Co se Vám vybaví při slovíčku Vánoce? Dům provoněný vánočkou, vlnící se kouř z horkého kakaa a rodinná idylka při stromečku a pohádkách. Novodobý obrázek Vánoc, který se blíží dokonalosti. Víte ale, co přesně dělá české Vánoce tak kouzelnými? Vraťte se spolu s námi zpátky v čase a my Vám to prozradíme…

Historie Vánoc

vanoce-v-cechach-a-na-slovensku-Stips

Tradice, zvyky a věštby! Staročeské Vánoce byly plné kouzel, které vám napověděly vaši budoucnost. Budoucnost se vykládala za pomocí obyčejných jablek, ořechů ba i za pomoci olova, bezu či psů. Krájení jablek a nalézání hvězd uvnitř, přinášelo štěstí, z ořechových skořápek se stávaly lodě osudu. Nad spousty zvyky jásaly svobodné dívky! Jelikož štěkot psů, při třesení bezem, jim mohl ukázat směr příchodu jejich budoucího muže. Hod pantoflem, zase čas, kdy se konečně vydají z domova do světa. A z litého olova si lidé mohli předpovědět svou budoucnost. Jaká věštba asi čeká v litém olovu letos na Vás? Uvidíte v olovu snad vysněný skok padákem nebo třeba kurz vaření? Podívejte se do naší nabídky a Vaše věštba se za okamžik může stát skutečností!

Darkove baleni Stips

Přetrvávající tradicí je i velkolepé pečení na Vánoce. Linecké, pracny, vosí úly či oblíbené perníčky, mizící z plechů netrpělivě mlsnýma dětmi :) Své žaludky bychom měli připravit na tento slavnostní čas půstem. Protože, cukroví či kapra na Vánoce přece nemůžeme nechat ležet na štědrovečerním stole jen tak. Bratři Slováci si zase nacpávají bříška kapustnicí (obdoba zelňačky) nebo čočkovou polévkou a stejně tradičním bramborovým salátem se smaženým kaprem nebo řízkem. Štědrovečerní večeře se ale značně liší od kraje, kde se právě nacházíte a, proto můžete mít v průběhu večeře i 5 nebo 6 chodů. Žízeň se většinou zažene pálenkou, vínem nebo specialitou zvanou hriatô.

Vánoce v Česku

Vanoce v Praze

Duch Vánoc má svou sílu dodnes, i přesto, že bílé Vánoce jsou už spíše raritou. Udělejte z nezamrzlých a průjezdných silnic přednost a oslavte letos Vánoce v Praze! Vyměňte kakao za horký svařák a prožijte zimní romanci u břehu Vltavy. Nebo se naloďte přímo na loď a vychutnejte si kávu a dezert při klidném kolébání na hladině Vltavy. Svůj jedinečný zážitek od nás obdržíte v dárkovém vánočním balení!

Vanocni nalada

Toužíte po klidnějším místě? Co takhle zažít Vánoce jako na zámku nebo si je užít na chatě, obklopeni lesy a teplem hořícího krbu? Vánoce na Šumavě budou to pravé pro Vás! Vezměte sebou i svého domácího mazlíčka a podle prastarého pořekadla, vám o půlnoci vyzradí, co vás čeká a nemine následující rok!

Celý rok se "naháníte" a chcete načerpat i trochu energie? K tomu vám pomůžou nejrůznější koupele a hlavně zkušené ruky masérů. Nechte se hýčkat a užijte si Vánoce v lázních! Představte si například Vánoce v Jeseníkách. Výhled na zasněžený Praděd skrz stoupající páru horké vany. Medová masáž a nakonec trochu adrenalinu při snowkitingu. Co na to říkáte? :) Mrkněte do naší nabídky a naleznete spousty dalších tipů.

Vánoce na Slovensku

Stravte letošní vánoce jinak. Velkolepě! Ani Paříž vám nenabídne to, co naši bratři Slováci. Vánoce v termálech nebo kurzy snowkitingu v Tatrách Vás pohltí svou profesionální péči a příjemnou atmosférou. Všechen stres se rozplyne v horké vodě a Vy vstoupíte do Nového roku s čistou hlavou a úsměvem na duši.

Splňte si sny a zažijte jedinečné Vánoce 2023.

zlata darkova krabicka

Šťastné a kouzelné Vánoce vám přeje Stips.cz!