Chcete někdy namísto multiplexových kin podpořit menší a lokální tvůrce? Přečtete si o třech alternativních kinech v centru Brna, které nabízejí mnohem víc, než jen promítání a popcorn.

Kino Scala

Moravské náměstí 127/3, Brno

Alternativní kino které si zde zmíníme jako první je zároveň i jediným univerzitním kinem v České republice. Sídlí v samotném srdci města na Moravském náměstí, v provozu je již od roku 1921 a před revolucí bylo známo pod názvem Moskva. Pod křídla Masarykovy univerzity spadá však až od roku 2013, kdy dva roky nazpátek málem došlo k jeho uzavření. Brněnští akademici se však ostře ohradili, a univerzita se tak s městem domluvila právě na tomto řešení.

Jediný sál se nachází v suterénních prostorech budovy, kromě projekce je využíván akademiky i k různým debatám, přednáškám a prezentacím. V sále si můžete adoptovat svou židli, užít si podívané ve 4K rozlišení a vzít si občerstvení z místního baru. V prostorech kina si dokonce můžete pořídit i některý z propagačních předmětů MUNI či reklamních a upomínkových předmětů od filmů. Univerzitní shop naleznete po své pravici, když sejdete schody vedoucí od vchodu.

Okolí Scaly je také pověstné svým nočním životem, v prostorech náměstí se shlukují nemalé davy turistů, at už po večerní projekci, či jen kvůli drinkům buď přímo ze Scaly, nebo ostatních podniků, jako je například Cafe Morgal v prostorech sousední Moravské galerie. V zahradě Morgalu, která je zároveň vnitroblokem Místodržitelského paláce Moravské galerie, se pořádají letní projekce pod širým nebem.

Bar Scaly je otevřen denně od 14 do 1 hodiny ranní, pokladna od 17 do 21 hodin či hodinu před každou projekcí. Vstupenky se však dají samozřejmě zakoupit i online, plný lístek vyjde na 140 Kč, se slevou na 120.

Fotky jsou z oficiální facebookové stránky kina Scala.

Kino Art

Cihlářská 643/19, Brno

Kino art je jediným a dnes i tedy nejstarším brněnským městským kinem. Jeho historie sahá do roku 1919, a přes postupné formování, změny zaměření, dočasné uzavírání a opravy se v roce 2019, na své sté výročí znovuotevřelo v plné kráse, po dvouleté rekonstrukci. Nabízí velký a malý projekční sál, Galerii ART a café ART. Malý sál s názvem NO ART se nachází i v prostorech Galerie TIC na Radnické 4, právě tam bylo totiž kino v době dvouleté rekonstrukce dočasně přemístěno.

Art je vyhledávaným prostorem i pro schůzky a posezení, nabízí mnoho různých a dobrých nápojů, sama jejich Café navštěvuji velmi ráda. Otevřeno mívá od 14 hodin a nápoje zde zakoupené si samozřejmě můžete vzít k filmu. Lokací je maličko dál od samotného centra starého Brna, docházková vzdálenost je však hravě zvládnutelná, chviličku vám to zabere i do parku Lužánky a okolní uličky také stojí za procházku.

Vstupné je stejně jako v předešlém kině, od 120 Kč. Vstupenky opět online či na místě, pokladna otevírá půl hodiny před promítáním.

Fotka je z oficiální facebookové stránky kina Art.

Lucerna

Minská 19, Brno

Lucerna už spadá do čtvrti Žabovřesky, atmosféru jako u Scaly tedy neočekávejte. Tramvajová zastávka je přímo před kinem, dostupnost autem i hromadnou dopravou je tak prakticky bezproblémová. Na ulici bývá po nocích sice taky často živo a hlučno, jelikož u kina sídlí bar a o kousek dál brněnské Sono Centrum, objevíte-li se tam však v pokročilé noci, mějte se raději na pozoru.

Kvůli tomuto, často nepříjemným zaměstnancům, a ne až tak příjemnému prostředí samotného kina, je Lucerna mým úplně nejméně oblíbeným kinem v Brně. Od věci není ani upozornit na to, že jediné občerstvení kterého se vám v prostorech dostane, vám nabídne ne zrovna přeplněný automat, který vám k tomu všemu minci několikrát vyplivne zpátky.

Pokud byste však kino přeci jen chtěli navštívit, nebo z nějakého záhadného důvodu patří mezi vaše oblíbené, má po většinu dní otevřeno od 17. odpolední do 8. večer. Rezervace vyzvedávejte minimálně 10 minut předem, a doporučuji udělat si pořádnou časovou rezervu, do níž započítáte frontu, pomalou pokladnu a všechny další aspekty, které vás jsou schopny zdržet natolik, že už vám rezervaci odmítnou vydat, prodají ji těm před vámi a vy si pak můžete užívat podívané třeba venku na schodech.

Ať ale nezůstaneme negativní, přejděme naopak k něčemu, co doporučuji všema deseti, a to je kavárna sídlící naproti s názvem Le Petit. Opravdu maličká, útulná, s neskutečně dobrým quichem a koláči.

Fotky jsou z oficiální facebookové stránky kina Lucerna.

V letním období probíhá i letní, venkovní promítání na Špilberku, typické svou krásnou a romantickou atmosférou. Máte-li už zkušenost s některým z kin, nebo byste třeba doporučili ještě jinou alternativu, podělte se s námi v komentářích, budeme rádi. :)

A protože kino je jen krůček od divadla, sem jsme sepsali vše, co potřebujete vědět o brněnském národním divadle.