Pokud milujete nádhernou vůni vonných svíček v prostředí vašeho domova, tak vám nesmí utéct možnost, jak si takovou svíčku vyrobit svépomocí. Sójovou svíčku lze totiž vytvořit doma a jak se dozvíte z následujících řádků, tak nejde o nic výrazně složitého. Kromě plamínku vás také zahřeje fakt, že jste si tuto praktickou domácí dekoraci vytvořili sami.

Velký rozdíl mezi klasickou vonnou svíčkou a sójovou vytvořenou podomácku je ten, že zatímco běžně prodávané svíčky obsahují parafín, tak sójové svíčky jsou tvořené z kvalitních materiálů. Kromě sójového vosku, který je ideální k tvorbě vonné svíčky, tak je ideální přidat kvalitní éterický olej, který provoní váš domov, a navíc dokáže hořet mnoho hodin. Pojďme se tedy podívat na to, jak takovou svíčku vyrobit.

Základem jsou kvalitní vosky a oleje

Vcelku zásadní je výběr materiálů, ze kterých budeme svíčku vyrábět. Vždy je třeba dbát na to, jaké materiály svíčka obsahuje. Netýká se to pouze podomácky vyrobených, ale i těch, které zakoupíte v obchodech. Problémem typických parafínových svíček je to, že někteří lidé mohou mít problém onu vůni snášet po delší dobu. Objevuje se například kašel či bolesti hlavy. Jak už bylo zmíněno, tak dobrým základem je sójový vosk, ale můžeme doporučit například i mandlový nebo včelí vosk.

Neméně důležitý je i výběr vhodné vůně. U běžně prodávaných svíček se bohužel dopředu nedozvíte, jaká bude vaše reakce na konkrétní vůni, dokud vám nevypouští vůni do prostoru a mnohdy musí být po pár desítkách minut zhašena. Pokud však zakoupíte kvalitní éterické oleje na přírodní bázi, tak se tomu efektivně vyhnete.

Co bude potřeba k výrobě sójové svíčky?

  • Kvalitní esenciální oleje s vhodnou vůní - od 50 Kč v závislosti na vybrané vůni. Oleje koupíte kupříkladu zde
  • Sójový vosk přírodního původu - 80-300 Kč v závislosti na množství. Zakoupíte zde
  • Skleněná nádoba dle velikosti svíčky- od 29 Kč. Lze koupit například zde
  • Plíšek na upevnění knotu - 25 Kč. Lze zakoupit zde
  • Knot – čím širší nádoba, tím širší knot - od 19 Kč kupříkladu zde. Někdy je dodáván i s plíškem.
  • Tavná pistole k připevnění plíšku - v případě nákupu knotu i s plíškem je tento krok nepodstatný

Samotná výroba není nijak náročná a vyžaduje jen trochu zručnosti. Před výrobou je potřeba se ujistit, že máme veškeré potřebné ingredience a můžeme se pustit do samotné výroby.

S podomácku vyrobenou vonnou svíčkou samozřejmě nelze konkurovat cenám ve velkoobchodech, neboť zde vybrané svíčky zakoupíte již od 20 Kč. Rozhodně se ale nenechte odradit cenovkou a vyvoňte si bydlení vlastnoručně vyrobeným produktem!

Nachystání knotu do nádoby

V první řadě musíme umístit knot do připravené nádoby. Dle hloubky nádoby zastřihněte knot do požadované délky a následně jej upevněte pomocí kleští do plíšku na knot. Rozehřejte si tavnou pistoli a s její pomocí pak nalepte plíšek na dno nádoby. Při upevňování je třeba trochu obezřetnosti. Před litím vosku je třeba, aby byl knot natažený a v samotném středu nádoby.

Postupné rozpouštění sójového vosku

Sójový vosk seženete ve specializovaných prodejnách, které se zaměřují zejména na ekologický styl života, a to v tuhém stavu. Je třeba jej rozpustit v horké vodě. Pozor! Vosk se začíná rozpouštět už při 50 °C a vyšší teploty nejsou příliš ideální. Rozhodně se jej nesnažte rozehřát na samotné plotýnce. Zde by mohlo dojít k tomu, že se vám vosk připálí a při troše (ne)štěstí ani nepůjde dolů.

Přidání éterického oleje

Jakmile se rozpustí sójový vosk, tak do něj přimícháme esenciální éterický olej. Není tu žádné omezení ohledně vůní. V praxi to znamená, že nemusíte použít pouze jedinou, ale dokonce si namíchat kupříkladu dvě nebo klidně čtyři. V tomto případě je to vždy na individuálním posouzení, neboť každému vyhovuje něco jiného. U první svíčky bude složité odhadnout poměr oleje vůči vosku, jelikož každá vůně je jinak intenzivní. Poprvé bychom tak doporučili přidat 10-15 % oleje oproti celkové gramáži vosku. Olej přidejte až před tuhnutím vosku, jinak by se mohl odpařit.

Nalití vosku do nádoby

Pak už jen stačí rozpuštěnou směs nalít do připravené nádoby s knotem. Nádobu by měla mít pokojovou teplotu, jinak může dojít k rychlému tuhnutí a popraskání vosku. Po nalití je třeba svíčku nechat několik hodin odstát, než dojde ke ztuhnutí. Pokud je knot příliš dlouhý, tak přebytečné centimetry zastřihněte. Ideální je, když knot přesahuje přes vosk o půl centimetru.

A takto snadno si můžete vlastní vonnou svíčku připravit v pohodlí domova a zažít ten báječný pocit, kdy váš domov provoní produkt, který prošel vašima vlastníma rukama. Netřeba zdůrazňovat, že se také jedná o skvělý dárek pro vaše blízké. Co vy na to? Vyzkoušíte to také?

Jednoduchý videonávod k výrobě svíčky

Pokud by náš textový návod nebyl dostatečným, tak doporučujeme shlédnout tento videonávod, který vás celým procesem výroby provede.