Květiny dokážou lidem vykouzlit úsměv na tváři, a právě proto nesmí chybět na žádné důležité události nebo oslavě. Zároveň udělají radost vašim blízkým i v běžný den. Stalo se vám někdy, že jste se při vybírání květin pozastavili nad tím, zda jsou zrovna tyto vhodné pro danou příležitost a jestli jste zvolili vhodnou barvu? Právě na tohle téma jsme se tentokrát zaměřili! Pojďme se podívat na symboliku květin a jejich barev.

Karafiátem svému blízkému dáte najevo, že na něj nikdy nezapomenete.

Barvy květin

I barva květin je při výběru důležitá! Neznáte ale všechny jejich významy a chcete příště vybrat takovou, která se na danou příležitost hodí? Při dalším výběru květin určitě oceníte naše malé shrnutí, díky kterému bude váš výběr barev přesnější.

Bílá
Bílou barvu najdete nejčastěji ve svatební kytici. Ptáte se, proč tomu tak je? Bíla barva symbolizuje nevinnost, čistotu, upřímnost a věrnost. Ne nadarmo se říká "čistá, jako lilie".

Červená
Nejčastějším způsobem, jak vyznat lásku, je darovat puget červených květin. Tato barva říká "miluji tě" a je spojena s opravdovou a vášnivou láskou. Zároveň vyjadřuje také stydlivost, sílu a slávu.

Růžová
Červená barva vám přijde až moc klasická a rádi byste vybrali jinou barvu, která symbolizuje lásku a romantiku? Kupte květiny v růžové barvě, která symbolizují také ženskost a jemnost. Pokud tedy chcete připravit malé romantické překvapení, zvolte růžové květiny, rozhodně nešlápnete vedle.

Fialová
Fialová symbolizuje věrnost, vážnost a úspěch. Touto barvou můžete svému blízkému vyjádřit váš obdiv, nebo ji můžete darovat úspěšnému studentovi, který zvládl důležité zkoušky.

Oranžová
Oranžová barva dokáže rozzářit nejen váš pokoj, ale i celý den. Darováním květiny v této barvě darujete radost a pocit štěstí. Symbolem této barvy je teplo, bohatství, hojnost a touha. Je tedy skvělým dárkem i pro vaši milenku, kterou chcete potěšit a dát jí najevo, co pro vás znamená.

Zelená
Zelená barva se dává do každé kytice, kterou si necháváte v květinářství vyrobit. Neslouží jen jako ozdoba, zelená totiž symbolizuje optimismus, naději, štědrost a plodnost.

Modrá
Rádi byste někomu poděkovali a přemýšlíte, jakou barvu zvolit? Kupte květinu v modré barvě, která je pro tuto příležitost vhodná. Modrá zároveň působí uklidňujícím dojmem a uvolňuje od stresu. Také symbolizuje věrnost, vytrvalost a krásu.

Žlutá
Pokud chcete svému kamarádovi zlepšit den, kupte žlutou květinu, která je symbolem přátelství. Žlutá barva symbolizuje také štěstí a radosti.

Nezapomeňte do kytice přidat gerbery, které symbolizují upřímnost.

Počet květin

Podivujete se nad tím, že i počet květin má určitý význam? A víte, že takové pravidlo zná jen východní Evropa a Amerika? Toto pravidlo určuje význam sudého a lichého počtu květin a zavedl ho Gut Jarkovský. Lichý počet květin se dává živým lidem. V dnešní době se lichý počet již moc nedodržuje, ale starší generace si na něj potrpí. Pokud tedy budete chtít babičce darovat nějaké květiny, nezapomeňte se držet lichého počtu! Sudý počet květin se používá na pohřbech. Tento počet květin na pohřbu byl, je a bude pravidlem, který se stále dodržuje!

V květnu začíná kvést šeřík, který symbolizuje nejčistší city zamilovaného člověka.

Druhy květin

Květina není jen hezká, ale nese i význam a díky ní můžeme vyjádřit své emoce beze slov. Protože je obrovský počet druhů květin, vybrali jsme pro vás tradiční, ale i netradiční květiny, které můžete svým blízkým darovat.

Růže
Při výběru byste si měli dát pozor na barvu růže. Rudá růže znamená vášnivou lásku, která ale může být dle květomluvy přelétavá. Stejně jak rychle city přišly, tak zase mohou odejít. Právě proto byste měli zvolit červenou růži, která bude lepší volbou.

Gerbera
Dostali jste od svého blízkého gerbery, nebo je naopak rádi darujete vy? Pak si rozhodně váš přítel nebo vy zakládáte na upřímnosti.

Šeřík
Nejkrásnějším a nejromantičtějším měsícem v roce je květen. Je to měsíc zamilovaných a slaví se 1. máj. O tomto speciálním dni, jsme si pro vás připravili článek, ve kterém jsme vám shrnulii pár tipů na prvomájový polibek. Během tohoto měsíce začíná kvést také šeřík, který provoní celé okolí a symbolizuje nejčistší city zamilovaného člověka.

Karafiát
U nás si spoustu lidí spojí karafiát s komunismem a oslavami MDŽ. Ovšem tyto květiny mají i mnohem hlubší význam. Karafiáty říkají "Nikdy na tebe nezapomenu" a symbolizují jemnost a krásu.

Tulipány
Pokud vám růže přijdou až moc klasické a rádi byste vybrali jinou květinu, která symbolizuje lásku, sáhněte po tulipánu.