Bolest hlavy či migrénu zná pravděpodobně velká většina z nás. Všichni, kdo si tento nepříjemný stav někdy zažili, by jej už nejlépe nikdy nechtěli dobrovolně opakovat. Jak to ale zařídit? Prášky na utlumení bolesti řeší až bolest samotnou, dodržování pitného režimu a dostatek pohybu taky nezaručuje, že se vám migréna bude už navždy vyhýbat obloukem…  Ale zkoušeli jste už masáž proti migréně?

Jednodušší typy masáže můžete samozřejmě praktikovat i doma, mimo ně se ale bolestem hlavy věnuje i několik druhů masáží, jako třeba ajurvédská či indická. Pojďme si o nich povědět víc.

Domácí masáž

Z lékařského hlediska není příčina migrény, jakožto záchvatovité bolesti hlavy, ještě zcela vysvětlena. Faktorů však může být mnoho, a než udeří bolest samotná, je možno pozorovat několik doprovodných příznaků. Mezi jeden z nich patří ztuhlost krku či bolest v oblasti krční páteře. Pociťujete-li tyto problémy, snažte se okamžitě udělat preventivní opatření, například si oblast krku zkuste dobře promasírovat, nanést hřejivou nebo chladící mast, podle toho, která vám vyhovuje. Častěji se protahujte a seďte vzpřímeně, abyste krk neměli tzv. „zlomený“.

Dalším doprovodným, či zapříčiňujícím příznakem je stres, únava a deprese. Potřebujete z těla uvolnit napětí a celkově se uklidnit. Nezapomínejte při masáži na příjemné prostředí… zapalte svíčky, dobře vyvětrejte, nemějte přímé agresivní světlo, pusťte si do pozadí uklidňující hudbu. Masírujte spánky krouživými pohyby, vhodně zvoleným přírodním olejem, dále i celý obličej, ramena, a oblast krční páteře. Na konci masáže je potřeba nezapomenout ani na závěrečný odpočinek, aby v těle masáž dozněla, jak již jsme si zmiňovali v minulém článku. Více o postupu masáže uvidíte v přiloženém videu:

Ajurvédská masáž

Celá ajurvédská filosofie je založena na velmi osobitém přístupu, proto si i při této masáži s vámi zkušený ajurvédský masér/terapeut nejdříve promluví, aby dokázal masáž cílit účinněji. Jedním z prvních kroků je i určení typu těla (dóši), typy jsou tři a je ideální, když jsou v každém těle zastoupeny vyváženě. To se však stává zřídka, a obvykle jeden převažuje, což způsobuje specifické problémy. Cílem masáže tedy není vás pouze zbavit bolesti, ale uvést vaše tělo i ducha do harmonické rovnováhy, aby se vyřešily především příčiny vašich problémů.

Masáž může být olejová, s vhodně zvoleným přírodním olejem tak, aby se uvolnily nervy a napětí z hlavy opadlo, či aby se ve správném rozpoložení rozproudil krevní oběh a některá část, jako třeba oblast krční páteře nezůstávala zatuhlá.

Aplikovaná však může být i speciální masáž Shirodhara, název je složen z původních slov sánskrtu shiro (hlava) a dhara (proudění). Je využívána k mnoha zdravotním problémům a zakládá se na pomalém vtírání oleje v oblasti čela.

Můžete se podívat i na video přímo ze studia:

Indická masáž

Indická masáž hlavy se vyznačuje nepoužíváním éterických olejů. Do světa se rozšířila z Indie a Srí Lanky. Obvykle je na místo v leže prováděna v pohodlném sedu, opět je kromě hlavy masírována i oblast krku, ramen, a vrchní části hrudníku. Měla by být vysoce relaxační a anti-stresová. Přestože se vyčleňuje jako samostatná, vychází také z kořenů ajurvédské tradice.

Ukázku této masáže můžete shlédnout zde:

Ať už proti migréně vyrazíte s jakoukoli technikou, v drtivé většině případů je doprovázená právě stresem, únavou a napětím. Proto se nepřepínejte, dostatečně odpočívejte, a buďte hodní i sami na sebe.

Odpočinek se dá kromě masáže zažít i na příjemné večeři, kde se o vše postará personál restaurace. Kam si v Brně zajít na skvělou večeři se špičkovým vínem jsme pro vás sepsali sem.