facebook_pixel

Jízda v Lamborghini – postavte se italskému býku

Michal Hoos

Už od roku 1963 italská společnost Automobili Lamborghini S.p.A. oslňuje svět svými skvěle zkonstruovanými a rychlými supersporty. První, co většině z nás vyvstane na mysli při vyslovení slova supersport, je některý z vozů Ferrari či právě Lamborghini. A obě tyto automobilky si svou slávu rozhodně zaslouží.

V tomto článku si povíme něco o historii značky Lamborghini a představíme si pár pozoruhodných modelů.

SOUTĚŽ O ZÁŽITKOVOU JÍZDU VE FERRARI F430 JIŽ SKONČILA

Zapojte se do naší soutěže o poukázku na JÍZDU VE FERRARI F430 F1 SCUDERIA!

Jak na to?

Klikněte sem a všechno se dozvíte!

Přejeme hodně štěstí!

obrázek z článku o Lamborghini

Ferruccio Lamborghini, otec rozzuřeného býka

Ferruccio Lamborghini pocházel z malé italské vesničky Renazzo di Cento. Už jako malý se zajímal o nové technologie a přestože byli jeho rodiče jen prostými rolníky, tudíž penězmi příliš neoplývali, vystudoval techniku v Boloni. Své nově nabyté vědomosti otestoval v praxi během druhé světové války, kdy spravoval vojenský autopark a obrněnce na ostrově Rhodos.

V roce 1948 F. Lamborghini založil svou společnost Lamborghini Trattori S.p.A., která se zaměřovala na výrobu traktorů. Později se firma specializovala i na výrobu klimatizací. Až roku 1963 založil společnost Automobili Lamborghini, díky které dnes jízda v Lamborghini znamená jízdu ve výjimečném a skvěle zpracovaném supersportu.

obrázek z článku o Lamborghini

Ferruccio Lamborghini byl kromě úspěšného podnikatele také moto nadšenec. Díky svému bohatství mohl vlastnit celou řadu drahých automobilů, mezi nimiž byly i vůz společnosti Ferrari. Konkrétně se jednalo o Ferrari 250 GT, u kterého míval však neustálé problémy s převodovkou.

Vypráví se, že si na potíže se svým Ferrarim stěžoval i samotnému E. Ferrarimu, který poté prý prohlásil, že Lamborghini může jezdit maximálně jedním ze svých traktorů, ale auto řídit neumí. Kritiku tedy nenesl moc dobře.

obrázek z článku o Lamborghini

Stačilo málo a možná bychom si nikdy něco jako je jízda v Lamborghini, respektive v jednom ze supersportů Lamborghini, nemohli vychutnat. Ferruccio Lamborghini totiž snil o tom, že bude vyrábět vrtulníky. Italská vláda mu však neposkytla licenci a z toho důvodu se začal více zajímat o výrobu automobilů.

Ferrucio Lamborghini, jakožto ctižádostivý a energický muž, chtěl samozřejmě pokořit největšího možného rivala ve výrobě supersportů v Itálii, společnost Ferrari. Měl v plánu vyrábět vozy, které Ferrariho výrobky překonají. Za tímto účelem najal i tři bývalé Ferrariho konstruktéry.

obrázek z článku o Lamborghini

Prvním sériově vyráběným automobilem společnosti Lamborghini bylo 350 GT. Vyráběn byl v letech 1964 až 1966 a celkem vzniklo 122 kusů. Dosahoval rychlosti až 250 km/h a udávané zrychlení z 0 na 100 bylo 6,8 vteřiny.

Od té doby jsou firmy Ferrari a Lamborghini považovány za rivaly a jejich fanoušci mezi sebou vedou plamenné debaty, která značka vyrábí lepší supersporty.

Odkud se vzal znak útočícího býka?

Ferruccio Lamborghini použil pro logo společnosti znamení zvěrokruhu, ve kterém se narodil. Byl jím býk, který je tradičně zobrazován v útočném postoji. Býci, nebo spíše býčí zápasy, ovlivňují také názvy jednotlivých modelů supersportů Lamborghini. Tak například Jarama, část Španělska, slavná býčími zápasy; Espada, meč matadora či Muira, jméno známého trenéra býků.

obrázek z článku o Lamborghini

A teď na jdeme na ty slíbené supersporty. Jízda v Lamborghini, ať už mluvíme o jakémkoli modelu, je chuťovka pro každého motoristického nadšence a je štěstí, že dnes není problém si některé ze supersportů vypůjčit a řádně otestovat.

Jízda v Lamborghini Espada byla jízdou v naprostém luxusu

Nejprve se podíváme na starší model. Jízda v Lamborghini Espada musel být skutečně luxusní zážitek. Ostatně pro své bohatě vybavené a kvalitně zpracované interiéry byl supersport Lamborghini Espada označován za italský Rolls-Royce. V době uvedení na trh byl Espada nejrychlejším čtyřmístným sériově vyráběným automobilem.

V letech 1969-1978 bylo vyrobeno 1227 kusů a první verze vozu dosahovala rychlosti 241 km/h. Třetí verze už si sáhla na 250 km/h. Lamborghini Espada se stal jedním z nejúspěšnějších automobilů společností Lamborghini.

Divoká jízda v Lamborghini Gallardo

Svůj název vůz získal po slavném plemeni bojových býků. Jedná se o nejvyráběnější model společnosti Lamborghini a už během prvních 3 roků po uvedení bylo prodáno přes 5000 kusů. Do roku 2013 bylo vyrobeno přes 14 000 kusů. Půjdete-li někdy na zážitkovou jízdu v Lamborghini, projedete se nejpravděpodobněji právě v tomto voze. A že je o co stát!

Gallardo je schopno dosáhnout rychlosti až 325 km/h a z 0 na 100 se dostane za 3,7 sekundy. To už s vámi slušně cukne, to už vás zatlačí do sedačky. Pokud jste ještě nikdy jízdu v Lamborghini Gallardo, nebo jiném podobně silném supersportu, nezažili, je to jako kdyby vám někdo zprudka vrazil do zad. Ale nebojte se! Není to bolestivé. 🙂

Jízda v Lamborghini Diablo jest jízdou ve voze Luciferově

Jízda v Lamborghini Diablo byla stejně agresivní jako jeho pověstný design. Automobilka vůz představila v roce 1990 a byl vyráběn až do roku 2001. Celkové skóre činí 2400 vyrobených kusů. Původní karoserie byla hranatá, ale po testech v aerodynamickém tunelu ji konstruktéři zaoblili.

Při jízdě v Lamborghini Diablo jste si mohli vychutnat motor o výkonu 490 koní a zrychlení z 0 na 100 za 4,2 sekundy. Udávaná maximální rychlost byla 325 km/h, ale závodník Sandro Munari zvládl dosáhnout na 340 km/h! Jízdu v Lamborghini Diablo si potom jistě náležitě pochvaloval.

Lamborghini je společnost, která se vývoji svých vozů pečlivě věnuje. Pracuje dobře s designem, silou i výbavou a drží se tak již dlouhá léta mezi špičkami automobilového průmyslu. Díky tomu dnes není jízda v lamborghini jen věcí prestiže, ale i radosti z řízení naprosto neobyčejného sportovního vozu.

Nejenom Lamborghini umí dát dohromady perfektní supersport. S Stips.cz můžete vyzkoušet třeba i Ferrari:

Červené auto Ferrari

Jízda ve Ferrari F430 F1 Scuderia

Ferrari soupeří s Lamborghini již dlouhá léta. Pokud jste spíše příznivcem Ferrari, pak Vás nejspíš jízda v Lamborghini naplno neuspokojí. Právě proto nabízíme možnost projet se i v supersportu Ferrari F430!

1499 Kč

ford mustang GT500 SHELBY

Jízda v Chevroletu Camaro 

Jízda v Lamborghini pro vás není? Ferrari taky ne? A co třeba Mustang?!? Vyzkoušejte si legendární Ford Mustang GT500 Shelby v běžném provozu nebo naplno na polygonu.

1450 Kč

monetizace článku Historie Ferrari

2 luxusní sporťáky: Lamborghini vs Ferrari

Zažijete jízdu v Lamborghini i ve Ferrari a budete pak moci porovnat pro a proti obou vozů. Mezi fanoušky obou značek  se vedou horlivé diskuse a vy si teď můžete udělat vlastní názor. Ať už shledáte jeden či druhý vůz lepším nebo dopadne váš soud nerozhodně, užijete si jízdu ve dvou skvělých sportovních vozech!

3999 Kč

Okomentovat

Top zážitky