Vánoce, Vánoce přicházejí... sledování Popelky, cpaní se bramborovým salátem a zkoušení všech ponožek, co jste dostali pod stromeček. Tak nějak vypadají Vánoce u nás doma. Známe jistě všichni, jak záhadně Ježíšek tyto ponožky naděluje. :-D Cinkání zvonečku zrovna v době, když si táta zrovna nutně musel odskočit, je trošku zvláštní náhoda. No řekněte!

Víte ale, jak nosí dárky k Vánocům třeba Jultomte ve Švédsku? Na čem si o Štědrém večeru pochutnávají v Grónsku? Či jakou tradici štěstí vedou o Vánocích v Anglii? Ne? V tom případě čtěte dále…

Vánoce ve světě

vanocni stromecek USA

Žádní sobi! Svezte se s Jultomte a jeho sáněmi taženými kozou! Jultomte (vánoční skřítek) je malý dědeček, s obří červenou čepicí a dlouhými vousy, rozdávající dárky pro děti ve Švédsku. Ty mu na oplátku a zároveň na posilněnou vaří sladkou ovesnou kaši, kterou má tuze rád.

Obyvatelé Grónska si zase na vánočně zdobený štědrovečerní stůl nachystají vybrané rybí speciality (moře všude kolem, tak co také jiného, že?). Je-li vám po chuti velrybí kůže s proužkem velrybího tuku, či rozkládající se syrové maso aukse (drobný pták), pak víte, kam zajet prožít vánoční svátky.

Jedna grónská tradice by mohla posloužit jako vánoční dárek pro ženy u nás. Konkrétně jde o tradici, kdy na Štědrý den ženy pouze odpočívají, za to muži posluhují a vše připravují. Rozmazlovat svou ženu můžete ale i příjemnějším způsobem. Například kvalitní masáží či den krásy v salónu… Naši zážitkovou nabídku neustále obohacujeme, abyste si naši zákazníci měli z čeho vybírat a mohli popustit uzdu fantazii.

Vanocni jidlo na Vanoce

Anglické Vánoce skýtají, jako celá Velká Británie, jiná tajemství. Každé přání se vám zde splní, jestliže se přidáte k tradici míchání vánočního pudinku. Celá rodina postupně míchá pudink, během čehož mu zašeptáte své nejtajnější přání. Tajnou ingrediencí nakonec je prstýnek, mince či náprstek. Nálezci bude přát štěstí po zbytek roku. Pokud se rozhodnete tuto tradici zkusit, proč byste nemohli pudinku zašeptat, že toužíte třeba po adrenalinovém zážitku?

vanocni veletrh

Věděli jste, že na východě je jedno z nejpravoslavnějších míst? Oslavte Vánoce na Ukrajině v lednu, či volnější pravoslavné Vánoce v Rusku, mixující se s katolickými (západními) Vánocemi. Svátky zimy tak můžete oslavit celkem až 4x, jelikož ortodoxní ukrajinské a ruské Vánoce se slaví postaru na Nový rok, zatímco západní tradice slaví tradičně 24. -25. prosince a poté ještě Nový rok. Během tohoto všeho veselí v Rusku určitě nezmrznete! A když přece jen trochu ano, naše lázeňské balíčky vám vrátí teplou krev do žil.

vanocni stromecek v obchodnim dome

Za velkou louží se slaví americké Vánoce v rodinném kruhu u sálajícího krbu, na kterém visí punčochy čekající na Santu Clause. Vánoce v USA jsou přesně takové, jako v amerických filmech. Hřejivé, zaměřené především na rodinná pouta a veselí.

Myslíte však, že v Brazílii také jedí krocana? Pokud ano, mýlíte se! Nadívaný páv je onou pravou místní pochoutkou. Na Havaji zase očekávají Vánoční loď, namísto cinkání sobího spřežení. Za dokonalou kombinací jídla a plavby nemusíte tak daleko! Stips.cz Vás vezme do luxusu díky plavbě po Vltavě a servírovanými specialitami.

Vánoce u sousedů

Vanocni vyzdoba

Nechce se vám jezdit daleko? Zajeďte na Vánoce do Rakouska. Speciálně Vánoce ve Vídni doslova obejmou vánoční atmosférou a s horkou botičkou plnou svařáku si užijete každý moment tohoto města Vánoc! Vídeňané umí Vánoce oslavit, jen co je pravda.

vanocni veletrh v ruznych zemi

Vánoce v Německu či Vánoce na Slovensku jsou velmi podobné Vánocům v Česku. Odpočítávání adventních neděl, zdobení stromečku... Věděli jste ale, že právě v Německu vznikla tradice vánočních stromečků? Nebo že Slováci mívají opravdu hojnou štědrovečerní hostinu o devíti chodech? O Vánocích v Polsku můžete dokonce vidět Ježíška přijíždět na oslíkovi.

Světové Vánoce

Teplomilové si také přijdou na své. Oslavte Vánoce na Kanárských ostrovech či Vánoce v Dubaji procházením se po pláži a popíjením koktejlů. Santa tančící břišní tance, dokonale vyzdobené kostely a dokonce postní období zažijete o Vánocích v Egyptě.

vanocni vyzdoby

Jediné, co si přejete je uniknout z toho vánoční šílenství? Vánoce v Thajsku, Japonsku či Číně splní vaše nevánoční očekávání. V těchto zemích se Vánocům nepřikládá tak velký význam jako u nás. Zato oslava příchodu Nového lunárního roku je spektakulární a neměli byste si ji nechat ujít, protože se jedná o intezivní zážitek!

Kde si letos uděláte dovolenou přes Vánoce? Vydáte se za svitem polární záře pojídat ryby a ovesnou kaši? Vánoce u moře, jistě také nejsou k zahození. Nebo nakonec vyhraje klasika - české Vánoce :)

Vánoce v Itálii jsou příkladem, kdy čas strávený s rodinou je ten nejdůležitější! Takže ať už budete na Vánoce ve Francii v Alpách či v pohodlí domova, sdílejte je s láskou se svými nejbližšími :)

Vanocni Veletrh Stips

Co nejkrásnější vánoční zážitky Vám přeje tým Stips.cz!