvování zážitkového řízení tanku je potřeba být plnoletý, tedy (v ČR) překročit hranici 18 let. Někteří organizátoři požadují rovněž i řidičský průkaz skupiny B, o tomto požadavku se dočtete u konkrétní nabídky zážitku. Zároveň samozřejmě nesmíte přijít pod vlivem alkoholu ani jiných návykových látek, jelikož se stále jedná o řízení vozidla, u nějž je potřebná naprostá soustředěnost a duchapřítomnost. Co se týče oblečení, nepotřebujete nic speciálního, postačí něco pohodlného, případně sportovního či vojenského a úměrného ročnímu období a počasí. Zároveň vám však jsou schopni na místě zapůjčit oblečení, konkrétně profesionální bundu, kalhoty a kuklu. Fyzická i psychická náročnost je u těchto jízd střední. Mít vytrénovanou fyzičku tedy příliš nepotřebujete, ale vzhledem k mentální stránce doporučuje zážitek zejména milovníkům bojů, tanků a armád. Naopak ostatním, kterým tato tématika způsobuje spíše problémy, doporučujeme raději poohlédnout se po zážitcích jiného typu, jako jsou například netradiční plavby nebo jízdy na koni.

Omezení, která se týkají zdravotního stavu také nejsou vysloveně definována, myslete však na to, že do tanku se nenastupuje jako do pohodlného SUV, je potřeba v něm nějakou chvíli (ne až v takovém pohodlí) sedět, řídit jej, a potom se z něj také dostat ven.

Možná se ptáte také na to, zda si s sebou vzít doprovod, který by vás případně při jízdě sledoval nebo celý zážitek dokumentoval. Upozorňujeme proto, že doprovod při této akci není povolený a diváci nemají k trase přístup. S tankem se vyjede na bývalý vojenský tankodrom, a není proto možné, aby se kolem vozidla pohybovali přihlížející civilisté. U některých specifických akcí je možno vzít si s sebou za příplatek (kromě řidiče) 2 další pasažéry, kteří zaujmou místo spolujezdců.

Co si vyzkoušíte?

V první řadě si samozřejmě vyzkoušíte pravděpodobně nejpožadovanější věc – vlastnoruční řízení bojového tanku. Během jízdy samotné potom můžete testovat schopnosti a limity vozidla, pokud je objevíte. Pokusíte se projet obří jámu, vystoupat do kopce, brázdit nepříznivý terén v jakémkoli počasí či překonat vodní příkop. Na vlastní kůži také zažijete robustní zvuk motoru, který se v tanku hlasitě ozývá, stejně jako pocítíte projíždění nejrůznějším terénem, při němž se vozidlo může naklánět na všechny strany.

Výjezd do kopce na tankodromu v Milovicích je zaznamenán zde:

Jak probíhá samotný zážitek?

Podobně jako u mnoha dalších podobných zážitků, se kromě jízdy počítá i s potřebnou průpravou. Zážitek začíná v momentě, kdy se samostatně dopravíte na místo určení – jízdy se obvykle odehrávají v Milovicích. První teoretická část je věnována seznámení se s instruktorem, jenž vás provede systémem řízení tanku, jeho funkčností, pravidly a bezpečností, kterou bude nutné dodržovat. Před vaším řízením vám instruktor představí názornou ukázku i přímo v tanku. Po ní už je řízení ve vašich rukou, a můžete vyzkoušet veškeré krásy i nástrahy bývalého vojenského tankodromu, po celou dobu samozřejmě s instruktorem. Až dořídíte, čímž uplyne doba jízdy, která je obvykle 30 minut, můžete ještě nějakou chvíli strávit ve vojenském prostředí areálu. K umocnění zážitku tam je pro vás totiž připravena i prohlídka vozového parku a dalších vojenských specialit. Vidět tak můžete další bojová vozidla či například i sovětský nosič raket. V úplném závěru vám je potom vystaven památeční diplom o absolvování lekce řízení tanku. Odcházíte tak nejen s nezapomenutelným zážitkem, ale i s materiálním důkazem, a krásnou vzpomínkou.

Další záběry z tankodromu:

Jaké jsou varianty tanku?

zde.

Řízení bojového tanku T-55

zde.

Řízení ruského bojového tanku T-55 spadá mezi klasiku v oblasti zážitkových jízd. Kromě jízdy okusíte i závan historie, kterou má toto legendární vozidlo za sebou. Doba vašeho řízení je 30 minut, celková doba zážitku potom může být kolem 2-3 hodin. Cena je 21 900 Kč pro jednu osobu. Za příplatek 500 Kčje možno vzít s sebou dalšího spolujezdce, který se sveze s vámi během vaší jízdy.

Řízení bojového nebo vyprošťovacího tanku VT-55

zde.

Vybrat si zde můžete z tréninkové verze bojového tanku nebo z vyprošťovacího tanku VT-55. Vyprošťovací tank je nezdolným kolosem, na jehož ovládnutí si troufne málokdo. 35tunová váha vozidla, jeho výkon a monstróznost vám vzpomínky přímo vryje do paměti. Délka jízdy je 30 minut, okolnosti jsou jako u předchozí varianty, stejně platí i příplatek 500 Kč za dalšího spolujezdce. Cena zážitkové jízdy je mezi 10 až 12 000 Kč.

Řízení obrněného transportéru BVP 1

zde.

Obrněné vozidlo, které hravě zvládne akční jízdu nelehkým terénem jak na pevnině, tak ve vodě. Výhoda je zejména v tom, že je mnohem hbitější a akčněji pohyblivější než klasický tank. Pokud vás tedy láká spíše divočejší jízda v bojovém vozidle, je pro vás tato varianta ideální. Kromě průpravy máte 15 minut zkušební jízdy, a poté 30 minut jízdy vlastního řízení. Stejně jako u předchozích variant můžete prozkoumat vojenský areál a dostanete diplom o absolvování lekce řízení. Cena je 5 900 Kč.

Jak vypadá jízda v BVP je ke shlédnutí tady: