Cvičíte jógu a zdá se vám, že na ni nemáte tolik času, kolik byste si přáli? Nebo byste se v ní jen chtěli zdokonalit či si užít pár nerušených dnů v jiném prostředí?

Vyrazte na jógový pobyt.

Můžete si během něj parádně odpočinout, vypnout hlavu, načerpat nové síly, zároveň si však můžete dovézt i vzrušující zážitky, uvolněné a procvičené tělo a třeba i nové kontakty. V józe se přitom zdokonalíte, osvojíte si nové figury a názvy jak těch nových, tak i už vám známých postojů, budete pod dohledem lektorů, kteří vás vším provedou a naučí vás cvičení správně provádět.

Jak takové pobyty vypadají?

Obvykle se vyjíždí na několik dnů, můžete si vybrat mezi kratšími (například víkendové pobyty) či delšími (v rozmezí 7, 10, 20 nebo i více dnů). Účastní se několik zájemců + lektor či lektoři. Jóga se praktikuje denně, jak často a jaký typ záleží na výběru konkrétního pobytu. Mimo to je mnoho času i na odpočinek, čtení, procházky, a trávení času s ostatními. Vyrazit můžete sami, a dopřát si čas jen a jen pro sebe, podle vaší libosti, nebo můžete vzít například partner/ku, kamaráda/ku či někoho z rodiny a strávit tak příjemný čas společně.

Kam vyrazit a kolik to stojí?

To opět samozřejmě záleží na vašich preferencích. Zejména u kratších pobytů se jezdí do dojezdové blízkosti. Svůj pobyt tak můžete strávit v některém z hezkých míst Moravy nebo si zvolit třeba pobyt v horách, a i v zimním období vyrazit s jógou například na zasněženou chatu. U delších pobytů je možnost vycestovat i do exotičtějších destinací a poznat tak jógu při východu Slunce na pláži například na, pro jógu typickém, Bali, Kanárských ostrovech nebo podobných místech.

Ceny se tak pochopitelně pohybují podle délky pobytu, destinace, druhu a resortu, kde budete pobývat. Několikadenní a víkendové pobyty v běžném hotelu v ČR vychází průměrně kolem 5 000,- Kč na osobu, týdenní a delší pobyty se zahrnutým ubytováním a cestou běžně překračují hranice 20 – 30 000,- Kč na osobu, takové ceny se však můžou objevit i v lokálních, avšak specifických a profesionálních resortech.

Pro představu jsme pro Vás vybrali několik typů pobytu, abyste se při výběru lépe orientovali a měli přímé doporučení, od někoho, kdo se jógou sám zabývá.

Yoga-place

Jógové studio v Brně, které budují Kristýna a Andrea. Zavítat k nim můžete na klasické lekce jógy, jógové eventy jako jsou různé workshopy, například jak propojovat jógu s jídlem či – pro nás stěžejní – jógové pobyty.

Začneme těmi kratšími, víkendovými:

Jóga víkend na Moravě, například ve Vinařství u Kapličky

Velmi vyhledávaný a navštěvovaný resort mezi vinohrady s výhledem na Pálavu, která je odtud téměř na dosah ruky. Pobyt si můžete naplánovat na nabízené víkendy od února až to listopadu, strávíte na něm 2 noci, vyjde vás na 5550,- Kč, zahrnutou budete mít polopenzi, 5 lekcí jógy, vstup do wellness a fitness, prohlídku vinařství a pozor – dokonce i 7 vzorkovou degustaci místních vín. Ve volném čase určitě nebudete vědět kam vyrazit dříve, protože vinařský komplex je sám o sobě dost rozsáhlý, mimo jiné obsahuje vlastní bazén, wellness, fitness, sklípek, i noční club. Dále tu máte celé krásné okolí Pálavy, nekonečné vinice, spoustu malých vesniček v okolí a památek, které můžete objíždět klidně na cyklistickém kole. Lektorky slibují stejně tak pestré sestavení lekcí, od těch dynamičtějších a silových, až po ty klidné a relaxační.

Jóga v kempu

Dalším nabízeným pobytem tohoto studia je Kemp Na Lísku, kde se kromě jógy můžete těšit na klasickou kempovou zábavu v podobě táboráku, grilování, přírodního koupání a třeba i zpívání pod širákem. Stejně tak jako u předchozího pobytu cena zahrnuje 2 noci, v tomto případě ve vilce nebo kempových chatkách, plnou penzi s vegetariánským jídlem, a vyjde vás na 4800,- Kč, což vychází o něco méně než výlet do Vinařství, ale samozřejmě musíte brát v potaz (ne)nabízené možnosti.

Víkend v Orlických horách

Jógový víkendový pobyt v horách, o němž jsme mluvili již na začátku. Namířeno byste měli do hotelu Amenity, laděného do moderního stylu a dřevěného nábytku. Jste v krásné přírodě, ukrytí mezi kopci a zelení, která vás přímo vybízí k procházkám po rozlehlém okolí. Přístupný budete mít hotelové wellness a bazén s výhledem na hvězdy. Jógových lekcí je 5, noci 2, cena 4490,- a k snídani je údajně prosecco, tak proč to nevyzkoušet?

Na závěr si z této nabídky dejme jeden delší zájezd:

Fuerteventura

Týdenní jóga pobyt v Las Palmas na Kanárských ostrovech Španělska. Cena 25500,- zahrnuje 8 dní a 7 nocí v čtyřhvězdičkovém hotelu, letenky, cestu, allinclusive a každodenní cvičení. Ideální, pokud se chcete po zimě vydat do tepla, užít si vody, sluníčka, pláží a zároveň udělat něco pro své zdraví.

Resort Svatá Kateřina

Přesuňme se teď do jiného typu jógových pobytů, při nichž nejezdíte po různých, turisticky zajímavých destinacích, ale směřujete do jedné, stabilní, oázy klidu.

Svatá Kateřina je harmonickým areálem pro všechny, kteří si chtějí pořádně odpočinout, věnovat se své mysli, svému tělu a na maličkou chvilku uniknout před stereotypem každodenního života. Areál je opravdu chráněný, oplocený, a dostat se do něj můžete hotelovým busem z parkoviště, kde necháte své auto. Nabídnout může několik svých částí, hotelů, tenisové kurty, stáje, golf, jezírka, bazén, posilovnu, a dokonce i jedinečný kamenný kruh. My se však zaměříme na Ajúrvédský pavilon a pobyty nabízené v něm.

Ájurvésko – jogínský detoxikační pobyt

8denní pobyt zaměřený na očistu ducha, těla i mysli, zahrnuje 7 nocí v resortu, speciální ájurvédskou stravu (snídaní, oběd a večeři), konzultaci s lékařem, 6 masáží, lekce cvičení a očisty, wellness a spa, a samozřejmě krásu areálu. Celý tento pobyt vychází přibližně na 28000,- Kč, což jej sice řadí mezi ty dražší, na druhou stranu vám je však schopen poskytnout komplexní péči.

Detoxikační víkend

Očistný jógový detox si můžete užít i v kratším intervalu – během jednoho víkendu. Cena je necelých 8000,- Kč, zahrnuje 2 noci, plnou penzi, diskusi o jogínských technikách a ájurvédě, 6 hodin cvičení, vstup do wellness a spa.

Víkendový jóga workshop

Pobyt vhodný spíše už pro pokročilé, zahrnuje 2 noci, snídaně, vstup do wellness a spa, posilovnu, 6 hodin lekcí jógy, jejichž skvělou výhodou je, že si sami zvolíte lektora a styl jógy. Cenově vyjde přibližně na 7000,- Kč.

Tichá jóga a meditace

Pobyt jako dělaný pro ty, kteří si chtějí užít sami sebe a ničím nerušené ticho. Trvá 4 dny, je zaměřený především na meditaci a jógu v přírodě, zahrnuje snídaně, 5 lekcí meditace vedených lektorem, 8 hodin jógy, hydromasážní venkovní vanu, wellness a spa, a zaplatíte za něj cca 8500,- Kč.

Paleta různých pobytů, z nichž můžete vybírat je velmi podobná i v ostatních zemích a případných letoviscích. Jak jsme popsali, volit můžete mezi kratšími, zejména víkendovými, či delšími pobyty, a rozdíl lokace je v tom, že buď do svého výjezdu zahrnete i větší cestování a pojmete celou akci více rekreačně a volnočasově, nebo můžete zavítat do jednoho stabilního resortu, který vám poskytne naprosto vše, a na vás bude jen odpočinek a naplánovaný program.

Vybrali byste si některý ze zmiňovaných pobytů, nebo jste už některý dokonce absolvovali? Dejte nám o tom vědět do komentářů.

Kam dál? Podívejte se například na náš článek o tom, jak vám může masáž napomoci vyléčit migrénu, nebo proč byste si měli dávat pozor na to, jestli doma nemáte škodlivé svíčky.