Máte rádi knihy a posedávání po kavárnách? Pokud ano, určitě vás potěší, když někde najdete obojí zároveň. Právě na taková místa jsme se zaměřili v tomto článku a sepsali pro vás brněnské knihovny a knihkupectví v centru města, které nabízejí svůj vlastní podnik.

Moravská zemská knihovna (MZK)

Kounicova 65, Brno

Největší knihovna v Brně, druhá největší knihovna v ČR je umístěná vedle Björnsonova sadu, poblíž Stavební fakulty VUT, Právnické fakulty MU, Akademie věd a brněnského "rohlíku" - Univerzity obrany. Budova stojí za podívání už jen kvůli své vlastní kráse. Část čelní stěny je prosklená, sednete-li si na ochoz s pohodlným posezením, budete mít parádní výhled, obvzlášť pokud si pro pauzičku zvolíte vrchní patra. Jestli vás ale z takových pohledů chytá naopak závrať, učitě oceníte kavárnu v přízemí. Snadno dostupná, kapacitně dostatečně velká a nabídkou uspokojivá. O potřebný kofein tam nouze není, kávu vám udělají jakou budete chtít a malé občerstvení na zahnání hladu se také najde.

V předešlých dnech byly dokončeny úpravy atria knihovny, kde si nyní můžete posedět na čerstvém vzduchu a přesto skrytí za zdmi knihovny. A nechce-li se vám do místní kavárny a přesto se potřebujete něco na rychlé vzpružení můžete využít některý z automatů umístěný na chodbách, hned při východech z tichých zón.

Knihovna mimo jiné plní také roli krajské knihovny pro jihomoravský kraj, pyšní se 7 patry rozdělenými podle zaměření, přibližně 21000 registrovanými čtenáři a spoustou příjemného prostoru ke studování i k volnočasovému čtení.

Academia

Náměstí svobody 13, Brno

Pro změnu přejdeme od knihoven ke knihkupectví přímo ve středu města. Na špičce Náměstí svobody sídlí dvoupatrová Academia, s pestrým výběrem nejen odborných knih. Kromě širokého výběru najdete, malinko za rohem ukrytou, komorní kavárnu. Knihomolům jako ušitá na míru, útulná, s dobrotami, a především s možností vzít si knihu a klidně si s kávou posedět a listovat. A to je sen všech vášnivých, a obzvlášť potom těch nerozhodných, čtenářů, nemám pravdu?

Knihovna Jiřího Mahena (KJM)

Kobližná 4, Brno

Z náměstí svobody se nyní vydáme o ulici níž, opět do knihovny - Jiřího Mahena. Ta má po Brně několik poboček, obvykle těch menších v různých čtvrtích města, my se ale zaměříme na její hlavní budovu. Jedna z největších veřejných knihoven v Brně i v republice, pojmenována po brněnském dramatikovi Jiřím Mahenovi, který stál u jejího zrodu v roce 1921.

Knihovna je rozeseta na 3 patrech, nabízí především krásnou a naučnou literaturu, noviny, časopisy, AV nahrávky a různé další věci, jako jsou například deskové hry, hračky, čtečky, apod. Za zmínku stojí i oddělení dětské literatury uzpůsobené přímo malým dětem. Zajít sem můžete i na nejrůznější akce pro veřejnost, zejména na přednášky, předčítání, poezii či dramatické představení. Na posezení ať už za účelem svačiny či doučování se můžete usadit v ochoze knihovny, který je zbudovaný po vnitřních obvodových stěnách. Budete tak mít krásný přehled o ději v celém vnitřním areálu. A pokud si budete chtít dát kávu se zákuskem, v přízemí na vás nadšeně čeká menší kavárna, do níž se můžete dostat jak z knihovny, tak i samostatným vchodem přímo z ulice. Je potřeba však počítat s menší kapacitou podniku.

Knihovna FF MU

Arna Nováka 1, Brno

Nejmladší budova městského campusu Filozofické fakulty MU se svým studentům a veřejnosti otevřela v roce 2002 a za svou nápaditost získala ocenění Grand Prix Obce architektů. Kapacita knihovny je kolem čtvrt milionu publikací a do studoven se do 4 pater může usadit kolem 400 studentů. Kromě studentů samotné fakulty knihovna přitahuje zejména studenty škol zcela jiných, a to především svými jedinečnými prostory. Čtení si můžete užít v pohodlných křeslech vždy na konci jednotlivého patra, s výhledem na ostatní prostory fakulty a její vnitroblok. Se svačinou musíte na chodbu, a protože studenti nebyli příliš nadšení z toho, že se o jejich občerstvení stará pouze automat se stále stejnými sandwichy a oplatkami, v budově D - naproti knihovny, nově vzniká kavárna, která se o svůj prostor bude dělit s dosavadní čítárnou. Posezení, kde můžete skloubit občerstvení i studium se tak rázem vyřešilo, a určitě bude stát za návštěvu, až budete mít cestu kolem.

A jaký máte názor na čtení a posedávání u kávy vy? Jste typ co si rád zajde do knihovny, nebo si knihy zásadně kupujete své a čtete si v soukromí

Dejte nám vědět do komentářů. :)

A kdybyste si přeci jen chtěli vyrazit do některé z brněnských kaváren, můžete se inspirovat našimi tipy v článku právě o nich.