K Vánocům patří klid, pohoda, dárky (klid a pohoda obvykle přicházejí až poté, co máte všechny dárky nakoupené), stromek, cukroví a samozřejmě i vánoční dekorace. Část nejrůznějších ozdob máte schovanou z předchozích let a snad každý rok narazíte na nějaký pěkný kousek, o který svou sbírku rozšíříte. Případně od někoho nějaký dostanete. Proč si ale nevyrobit dekoraci přesně podle vašeho vkusu? Něco, čím se budete moci pochlubit, na co budete pyšní? Není to tak těžké a způsobů je spousta.

Vánoční dekoraci si můžete vyrobit téměř z čehokoli. Důležitá je fantazie

Víte, jak si vyrobit přírodně vypadající svícen? Vezměte nepotřebnou skleničku – například od hořčice – a s pomocí lepidla ji zvenčí zkrášlete suchými klacíky či proutky. Při nalepování mezi nimi nechte malé mezírky, aby jimi posléze pronikalo světlo zapálené svíčky. Když poté vylepšenou skleničku uložíte doprostřed věnečku z borovicových, jedlových či smrkových větviček a vložíte do něj malou zapálenou svíčku, získáte moc pěknou vánoční dekoraci, která navodí příjemnou a útulnou atmosféru.

Máte doma šicí stroj a umíte s ním zacházet? Nebo alespoň s jehlou a nití? Výborně! Postačí vám jen kousek bílé látky a trocha vaty. Z látky si vystřihněte dva kousky v podobě stromečku, hvězdy či andílka a sešijte je k sobě s tím, že ponecháte na konci malý otvor, kterým do vámi vytvořených kousků vánoční dekorace nacpete vatu (pokud jste si nechali otvor příliš malý, poslouží špejle nebo rukojeť kávové lžičky).

Stejně jako při jakékoli jiné tvorbě i při výrobě vánoční dekorace je třeba se odvázat a hrát si

Možná máte doma pár glitrových fix, protože si s nimi vaše děti rády hrají. Pokud nemáte, najdete je v každém papírnictví. Právě s pomocí těchto fixek můžete snadno vytvořit krásné vánoční dekorativní kousky. Ideální jsou samozřejmě fixy zlaté či stříbrné, ale ve výsledku záleží jen na vašem vkusu.

Dále potřebujeme čtvrtku, kterou nastříháte na čtverečky, trojúhelníčky, andělíčky, sněhové vločky nebo cokoliv, co se vám líbí. Jednotlivě kousky pak fixami nabarvíte buď celé, nebo částečně. Jednotlivé kousky pak propojíme háčky na vánoční ozdoby nebo provázkem do špendlíkem připravených dírek a máme vlastnoručně vyrobený vánoční řetěz. Jak vidíte, výroba vánoční dekorace není nic těžkého a můžete tím zaměstnat i děti.

Podobně se dají použít těstovinové mašličky (farfalle). Na jejich zkrášlení můžete použít buď opět glitrové fixy, nebo potravinářské barvivo. Svázat je můžete například barevnou stužkou. Ostatně čím barevnější vánoční dekorace, tím lépe, ne?

Do výroby vlastní vánoční dekorace můžete zapojit i techniku

Máte vy někdo z vašich známých plotr? Prodávají se i malé do domácnosti. Poproste je, jestli by vám na svém plotru nenechali do samolepící fólie vyřezat nějaké vánoční motivy, které byste si mohli nalepit na okna. Některé plotry dovedou vyřezávat tvary do více druhů materiálu, takže s trochou představivosti jistě vymyslíte více způsobů, jak toho využít.

Plotr pracuje rychle a vaše „objednávka“ bude hotová během několika minut. Pokud tedy neobýváte palác, kde je oken pár desítek.

Tady máte pár dalších zajímavých tipů na výrobu vlastní vánoční dekorace ;-)

Výroba vlastní dekorace je vynikajícím způsobem jak zabavit děti. Dejte jim provázek a sáček korálků a mohou pomáhat.

Možností jak a z čeho vyrobit vánoční dekoraci je nespočet, stačí se jen zamyslet nebo trochu zagooglit pro inspiraci. Budeme rádi, když nám napíšete i své tipy na výrobu krásné vánoční výzdoby, která krášlí váš domov. Veselé Vánoce!