Boxing day je svátek, který je po vzoru Velké Británie slaven 26. prosince, tedy den po Štědrém dni. Tento svátek je uznáván ve všech zemích Commonwealthu včetně Nového Zélandu.

Odkud název Boxing day pochází?

Teorií, jak tento svátek vznikl je hned několik, ale jeho přesná interpretace není známa. Jedním z tvrzení je, že tento den byl v Anglii určen pro zaměstnavatele, aby svým zaměstnancům přidělili vánoční prémie, rozdali přebytečné potraviny nebo staré oděvy. Zemědělcům darovali jejich nadřízení nářadí a semena na zasetí pro příští rok. Tyto dary pak byly uloženy do krabic. Proto se někteří lidé domnívají, že právě to je ten důvod, proč je den 26. prosince známý jako Boxing Day.

Jiní se domnívají, že původ jména se týká krabice, do níž farníci dávali církevní dary chudým, které se v některých oblastech otevírala lidu právě 26. prosince.

Boxing day - Co se v tento den děje

Přestože hon na lišky byl v roce 2004 zakázán, najdou se ještě dnes lidé, kteří se ho každoročně účastní, stejně tak jako dostihů. Jaký to má vlastně význam? 26. prosince má svátek svatý Štěpán, který byl patronem koní. Pro ostatní je den po Vánocích, tedy Boxing day něco jako den Díkůvzdání ve Spojených státech.

Tento den má také komerční účel. Na Štěpána začínají v Británii výprodeje a tisíce Britů vyráží do města za vidinou výhodného nákupu. Jiní se vydávají do divadla na tradiční britskou pantomime nebo na nějaké sportovní klání. V tento den se také koná řada bláznivých charitativních akcí jako např. Boxing Day Dip – tedy plavání v moři.

Chodí se v tento den do práce?

Ve Spojeném království je Boxing day svátek, takže banky, vládní úřady, školy a většina podniků jsou zavřené. Pokud Boxing day slavíte jinde než ve Spojeném království, je možné, že se 26. prosince do práce dostanete.