Rozhledna Akátová věž

Téměř 18 metrová rozhledna je situovaná přibližně 20 kilometrů jižně od Brna. Leží na kopci Výhon mezi obcemi Židlochovice a Blučina. Rozhledna má 76 schodů. Pokud preferujete vstup zdarma, pak je pro vás tato věž správnou volbou, nicméně počítejte s tím, že k rozhledně žádná silnice nevede. Osobně mohu doporučit pěší stezku z obce Židlochovice. Cesta vede chvíli po betonové silnici, poté se mění v kamenný a nakonec v blátivý povrch. Při špatném počasí doporučuji snadno omyvatelnou obuv.

Znáte rozhledny slavných pánů?

Asi 30 kilometrů jihozápadně od Brna u města Ivančice se nachází pouze 4 metrová rozhledna Alfonse Muchy. Tato betonová stavba je řazená mezi nejmenší rozhledny v Česku. Dostupnost je bez omezení a vstup zcela zdarma. O kousek blíž u obce Hlíny se tyčí 22 metrová rozhledna Vladimíra Menšíka. Avšak pozor, pokud se chcete pokochat vyhlídkou, otevřená je pouze v sobotu a neděli mezi 10. až 17. hodinou.

Zdroj: Rozhledna Alfonse Muchy - rozhlednovymrajem.cz

I z malé rozhledny může být pěkná vyhlídka

Ve východní části Brna, v oblasti nad sídlištěm Kmechy se nachází nenápadná dřevěná vyhlídka Chvalovka. Tato poměrně jednoduchá dřevěná stavba leží ve výšce 325 metrů nad mořem. I když je její výška pouhých 2,5 metrů a vede na ni  9 schodů, z rozhledny je celkem pěkná podívaná do okolí. Stavba je často vyhledávaná i turisty, kteří provozují nordic walking.

Zdroj: rozhledny.webzdarma.cz

Znáte rozhlednu v Lesoparku?

Trochu blíže k centru Brna, nicméně stále na východním okraji v oblasti Nový Lískovec leží funkcionalistická rozhledna Kamenný vrch. Tato 6 metrů vysoká stavba pocházející z roku 1928 má bohužel omezenou vyhlídku skrze vysoký porost. Avšak pokud si chcete udělat výlet do přírody s cílem navštívit nové místo, tak Kamenný vrch je tu pro vás. Vstup je zdarma celoročně neomezený.

Zdroj: mapio.net

Rozhledna Babí lom

Pokud se opět vzdálíme od Brna, tentokrát severně až ke Kuřimi, najdeme jednu z turisticky nejznámějších rozhleden v okolí, 15 metrovou rozhlednu Babí lom. Tato vyhlídka poskytuje krásnou podívanou nejen na Brno, ale částečně také i na oblast Moravského krasu. Rozhledna je zdarma celoročně volně dostupná.

Zdroj: livetouring.com

Láká vás vyhlídka z kovové konstrukce?

V oblasti obce Soběšice u Brna se nachází 19 metrová rozhledna zvaná Ostrá horka. Tato rozhledna s plošinou, kam vede točité schodiště, poskytuje nádherný pohled na severní část Brna, Pálavu, nebo nedaleký Moravský kras. Rozhledna je volně otevřená bez vstupného.

Zdroj: kudyznudy.cz

Trošku blíže k Moravskému krasu

Výhledem na Adamovské údolí a jeskynní oblast Moravského krasu se může pyšnit 17 metrová Alexandrova rozhledna. Tato kamenná stavba leží severozápadně od obce Babice nad Svitavou. Rozhledna je zdarma volně přístupná po celý rok.

Zdroj: rozhlednovymrajem.cz

Východněji od Brna

Pokud se vydáme východněji od Brna směrem k obci Mokrá - Horákov, najdeme zde na mírném návrší stejnojmennou asi 10 metrovou železnou rozhlednu s točitým schodištěm. Rozhledna je otevřená po celý rok bez poplatku. Slouží nejen jako turistický cíl, ale také jako anténa.

Zdroj: rozhledny.webzdarma.cz

SEZNAM ROZHLEDEN s mapou

  • Rozhledna Akátová věž (mapa)
  • Rozhledna Alfonse Muchy (mapa)
  • Rozhledna Vladimíra Menšíka (mapa)
  • Dřevěná vyhlídka Chvalovka (mapa)
  • Rozhledna Kamenný vrch (mapa)
  • Rozhledna Babí lom (mapa)
  • Rozhledna Ostrá horka (mapa)
  • Alexandrova rozhledna (mapa)
  • Rozhledna Mokrá - Horákov (mapa)
  • Rozhledna Holedmá - článek o BRNĚ