Blíží se 1. máj – lásky čas. Skvělá příležitost pro zamilované páry užít si romantický den. Vy si ale nevíte rady, kam svou polovičku na prvního máje vzít? Připravili jsme si pro vás pár tipů, kde si tento speciální den užít!

Kde se vzal, tu se vzal

Nejdříve se podívejme do historie a shrňme si základní informace o tomto dni. 1. máj je státem vyhlášený sváteční den, jinak ho můžeme znát pod názvem svátek práce. Tento dělnický svátek se slaví od roku 1889 a vznikl v Chicagu na paměť vypuknutí stávky amerických dělníků, která se konala v roce 1886. Dělníci stávkovali za osmihodinovou pracovní dobu. U nás v Česku se svátek pracovního klidu poprvé slavil v roce 1890 shromážděním na Střeleckém ostrově v Praze. V socialistických zemích byl tento svátek velmi populární a pořádali se masové průvody, na kterých byla účast povinná.

Za dalším důvodem, proč slavit tento svátek, stojí pohanská tradice. Podle ní má být žena políbena pod rozkvetlou třešní, višní, břízou nebo jabloní, aby příští rok neuschla. Polibek měl také zaručit krásu ženy. Právě proto je u nás v Česku květen považován za měsíc lásky a 1. květen patří zamilovaným párům. Dále je tento den spojen se stavbou a hlídání májky.

Rádi byste se dozvěděli detailnější informace o této pohanské tradici? Podívejte se na náš článek, který se věnuje právě tomuto tématu.

Pokud i letos chcete dodržet tradici, nezapomeňte si promyslet, na jaké místo svou polovičku vezmete. Jak jsme již zmínili v předchozím odstavci, hledejte rozkvetlou třešeň, višeň, břízu nebo jabloň. Pokud ve svém okolí nenajdete ani jedno, najděte alespoň nějaký rozkvetlý strom, i to se počítá!

Pokud toužíte svou polovičku překvapit zážitkem, na který jen tak nezapomene, koukněte se na námi vytvořený seznam plný dárkových poukazů.

Kam na 1. máj v Praze?

Zaměřme se nejdříve na hlavní město a jeho romantická místa.

Petřínská rozhledna
Nejznámější místo, kde se zamilovaní lidé scházejí na prvního máje, je Petřínská rozhledna. Přijďte si užít s ostatními páry svátek zamilovaných!

Vokovická třešňovka na okraji Divoké Šárky Ovocný sad, který se pyšní s více odrůdami třešní. Budete mít tedy velký výběr, pod kterou třešní se políbit.

Technická ulice v Dejvicích
Říkáte si, že by vás nenapadlo zaběhnout si k areálu vysokých škol? Je možné, že toto si říká více lidí, a tak máte větší pravděpodobnost, že na tomto místě nikoho nepotkáte. Tato ulice totiž skrývá hned několik rozkvetlých třešní a je skvělým místem pro prvomájový polibek.

Dendrologická zahrada Průhonice
Pokud plánujete výlet autem, určitě vám nebude vadit dojet si za romantikou trochu dál. V Dendrologické zahradě narazíte na rybníček, potok, louky a spoustu rostlin, květů a rozkvetlých stromů.

Karlův most
Karlův most je další ikonická památka Prahy. Procházka po mostě vám nabídne úžasný výhled na Vltavu a krásné historické budovy.

Staroměstské náměstí
Toto náměstí je plné historických budov a památek, jako je například Staroměstský orloj. Je to skvělé místo pro procházku a ochutnání tradičních českých jídel a nápojů.

Kavárna Louvre
Tato kavárna je jednou z nejstarších a nejkrásnějších kaváren v Praze. Je to skvělé místo pro romantické posezení a ochutnání vynikající kávy a zákusků.

Vyšehrad
Tento hrad se nachází na kopci nad řekou Vltavou a nabízí nádherný výhled na Prahu. Je to skvělé místo pro romantickou procházku a piknik v přírodě.

Divadlo
Praha je plná divadel, takže proč si nevybrat některé z nich a užít si společné představení. Je to skvělý způsob, jak strávit romantický večer v kultuře.

Letní kino
V letních měsících se v Praze konají různé venkovní projekce filmů. Je to skvělé místo pro romantický večer pod širým nebem.

Zahrady a parky
Praha je plná krásných parků a zahrad, jako je například Vojanovy sady nebo Letenské sady. Je to skvělé místo pro romantickou procházku v přírodě.

Jízda lodí po Vltavě
Jízda lodí po Vltavě je skvělý způsob, jak si užít krásný výhled na Prahu z vody. Zároveň si můžete vychutnat romantickou večeři.

A kam na 1. máj mimo Prahu?

Mysleli jsme i na ty, kteří nemají Prahu přímo po ruce. Kam se můžete podívat mimo Prahu?

Rozhledny a vyhlídky
Věříme, že ve svém okolí kouzelnou rozhlednu či vyhlídku najdete a překvapíte svou polovičku romantickou procházkou a výhledem. Za nás můžeme doporučit Goethovou vyhlídku Karlových Varech, ve kterých si můžete projít celé lázeňské město a dát si oblíbenou teplou oplatku. Dále za návštěvu stojí vyhlídka Máj, která se nachází nedaleko obce Teletín a na které se vám naskytne kouzelný pohled na Vltavu. Doporučujeme také rozhlednu na Krásenském vrchu, která stojí nedaleko Horního Slavkova. Navštívit můžete i Jurkovičovu rozhlednu v Rožnově pod Radhoštem.

Hrady a zámky
Co takhle spojit vyjímečný den s návštěvou českých památek? Zámek Hluboká se přímo nabízí k návštěvě na prvního máje. Můžete se projít v zámecké zahradě a objednat si prohlídkovou trasu zámku. Další skvělou volbou je barokní zámek Loučeň, který se nachází ve měste Loučeň. Za zmínku stojí také hrad Loket, který najdete ve stejnojmenném městě Loket. Prohlídnout si můžete gotické nástěnné malby a rozsáhlou sbírku porcelánu. Věříme, že si najdete zámek nebo hrad, který vás zaujme.

Večeře
K romantickému dni patří i romantická večeře. Vezměte svou polovičku do vaší oblíbené restaurace, nebo si zarezervujte místo v restauraci, kterou jste doposud nenavštívili a vyzkoušejte něco nového.

Ovocné sady nebo parky
V ovocném sadu najdete několik rozkvetlých stromů, které můžete využít k prvomájovému polibku. Dalším skvělým tipem jsou parky, ve kterých si můžete uspořádat malý romantický piknik. Připravte si doma sendviče, upečte bábovku, vezměte ovoce a nezapomeňte něco na přípitek. Skvělý nápad, nemyslíte?

Kroměříž
Tento městský komplex je zapsán na seznamu UNESCO a je plný krásných historických budov a zahrad. Je to skvělé místo pro procházku a romantické posezení v parku.

Brno
Brno je druhé největší město v České republice a nabízí mnoho možností pro první rande, jako je procházka po krásném historickém centru, návštěva katedrály svatého Petra a Pavla nebo procházka po parku Lužánky.

Karlovy Vary
Toto lázeňské město je známé svými termálními prameny a krásnou architekturou. Je to skvělé místo pro romantickou procházku po promenádě nebo pro relaxaci v lázeňském centru.

Český Krumlov
Toto malé město je také zapsáno na seznamu UNESCO a nabízí krásné historické budovy a malebné uličky. Je to skvělé místo pro romantickou procházku a ochutnání tradičních českých jídel a nápojů.

Plzeň
Plzeň je nejen domovem světoznámého piva, ale také nabízí mnoho krásných historických památek a parků. Je to skvělé místo pro procházku a ochutnání vynikajícího piva.

Olomouc
Toto historické město nabízí mnoho krásných historických budov, jako je například Katedrála svatého Václava, a také několik parků a zahrad. Je to skvělé místo pro procházku a romantické posezení v parku.

Moravský kras
Toto je národní park plný krásných krasových jeskyní a soutěsek. Je to skvělé místo pro romantickou procházku v přírodě a prozkoumání krásné přírody.

Třeboň
Toto město je obklopené malebnými rybníky a nabízí mnoho krásných historických budov a parků. Je to skvělé místo pro romantickou procházku v přírodě a ochutnání tradičních českých jídel a nápojů.

Lednicko-valtický areál
Tento areál je také zapsán na seznamu UNESCO a nabízí krásné zámky a parky. Je to skvělé místo pro romantickou procházku v přírodě