Parfémy dělají náš život o něco krásnější. Víte, z čeho se skládají a jak se kombinují jejich vůně? Že ne každý parfém se hodí pro všechny roční období?

Parfémy se skládají z vonných aromatických látek, které vyvolávají určitou fyziologickou reakci. Specifická vůně může dotvořit charakter osobnosti a podtrhnout její kouzlo. Mohou být omamné, vzrušující i atraktivní… Vůně ovšem neovlivňuje pouze naše okolí, ale i nás samotné. Proto byste si vždy měli vybrat takový parfém, který vás pozitivně ovlivní v průběhu celého dne.

V prvé řadě je nutné utřídit si informace 🙂

Parfém obsahuje 15-30 % vonných složek, parfémovaná voda se skládá z 8-15%, toaletní voda z 4-10% a kolínská pouze z 3-5% éterických olejů. Zbytek parfému je tvořen alkoholem a několika málo procenty vody.

Čím více aroma složek výrobek má, tím déle voní! Proto (v případě toaletní vody) je vhodné nanášet vůni opakovaně během dne.

A jak vlastně vypadá skutečná kompozice vůně?

Vůně se skládá ze tří hlavních tónů, které dohromady tvoří kompoziční celek. Pravým uměním je smíchat ty správné vůně v adekvátním poměru. Správná vůně se v čase dynamicky rozvíjí a ukazuje vám svou skutečnou krásu.

Hlava je prvním tónem, který ucítíte okamžitě. Je to intenzivní začátek, který má zaujmout vaši pozornost – ale nejrychleji vyprchává. Ideální aroma jsou lehké a svěží vůně – citrusové plody nebo jemné ovocné vůně.

Srdce je druhým stadiem, které odhalí krásu a kouzlo parfému. Srdce by mělo být svěží a teplé, proto jsou využívány květinové vůně, obvykle v kombinaci s kořením či bylinkami. Tato fáze přichází asi 20 minut po aplikaci – a je to moment, který odkrývá osobnost parfému a jeho smyslnost.

Základ je tvořen složkami, které na kůži vydrží nejdéle. Obvykle jde o dřevité či živočišné vůně, jejichž úkolem je parfém spojit v jeden dokonalý celek.

Parfém musí být vždy dokonale provázán – pokud se nerozvíjí, ale rozbije se na tři nesouvisející části, není parfém kvalitní. Jednotlivé vonné složky se fixují jinými vonnými složkami (např. pro svázání květinových vůní je velmi vhodná vanilka). Fixátory jsou však přidávány v minimálním množství, aby nezasahovaly do vonné kompozice.

Jak si správnou vůni vybrat?

To samozřejmě v prvé řadě závisí na osobních preferencích. Je dobré vědět, kdy a pro jakou příležitost si chcete parfém pořídit!

Parfémy se liší dle ročních období – léto je symbolem lehkých a svěžích vůní, v zimě si zase můžete dovolit používat intenzivnější parfém.

Stejně tak je při výběru důležitá příležitost. Každodenní nošení vyžaduje spíše nenápadný parfém, kdežto pro večerní zábavu si vyberte něco odvážnějšího a exotičtějšího.

Parfém je vhodné nanášet na místa, kde pulzuje krev – zápěstí, krk, loketní jamky… Vůně se lépe rozvine a rozprostře po okolí.

TIPY:

Pokud jdete do parfumerie vybírat novou vůni, vezměte si s sebou zrnkovou kávu. Po chvilce zkoušení parfémů bude váš nos otupělý! Proto mezi jednotlivými druhy přivoňte ke kávě, která osvěží čichové buňky a anulujeme přemíru různých vůní.

Když se budete rozhodovat mezi několika parfémy, zkoušejte je na zápěstí. Vůně reaguje na kůži, a proto může vonět trochu jinak, než předtím.

Pro dosažení perfektního výsledku je vhodné používat více výrobků stejné řady. Pokud společně s parfémem budete používat mýdlo, šampon a tělové mléko stejné řady, bude vůně celého těla skutečně vyrovnaná a rovnoměrná.

Zajímá vás svět parfémů? Dovolíme si doporučit neobvyklý zážitek a náš cenový tip – Namíchejte si svůj parfém dle libosti. Garantujeme krásné prostředí, spoustu zajímavých informací a vlastnoručně namíchaný parfém!