Léto, prázdniny a spousta volného času, alespoň pro děti. Kam se s nimi vydat ať už po cestě z procházky, nákupu, nebo na cílený výlet, vám napovíme v dnešním článku.

Hřiště na Kraví hoře

Mapa na hřiště Kraví hoře

Dětské hřiště se snad nejlepším výhledem v Brně je situováno za plaveckým bazénem a veřejně přístupné je od března do května a poté od poloviny září do listopadu. V letních měsících jsou prostory hřiště součástí koupaliště, tudíž se tam dá dostat pouze s platnou vstupenkou. Kromě parádního výhledu, což se dá počítat jako zábava pro dospěláky, vás (respektive děti) může nalákat několik prolézaček, sítí a velké pískoviště s plážovým pískem. Máte-li tedy doma kýblíček a další patřičné vybavení na hry na pískoviště, doporučujeme na tuto návštěvu určitě přibalit do batůžku!

Po cestě stojí za rychlé okouknutí i hvězdárna, u které budete pohodovou chůzí do pár minut. U ní si můžete vyzkoušet příslušné atrakce, jako je třeba váha předmětu na různých planetách, dalekohled, a podobné naučné a zároveň zábavné prvky.

Hřiště pod Špilberkem

Mapa na hřiště pod Špilberkem

Tyto hrací prostory jsou ideální, pokud bydlíte přímo v centru města nebo do něj vyrazíte a chcete, aby si na své přišla i vaše ratolest. Návštěvu si můžete místo jen krátkého zastavení naplánovat na delší čas, klidně i celý den, pokud byste se zašli podívat na prohlídku hradu Špilberk či jeho bezprostředního okolí. Nejste-li však zrovna fanouškové tohoto typu zábavy, udělejte si pohodovou procházku, po celém parku je hodně co k vidění... socha Jana Skácela, horní altánek, fontány, krásné výhledy a občas i volně pasoucí se poníci. Na samotné hřiště je nejkratší přístup z ulice Pellicova, podél níž je situováno. Je zcela veřejné, neuzavírá se a je na něm několik atrakcí, jako jsou houpačky, lanovka, fitness zóna, průlezky… Hromadnou dopravu to sem budete mít nejblíže z tramvajové zastávky Šilingrovo náměstí, kde zastavuje tramvaj (nebo brněnsky šalina) číslo 5, 6 a 12.

Areál Hroch

Mapa na Areál Hroch

Sportovní areál Hroch má strategickou polohu na pomezí tří brněnských čtvrtí - Komína, Jundrova a Žabovřesek. Zároveň se nachází poblíž řeky Svratky a dlouhé cyklostezky kolem ní. Téměř vždy v něm najdete hojný počet sportovců, dětí a jejich rodičů. K vidění je také vysloužilý parník, sloužící jako stánek s občerstvením a malým posezením, najdete tam klasické „občerstvení do ruky“, které dětem utahaným po hraní obvykle bodne. Nechybí točené a lahvové limonády, nanuky, párky v rohlíku, hranolky a podobně. Kromě toho všeho je zde samozřejmě i volně přístupné dětské hřiště, vhodné pro menší i větší děti. Obsahuje prolézačky, houpačky, lanovku, větší pavoučí sítě, malou horolezeckou stěnu a skákací bubliny, které jsou však zpoplatněny částkou 50 Kč na celý den - hradí se ve výše zmiňovaném parníku.

Před areálem, hned na jeho začátku sídlí ještě Cafe Louka, kam určitě rádi zavítají hlídající rodiče. Má příjemné dřevěné posezení, spoustu dobrot, a můžete se sem zastavit dokonce i v zimě, třeba na horkou čokoládu, kterou mají, stejně jako šlehačku na ní, výbornou.

Návštěvu areálu můžete spojit i s menším cyklo-výletem po zmiňované stezce kolem řeky. A pokud jste opravdový fajnšmekr na kávu, kousek za rohem přes řeku se nachází jundrovská pobočka pražírny Rebelbean.

Olympia park

Mapa na Olympia park

Tento park je fajn spojit s případnými nákupy nebo cyklo-výletem, až sem můžete dojet po stezce, která byla popisována výše, u areálu Hroch. Naleznete tady velké pavučinové sítě, mnoho prolézaček, velkou horolezeckou stěnu, houpací sítě, samotné houpačky, lanovku, fitness zónu, a spoustu dalšího. V provozu je od dubna do října a vyhrají si zde menší i větší děti, obě kategorie mají vyhrazené své prostory, které jsou uzpůsobené věku. V zadní části jezdí i dětský vláček, jímž se můžete projet, trasa má 1600 metrů, trvá asi 15 minut a vyjde na 50 Kč, má vlastní budovu hlavního nádraží s přístřeškem, točnu pro lokomotivy, depo a dílnu.

Kolem vede také dráha na inline brusle dlouhá 1,3 km a dostupné jsou i hřiště na beach volejbal. V horkých dnech je možnost osvěžení vodními děly, vodní prvky se však nachází i běžně v prostorech hřiště, není tak od věci přibalit i plavky.

Samozřejmě jsou přítomny i stánky s běžným občerstvením. Vzhledem k tomu, že je to největší brněnský park plný hřišť, je potřeba počítat s větším množstvím lidí, zejména v prázdninové době.

Mně osobně jsou milejší prostory areálu hroch, hlavně kvůli klidnější atmosféře. Olympia parku ale ovšem nejde upírat velké množství možných aktivit. Vřele bych však doporučila udělat si výlet na kolech, klidně z opačné části Brna. Cesta tam i zpět se dá v pohodě zvládnout a na obou stranách si můžete příjemně posedět, případně si užít tamních hřišť.

Wilsonův les

Mapa na Wilsonův les

Wilsonův les je skvělou odpočinkovou oázou nejen pro obyvatelní okolních ulic a čtvrtí, ale může být i super místem pro procházku nebo sport. V jeho okolí se dá vcelku dobře zaparkovat, modré ani jiné zóny v této části města už nejsou, takže se nemusíte obávat.

Záleží odkud do lesa vcházíte, jednou možností je vchod ulice Jana Nečase, půjdete kolem Jurkovičovy vily, kterou budete mít po levici, po pravici je na kopečku restaurace Rosnička, za níž následuje sportovní hala a prostory stejnojmenného sportovního areálu. Hned za ním jsou v lese tři menší dětská hřiště, obvykle dřevěné průlezky, houpačky a pod. Hřišť je v lese několik, děti si mohou vyhrát i s přírodními materiály, nenajdete tu však mnoho pestrých lákadel.

Živo tu je snad během všech ročních období, cesty jsou zpevněné a tak sem mimo mnoho pejskařů chodí i úctyhodné množství běžců. Pokud sem zavítáte, nenechte si ujít ani lesní vyhlídku na město pod Biskupským gymnáziem, kolem nějž můžete do lesa taky vejít z ulice Barvičovi. Na vyhlídce jsou lavičky a strávit tam pár minut mi vždy udělalo radost.

Obora Holedná

Mapa na Obora Holedná

Tato brněnská obora stojí za návštěvu v každém ročním období, ať už s celou rodinou, nebo třeba na projížďku na kole jen s vlastními myšlenkami. V létě je v ní velmi příjemný chládek a v zimě vypadá nádherně pod bílou přikrývkou, na jaře vám všemi vůněmi a květy dodá pořádnou dávku energie a na podzim nebudete vědět kam se dřív dívat.

Děti jistě ocení volnost, kterou jim ve většině částí můžete dopřát, interaktivní stezku a zvířátka, s nimiž se můžou potkat. Stezka se nachází u ohrady s divočáky, kde jsou často k vidění i malá prasátka. Zvládnete ji i když s sebou máte kočárek a je dlouhá přibližně půl kilometru. U stezky se zároveň nachází i lesní dětské hřiště, s naučnými tabulemi, dřevěnými průlezkami a improvizovanými domečky.

Při procházce se snažte nedělat velký povyk, abyste nevyplašili volně pohybující se daňky. Na společnost jsou zvyklí, je tak krásný zážitek když se k vám přiblíží, dejte si však pozor na krmení, to je v celé oboře přísně zakázáno. Pokud se vydáte hromadnou dopravou, nejblíže je zastávka Stará dálnice, autobusů číslo 50 a 52, hned u ní je i „parkoviště u prasátek“ pro auta.

Zanechte nám komentář či jinou podporu, jestli se vám naše doporučení líbilo. A jestli plánujete poznat Brno více, klikněte na článek o brněnských vyhlídkách, kterých si užijete bez poplatků a turistů.