Vánoce jsou jenom jednou za rok a naším přáním je, aby se náležitě vydařily a nestaly se z nich Vánoce naruby. Samozřejmě dalším přáním je, „aby ty Vánoce už byly zase za námi“. A tak uklízíme, zdobíme, vaříme, pečeme, a pokud nám zbude trocha času, tak se dokonce i poveselíme.

Aby Vánoční svátky stály za to, je pro to zkrátka potřeba něco udělat. Už jste ale někdy přemýšleli nad tím, co se může pokazit o Vánocích? Určitě už někdy ano. Pojďme se společně na případné trable o Vánocích podívat a připravit se ně, jak to jen jde.

Co se může pokazit o Vánocích? Nedorazí vánoční dárky!

Objednávali jste některé vánoční dárky na poslední chvíli? Každý z nás to někdy udělá, tak to prostě bývá. Je však třeba počítat s tím, že dopravní společnosti o Vánocích nikdy nestíhají, případně se k vám nemusí kurýr dostat například kvůli nehodě způsobené náledím a Vánoce naruby jsou na světě. Dodávka rozesmátá o sloup, případně blízké setkání s nárazníkem jiného vozidla a máte zaděláno na pěkné trable o Vánocích.

Ano ano, opakuje se to stále dokola, ale přesto: nakupujte dárky s předstihem! A kdyby se přesto nezadařilo, vždycky můžete koupit e-voucher na úžasný zážitek, který vám dorazí na e-mail už několik minut od zaplacení. ;-)

Kočka vs vánoční stromeček = trable o Vánocích jako vyšité

Už jste někdy přistihli svého kočičího miláčka, jak zaujatě pozoruje ozdoby a světélka na vašem vánočním stromku? Naše čtyřnohé kamarády, kterým přeci jen v žilách proudí krev jejich divokých předků, zkrátka strom v bytě láká. A když se navíc překrásně blýská a je na něm pořád co pozorovat, nemůžeme se divit, že neodolají a pokusí se na něj vyšplhat.

Co si budeme povídat, stojánky na vánoční stromky jsou tu od toho, aby stály na místě. A jak všichni, kdo mají doma kočku, vědí, když se kočka rozdovádí, létá ze strany na stranu jako šílenec. A tak to stromeček se stojánkem nezvládnou, skácí se, střepy z ozdob se rozletí po podlaze, šelmička se zamotá do kabelů od světélek a ještě vás do krve podrápe za to, že jste se jí snažili vyprostit.

Pokud tedy přemýšlíte o tom, co se může pokazit o Vánocích a nechcete mít své Vánoce naruby, doporučujeme buď kočku od stromečku izolovat nebo si pořídit speciální stojan s kvalitní a hlavně těžkou základnou. Řešením je samozřejmě také kočku nemít. :-O

„Táto! Tys sežral všechno cukroví! A já si zrovna říkala, co se může pokazit o Vánocích?“

Ale tak si to přiznejte. Vánoční cukroví je zkrátka obrovské lákadlo. Uděláme si kafíčko, čajíček nebo kakao, sedneme si k Vánoční pohádce a než se nadějeme, je půl tácu cukroví pryč. „Tohle už musím nechat, aby něco zbylo,“ řeknete si a ti z nás, co mají pevnou vůli, vydrží své předsevzetí dodržovat i celých 20 minut (jeden borec z vesničky Stipsovice to prý vydržel celou hodinu – ovšem je to jenom pověst).

„Kde je to cukroví?!?“ ozve se náhle nad vámi a vy s hrůzou zjistíte, že tác je prázdný. Vaše nenechává ruka ochotně nabírala po hrstech a vaše pusa poslušně drtila vanilkové rohlíčky, perníčky, vosí hnízda a tak dále.

Jak to udělat, abyste nepřevrátily Vánoce naruby a zbylo vám nějaké cukroví na štědrovečerní stůl? No, to je tedy oříšek. Že by snad nějaký časovaný sejf, co se otevře až poté, co se usadíte k štědrovečerní večeři? Nebo si je uložit k sousedovi, co má cukrovku? A což takhle cukroví z umělé hmoty? To je nápad! Nepřiberete a přitom se budete mocí pyšnit bohatou vánoční tabulí. Jen pozor na tatínky. Občas se nad něčím tak zamyslí, že ani nevědí, co berou do ruky.

Rozbité sváteční nádobí dovede převrátit Vánoce naruby

Je jasné, že vašemu potomkovi chcete svěřit nějaký úkol, aby se cítil důležitě a tak mu svěříte odnést „ty pěkný pozlacený talíře“ na stůl. Jenomže ouha, na dítě je náklad příliš těžký, má kluzké prstíčky od toho, jak ochutnávalo, co mu přišlo pod ruku, nebo se mu pod nohy připletla vrnící kočka chvíli poté, co ulovila stromek a zdrápala svého zachránce, najednou se vaše milované sváteční nádobí po babičce Evženii válí na zemi ve více kusech, než kolik jste jich předtím předali.

Nepouštějte vaše milované nádoby z ruky, jinak si zaděláváte na pěkné trable o Vánocích. Možným řešením je také nádobí z umělé hmoty od soudruhů z NDR. Pokud zvolíte takové řešení, dejte si pozor, ať nedopadnete jako lžičky ze slavného filmu Pelíšky, viz video níže.

Špatně umístěná svíčka také převrátí vaše Vánoce naruby

Svíčky k Vánocům patří. Drobné plamínky si poklidně plápolají a navozují pocit klidu, útulna a tepla. V době, kdy za okny mrzne až praští a případně je všude bílo, jsou takové pocity obzvláště příjemné. A teď co se může pokazit o Vánocích kvůli špatně umístěné svíčce?

Svíčky na vánočním stromečku. Možná se někteří z vás budou divit, ale skutečně se najdou experti, kteří zavěsí na stromeček pár svíček, a to tak šikovně, že od plamínků během chvilky celý stromek vzplane. Volte raději diodové napodobeniny svíček, jinak vás čekají pěkné trable o Vánocích.

Volně umístěné svíčky kdekoli po bytě jsou obzvláště nebezpečné v případě, že máte kočku. Věděli jste to? Postačí, aby se zvědavá číča začala zblízka zajímat o tu zvláštní hřející věc, která se tak zajímavě a provokativně pohybuje. Váš ochlupený mňoukající mazlíček se může v mžiku stát panikařící živou pochodní, zběsile běhající po celém bytě a podpalujíc vše, co podpálit lze. A to nikdo z nás nechce. Můžete parádně vyhořet a vaše kočka nebude z hořícího kožichu zrovna odvázaná.

Pokud tedy nemáte nehořlavou kočku, doporučujeme používat pouze kryté svíčky. Jistě bychom našli ještě mnoho dalších „co se může pokazit o Vánocích“, ale ty nejhrůznější možnosti jsme snad podchytili. ;-) Ale kdybyste ještě na něco přišli, napište nám do komentářů!