V České Republice se nachází přibližně kolem 20 zoologických zahrad, jejichž historie založení sahá až 100 let zpátky do minulosti. Plány na zřízení brněnské zoologické zahrady začaly vznikat v  30. letech 20 století. K otevření došlo 30. srpna roku 1953. Aktuálním provozovatelem je Zoo Brno a stanice zájmových činností, příspěvková organizace v čele s ředitelem panem MVDr. Martinem Hovorkou, Ph.D.

Kde ZOO najít? ( mapa )

Zoologická zahrada Brno je lokalizovaná na pokraji městské části Bystrc, poblíž Brněnské přehrady, na kopci Mniší hora. Díky své poloze je snadno dostupná nejen automobilem, který můžete zaparkovat na menším parkovišti přímo u vstupu, ale také městskou hromadnou dopravou jezdící na zastávku Zoologická zahrada.

OTEVÍRACÍ DOBA

listopad - únor 9:00 – 16:00
březen, říjen 9:00 – 17:00
duben - září 9:00 – 18:00
Poslední vstup do zoo je možný 1 hodinu před uzavřením areálu.

VSTUPNÉ

Vstupenky i permanentky je možné koupit v Zoo, či on-line na webu BrnoID.cz. Vstupenky se dělí na vstupné s příspěvkem na péči o zvířata a bez příspěvku.

Základní vstupné Jsme v tom spolu květen – říjen / listopad - duben

(+ příspěvek na sbírku)

senioři (nad 65 let), studenti (do 26 let), děti 3–15 let, držitelé průkazu ZTP 110,- Kč / 90,- Kč
dospělí 150,- Kč / 130,- Kč
rodinné vstupné (2 dospělí + 2–3 děti 3–15 let) 450,- Kč / 380,- Kč
děti do 3 let, dítě ZTP 3- 15 let, ZTP/P, doprovod skupiny (1 osoba na 10 osob) zdarma
pes 50,- Kč

Základní vstupné Jsme v tom spolu květen – říjen / listopad - duben

senioři (nad 65 let), studenti (do 26 let), děti 3–15 let, držitelé průkazu ZTP 107,- Kč / 87,- Kč
dospělí 147,- Kč / 127,- Kč
rodinné vstupné (2 dospělí + 2–3 děti 3–15 let) 444,- Kč / 374,- Kč
děti do 3 let, dítě ZTP 3- 15 let, ZTP/P, doprovod skupiny (1 osoba na 10 osob) zdarma
pes 47,- Kč

Inspirace pro tvorbu tabulek: zoobrno.cz

Co v ZOO zažijete?

( Mapa rozmístění výběhů, expozic... )

V brněnské zoo je aktuálně v chovu téměř 400 zvířat z řad savců, ptáků, plazů, obojživelníků, ryb a paryb. Mezi největší úspěch Zoo Brno patří odchov medvěda ledního z roku 1976, který je doposud největším lákadlem pro návštěvníky. Za zmínku také stojí obdobný odchov šimpanze a vyhlášené výběhy žiraf se zebrami. Nedávnou novinkou zoologické zahrady je možnost volného průchodu ohrady s klokany. Děti si mohou v části zvané „dětská zoo“, pohladit kozy, ovce, vidět králíčky, morčata, či si zajezdit na poníkovi.

Zdroj obrázku ledního mědvěda: ct24.ceskatelevize.cz

Všechny expozice využívají specifického 25 hektarového, kopcovitého a lesnatého terénu, který je doplněn o skály, jezírka, vodopády a chýše. Typickým příkladem využití terénu je například Tygří skála s výběhy pro tygry a levharty.

Zoo nabízí i širokou nabídku vzdělávacích a zábavných programů. V létě jsou to například noční prohlídky, letní kino, sportovní události, programy na podporu adoptivních rodičů zvířat a podobně. (Více informací o plánovaných akcích na zoobrno.cz).

Občerstvit se můžete například v restauracích U tygra a U krokodýla. Během léta jsou stánky s jídlem a nápoji rozmístěné po celém areálu zahrady.

Jako bonus má Zoo Brno připravené pro děti prolézačky a houpačky na dětských hřištích a vyhlášené lanové centrum Lanáček.

Pro tipy kam zajít s dětmi v Brně se podívejte i na náš další článek: Hřiště a parky v Brně, kde se s dětmi nebudete nudit a nezaplatíte žádné vstupné.

Zdroj obrázku: kudyznudy.cz