Také už sem tam zaslechnete melodii vánoční koledy? Nejkrásnější svátek v roce oslavíme už zanedlouho – alespoň tak blížící se Vánoce oznamuje všudypřítomná atmosféra, která pomalu pohlcuje ulice měst. Vánoce jsou časem odpočinku, vzduchem se vine sladká vůně souhry cukru a skořice a všude kolem ožívají tradice sahající do hluboko do české historie, zatímco se těšíme z pohledu na šťastné rozzářené oči nejmenších.

Vánoční svátky jsou obdobím, které milují právě děti. S léty a dospíváním se ale pro Vánoce stávají pro mnohé stresovějším obdobím, a brány jsou také jako silně komerční záležitostí. „Takové povinné rodinné štěstí,“ tvrdí někteří. Zkuste se všem negativním aspektům svátků vyhnout a ve své domácnosti správnou vánoční pohodu – ve svém pravém smyslu klidu, lásky a odpočinku. Přes všechno na světě platí, že jaké si je uděláme, takové je budeme i mít!

FOTO: Kromě klasického dárku můžete druhému věnovat i zážitek.

Zkuste to jinak – nebo jinde!

Pokud se chystáte o Vánocích zkusit něco netradičního, zkuste je oslavit jinde, než v domácím prostředí. Nemusíte se nutně pídit po zaoeánské exotice, pokud ducha Vánoc nechcete opouštět úplně, můžete Vánoce strávit třeba na horách – bez stresu, vaření a uklízení! Zajímavé zpestření vám nabídne i jednodenní výlet.

Dodržujte tradice

Vánoce jsou magickým obdobím, které odkrývá mnohá tajemství. To věděli už naši předkové. S Vánoci se pojí takové množství zvyků, pověr a tradic, že jste je snad ani nemohli stihnout všechny vyzkoušet. K pohodovému prožití Vánoc nám mohou dopomoci právě i tradice a zvyky, ať už půjde o štědrovečerní rozkrajování jablek, lití olova, nebo házení střevíce.

Věnujte se svým blízkým

Budujte kvalitní vztahy se svou rodinou, přáteli, nebo jinou komunitou, na které nemáte po zbytek roku tolik času. Vánoční svátky jsou perfektní příležitostí. Napříč dárky věnujte více času svým blízkým, se kterými se cítíte dobře a bezpečně, sdílejte své pocity a aktivně naslouchejme tomu, co vám druzí říkají. Budete se cítit nabití energií.

Nestíháte? Máme pro vás tip!

Stresuje vás vánoční pečení, úklid domácnosti, nebo připravování sváteční výzdoby? Poproste některého člena rodiny o laskavost, a pošlete ho na jednodenní výlet s dětmi. Vy tak můžete v klidu zabalit dárky a připravit si vše potřebné, co se před dětmi nehodí.

Nepřežeňte to s pečením

Provoněná domácnost vanilkovými rohlíčky, nebo jedinečná a všemi milovaná lahodná chuť vosích hnízd? Cukroví k Vánocům zkrátka patří. Opravdu ale nepotřebujete patnáct druhů cukroví a čtyři plechy od každého! Nezapomeňte si pečení užít se svými blízkými. Mnohem více legrace si užijete společným patláním lineckých koláčků, vykrajováním a zdobením perníčků.

Vypněte

Kdykoliv jindy se to podaří, ale udělat si čas jen pro sebe je v předvánočním shonu oříšek. Podchyťte vánoční svátky včas, pečlivě plánujte a povinnosti si rozložte do stravitelnějšíh soust. Zkuste si přes to všechno naordinovat jeden den sami pro sebepříliš mnoho práce by na vás mohlo mít kontraproduktivní účinek.

Nedávejte dárky, darujte zážitky!

Vánoce nejsou o nesmyslném utrácení kvant za dárky pod stromeček, ale o utužování dobrých mezilidských vztahů. Dárky a zvyky mají tuto tradici jen podporovat. A protože Vánoce nejsou ani tak o dárcích, ale spíše o zážitcích – zkuste nějaký darovat. O tom, proč darovat raději zážitek než obyčejný dárek, jsme se rozepsali v jednom z předchozích článků.

Udělejte dobrý skutek

Chcete něco dopřát sami sobě a zároveň i ostatním? Udělejte dobrý skutek! Nemusíte nutně kupovat nic nového, darovat můžete vše nechtěné. Vyřazené, ale stále funkční oblečení může vytvořit úsměv na tváři řadě lidem bez domova, věnovat můžete ale i staré hračky vašich dospívajících dětí – například do nemocnice nebo do dětského domova. Čím víc dáte, tím víc dostanete zpět.

FOTO: Nezapomeňte si přes Vánoce udělat čas na sebe.