Místo překypující životem. S jedinečnou atmosférou. V samém srdci města. To všechno je typické pro brněnský Jakubák, nebo-li Jakubské náměstí, kdysi známé i jako Jakobplatz či Za svatým jakubem. Celému náměstí vévodí dominantní kostel sv. Jakuba, s 94 metrovou věží a kořeny v pozdní gotice. To z něj mimo jiné dělá jednu z našich nejcennějších památek z tohoto období. Na náměstí poblíž kostela je také vstup do druhé největší Kostnice v Evropě, prvenství totiž náleží Paříži.

Jakubák má také velmi strategickou a především dostupnou pozici - pár kroků jižním směrem po Rašínově ulici vám postačí, abyste dorazili na hlavní brněnské náměstí - náměstí Svobody, kde se nachází i nejbližší tramvajová zastávka. Vydáte-li se naopak druhým směrem, do pár minutek budete na uzlu městské hromadné dopravy - České.

A teď už konečně - co že je to na tom náměstí vlastně tak zajímavého?

Večerní zábavy a koncentrace nejrůznějších lidí po většinu dní. Spousta různorodých podniků od asijského po veganské jídlo, od kávičky po specialitky natočené v půllitrech, a od usazení v sametových křeslech až po posedávání na chodníkovém obrubníku. Festival Jakubák, alias kulturní léto s nadupaným programem obsahujícím spoustu hudby, koncertů, stand-upů, akcí naší i cizí kultury.

A co určitě nevynechat?

Jedním z rituálů je nepochybně nějaké to pivo z baru Na stojáka. Ať už alko nebo nealko, a ať už jste pivaři nebo ne, postávání s půllitříkem má holt neodmyslitelnou tradici. Když se tady ocitnu v letní podvečer, jedno symbolické si dám dokonce i já, jako zarytý odmítač všeho, co jen pivem zavání. K ochutnání je obvykle několik různých druhů.

Pokud vám však postávání mezi čtvrtkou Brna není úplně po chuti, můžete využít některou ze zahradních terásek, raději si ale nedělejte naděje na volný stůl jen co přijdete, protože tyto místa jsou obvykle vytížená opravdu na maximum. Chcete-li mít jistotu, rozhodně neotálejte s rezervací.

Pro veganské občerstvení si zajděte do vyhlášeného Forky’s, klidně třeba i na denní meníčko. Pro menší zážitek navštivte bar a kavárnu 7 hříchů, posedět si můžete v gaučích na zahrádce, v nemravně osvětleném průjezdu či přímo uvnitř podniku. Odpoledne to může být příjemné posezení u kávy, večer asi stěží odejdete alespoň bez jednoho lahodného drinku.

Na závěr si kromě gastronomii zmiňme ještě jeden z nejstarších brněnských antikvariátů - U Jakubské věže, který sice večerním životem až tak moc nežije, ale přes den má určitě co nabídnout, a v povědomí brňanů už je zarytý pěkných pár let.

Fotky jsou ze stránky jakubak.cz. Genius loci vás očarovává a chtěli byste jej objevit ještě na nějakém dalším místě v Brně? Pokud ano, rozhodně doporučujeme Kamennou kolonii, přečíst si o ní můžete zde.