Píše se rok 1919, kdy tehdejší slavný brněnský spisovatel, básník, dramatik, novinář a překladatel Rudolf Těsnohlídek vychází s přáteli v den před večer Vánoc do Bílovických lesů pro vánoční stromek. Původní poklidná procházka je narušená trýznivým pláčem. Muži si myslí, že se jedná o zvíře. Když přistupují blíže, vidí na zemi malé poodhalené a zmrzlé děvčátko, které bylo do lesů odloženo.

Emočně nevyrovnaný Rudolf, trpící depresí, začal přemýšlet o tom, jak pomoci nalezeným dětem. Na mysli mu přišlo vytvoření dětského domova. Inspiraci k sehnání peněz získal v Kodani, kde v období Vánoc místní pořádají sbírku pro chudé děti pod ozdobeným stromem.

První vánoční strom v Československu byl pokácen v Bílovickém lese 6. prosince 1924 a 13. prosince téhož roku slavnostně rozsvícen na Náměstí Svobody v Brně. Během let tradici zdobených stromů na náměstí započala i Plzeň, Praha a postupně se přidaly další města a obce.

Na kdy je datováno novodobé rozsvěcování vánočního stromu?

Již několik let je typické pro Brno a jiná města, že k rozsvícení vánočních stromů dochází poslední listopadový týden před první adventní nedělí. V Brně se tento den většinou datuje na obchodní výprodeje spojené s americkým „svátkem“ Černý pátek.

Vánoční trhy na náměstí Svobody.

(mapa)

Náměstí Svobody hostí největší brněnské vánoční trhy. Kromě vyhlášeného vánočního stromu se zde každoročně sejde několik stánků s prodejem různých ozdůbek, sošek, perníčků, sýrů, teplých pochutin, ale i svařáků, punče a nejrůznějších horkých nápojových specialit.

Celé vánoční trhy jsou doplněné živým programem na pódiu, kde se střídá  vystoupení slavných i méně známých umělců. Nechybí ani vánoční program pro děti, proslovy a poděkování.

Pokud chcete během Vánoc učinit dobrý skutek, přispějte na charitu Červeného Kříže, která se nachází každoročně u vánočního stromu.

Horkou novinkou od minulého roku je velká dřevěná vánoční hvězda, jejímž autorem jsou architekti z Visuallove s. r. o.. S hvězdou se můžete vyfotit i na nádvoří Staré radnice.

Více informací o stáncích a vánočních trzích naleznete na webu gotobrno.cz

Jaké další trhy můžete v Brně navštívit?

Mezi druhé nejznámější vánoční trhy se řadí trhy na Zelném trhu (mapa). I zde každoročně probíhá slavnostní rozsvícení vánočního trhu a živá vystoupení. Jelikož je náměstí menší, i počet stánků je snížený. Avšak opět nechybí nabídka originálních vánočních dárků, pochutin a nápojů. Na celé trhy je možný pohled z hora z vánočně zdobené věže Staré radnice (mapa).

Pokud jste někdy během posledních let navštívili vánoční Brno, určitě jste si všimli velkého vánočního kola na Moravském náměstí, které se tyčí nad vánočními trhy. Nově tyto trhy budou probíhat na Dominikánském náměstí, kde se nachází Halouzkův dřevěný betlém (druhý největší betlém v ČR), malá živá stage, několik stánků a například i Ježíškova pošta (mapa).

V blízkosti Moravského náměstí je stále k dispozici využití vánočního kluziště u Jošta, stánky neziskových organizací, bar a kolotoč pro děti (mapa).

1. fotografie: Nová radnice; 2. fotografie: lístky na adventní kolo

Brněnská vánoční atmosféra je doplněná o možnost projížďky ve vánoční tramvaji T3, která by měla započat svou jízdu od 27. 11 na trase: Náměstí Svobody – Zelný trh – Hlavní nádraží – Nové sady – Šilingrovo náměstí – Česká – Náměstí Svobody – Zelný trh – Malinovského náměstí – Česká – Náměstí Svobody (zdroj: gotobrno.cz)

Načerpejte ještě více vánoční inspirace a přečtěte si další z našich článků na blogu.