ČESKOBUDĚJOVICKO

1. Z Českých Budějovic na Hlubokou – podél řeky Vltavy

 • Hlavní body na trase: České Budějovice – Hluboká nad Vltavou – Purkarec
 • Délka: cca 22 km – při návratu lodní dopravou (44 km tam a zpět)
 • Náročnost: jednoduchá, vhodné i pro děti
 • Možnosti na trase: zámek Hluboká nad Vltavou, občerstvení, Karlův Hrádek
 • Poznámka: asfaltová trasa vedená mimo silniční komunikace (vyjma krátkého úseku), vhodné i pro inline brusle.

České Budějovice – Hluboká nad Vltavou

Cyklostezka začíná v centru Českých Budějovic, a to u plaveckého stadionu. Vede až pod zámek Hluboká nad Vltavou. Zde si určitě udělejte zastávku a projděte si zámecký park. Zámek patří k nejatraktivnějším památkám v Česku, pokud máte více času, je zde možná i prohlídka. Zámek se objevil například v pohádkách Pyšná princezna, Šípková Růženka, Tři Bratři.

Hluboká nad Vltavou – Karlův hrádek – Purkarec

Z hluboké nad Vltavou se vydejte dále po nové cyklostezce přes zříceninu hradu Karlův hrádek až do Purkarce. Zde již cyklostezka končí.

Purkarec – České Budějovice

Zpět do Českých Budějovic se můžeme vrátit vícero způsoby. Pokud nám cyklistika již stačila, můžeme využít lodní dopravu. Pokud nám cyklistiky však bylo málo, vrátíme se zpět po stejné trase nebo po pravím břehu Vltavy. Stezka na pravém břehu je určena výhradně turistům na kole, jelikož vede po zpevněné cestě.

Po celé trase jsou umístěny infopointy, kde je možnost se občerstvit, odpočinout si, či získat informace. Jedná se také o zastávky lodní dopravy. Je zde také možnost si zapůjčit sportovní vybavení.

2. Z centra Českých Budějovic do Holašovic a na Hlubokou

 • Hlavní body na trase: České Budějovice – Holašovice – Hluboká nad Vltavou – České Budějovice
 • Délka: 51 km
 • Náročnost: nenáročná trasa
 • Možnosti na trase: občerstvení, UNESCO Holašovice, státní zámek Hluboká

České Budějovice – Holašovice

Z Českých Budějovic se vydáme přes park Stromovka do Litvínovic. Po cyklostezce 1092 vyrážíme přes Mokré a Lipí do Habří, kde nadále pokračujeme po cyklostezce 1094 přes Čakovec a Jankov do Holašovic. Holašovice jsou vesnicí na seznamu kulturního dědictví UNESCO, a proto mohou být příjemnou zastávkou na této trase. Můžeme se kochat krásně upravenými chalupami ve stylu selského baroka.

Holašovice – Hluboká – České Budějovice

Poté pokračujeme po cyklostezce 1085 přes Čakov a Dehtáře do Břehova. Napojíme se na cyklostezku 1086 a kolem rybníků Bezdrev a Munický již míříme do Hluboké. Prohlédnout si můžeme kostel sv. Jana Nepomuckého a následně projít zámecký park. V Hluboké nad Vltavou je k dispozici také několik restaurací, kde se můžeme občerstvit. Zpět do Českých Budějovic pokračujeme již podél Vltavy (proti jejímu proudu) přes Bavorovice a České Vrbné.

TŘEBOŇSKO

3. Třeboňská cyklostezka 

 • Hlavní body na trase: České Velenice – Nová ves nad Lužnicí – Dvory nad Lužnicí – Suchodol nad Lužnicí – Třeboňské rybníky – Vlkovská pískovna – Veselí nad Lužnicí
 • Délka: 65 km, možnost jet pouze jednotlivé etapy
 • Náročnost: nenáročná, místy středně náročná trasa, jednotlivé etapy vhodné i pro děti
 • Možnosti na trase: občerstvení, pískovny, rybníky
 • Poznámka: necelá polovina trasy vede mimo silnice, zbytek trasy je veden po méně frekventovaných silnicích 3. třídy

Oblast Třeboňska se táhne od Veselí nad Lužnicí až k Českým Velenicím u rakouských hranic. Celá oblast je převážně rovinatá s dobře dostupnými cyklotrasami vhodnými i pro děti. Nachází se zde 450 rybníků a v roce 1977 bylo Třeboňsko zařazeno mezi biosférické rezervace UNESCO. Cyklovýlet na Třeboňsku nám v horkých dnech mohou zpestřit také pískovny.

Jedná se o cyklotrasu č. 1012 / 1010 vedoucí skrze několik obcí na Třeboňsku. Vydat se můžeme z obce České Velenice u rakouských hranic přes Novou ves nad Lužnicí až do Dvorů nad Lužnicí. Zde pokračujeme těsně okolo meandrů Lužnice do Suchodola nad Lužnicí, Klikova a po Brabenišťské k rozcestí Kostky. Nyní již trasa pokračuje přímo srdcem CHKO Třeboňsko. Je vedena kolem Třeboňských rybníků (Nový Hospodář, Žofínský, Výtopna, Starý Hospodář). Dále odbočuje k Nové řece mezi další rybníky. (Starý spálený, Novořecký, Travičný, Stolec, Vyšehrad, Nový Vdovec, Starý Vdovec, ….Láska, Naděje, Strakatý, Měkký, Vlkovský). Trasa vede také kolem Vlkovské (Veselské) pískovny, kde se můžete v horkých dnech příjemně zchladit. Poté už je cyklostezka vedena do Veselí nad Lužnicí.

DALŠÍ CYKLOTRASY OKOLO TŘEBONĚ

Trasu je možné si zkrátit a využít pouze její některé úseky. Pokud jste tedy příznivcem kratších vzdáleností, je možné vyjet například následující trasy:

4. Z Třeboně do Veselí nad Lužnicí a zpět – 54 km

Z Třeboně pojedete po cyklotrase č. 1034, která vede po okresní silnici s minimálním provozem. Po trase se dostanete k soustavě rybníků u obce Klec. Za nimi již narazíte na lesní cestu, kde poté vyjedete u Vlkovského rybníku. Zde se můžete dát buď doprava do vesnice Val, nebo doleva do Vlkova. Je jen na vás, kterou trasu si vyberete, zpět se můžete vydat po té druhé. Pokud bude hezké počasí, vemte si plavky a vykoupejte se na Vlkovské (Veselské) pískovně.

5. Stezkou Emy Destinové – 48 km

Cyklotrasa začíná v Třeboni, kde zpěvačka Ema Destinová několikrát vystupovala. Dále pokračuje přes Stříbřecký most do Stříbřece. Jedá se o malebnou vesničku uprostřed Třeboňských rybníků. Poté se vydejte přes Pístinu až do Stráže nad Nežárkou. Zde žila na zdejším zámku Ema Destinová až do své smrti. Cyklotrasa dále pokračuje přes Jemčinu k pomníku Emy Destinové. Pokračujte k rybníkům u Vitmanova. Cyklistická trasa pak končí u kaple sv. Petra a Pavla v Třeboni.

LIPENSKO - okolo Lipna

6. Rodinná cyklotrasa okolo Lipna

 • Hlavní body na trase: Lipno nad Vlavou – Frýdava – Frymburk – Přední Výtoň – Lipno nad Vltavou
 • Délka: 19 km
 • Náročnost: nenáročná
 • Možnosti na trase: občerstvení, převoz
 • Poznámka: stoupání cca 75 m.

Jedná se o nejoblíbenější cyklotrasu v okolí Lipna vhodnou i pro rodiny s dětmi. Cyklotrasa vede po Jezerní cyklostezce, která je vhodná i pro inline brusle. Jelikož se jedná o okruh zkrácený, tak mezi Frýdavou a Frymburkem (z jednoho břehu na druhý) je cyklotrasa ozvláštněna jízdou převozem po Lipně. Převoz jezdí vždy v intervalech v rámci několika minut. Cyklotrasa vede z většiny po cyklostezce, pouze poslední 3 km z Přední Výtoně vedou po široké, málo frekventované silnici. Trasu je možno absolvovat oběma směry.

Odkaz pro náhled cyklotrasy na mapy.cz

7. Okruh v délce 46km

Hůrka – Černá v Pošumaví – Milná – Frymburk (převoz) – Frýdava (po červené č. 1019) – Rozcestí u Mostu (č. 1033) – Kyselov – Přední Zvonková (modrá č. 1020) – Bližší Lhota (převoz) – Horní Planá (č. 33) – Hůrka

8. Okruh v délce 73 km

Lipno nad Vltavou – Frymburk – Horní Planá – Nová Pec – Frýdava – Přední Výtoň – Lipno nad Vltavou

9. Okruh kolem celého Lipna - v délce 108km

Loučovice (č. 33) – Čertova stěna – Vyšší Brod (č. 1033) – Mnichovice – Kapličky – Spáleniště – Pasečná – Kyselov – Račín – Přední Zvonková – Zadní Zvonková – Huťský Dvůr – Schwarzenberská kanál – Nová Pec (č. 33) – Horní Planá – Hůrka – Černá v Pošumaví – Milná – Frymburk – Slupečná – Lipno nad Vltavou – Loučovice

Převýšení na této trase činí 1490 m. a trasa je tedy vhodná již pro náročnější cyklisty. Pokud je na vás však celá trasa kolem Lipna moc a rodinný okruh zase málo, tak nevadí. Existuje spousta dalších možností, jak si trasu upravit dle svých preferencí.