Ať už ve městě nebo více v přírodě, pokochat se výhledem na město je vždycky příjemné. Podívejte se na naše oblíbené vyhlídky, kde nebudete čekat kvůli pokladně ani frontě návštěvníků.

Denisovy sady

Městský park, původně park Františkov, nacházející se na svahu Petrova, je kouzelným místem v srdci městě, obzvlášť když chcete nad věcmi získat trochu nadhled, metaforicky i doslova. Posedět můžete na některé z mnoha bílých laviček a pokochat se impozantním výhledem. Doporučuji zajít si sem v odpoledních či podvečerních hodinách, abyste zahlédli západ slunce. Krom krásných pohledů narazíte na kolonádu, obelisk, kašnu, Místodržitelskou zahradu, i přilehlou kavárnu.

Rozhledna Holedná

Nová, v roce 2020 postavená, ocelová vyhlídková věž vám nabídne výhled k centru Brna, brněnské části Komín a Bystrc s přehradou. Nachází se na úbočí kopce (obory) Holedná, a nejlépe se k ní dostanete z ulice Březové v Jundrově.

Její výstavba byla zvolena v rámci participativního rozpočtu, postavena byla během 10 měsíců, na její vrchol musíte zdolat 208 schodů a dosahuje výšky 34,3 metru. V roce 2021 vyhrála anketu rozhledna roku, po jejím otevřením čelila vcelku velkým návalům návštěvníku, myslím si však, že v dnešních dnech už se na ni dostanete bez front.

Chcete-li si však vychutnat nejlépe nerušenou podívanou, vyražte sem brzy ráno či až v pozdějších hodinách, samozřejmě ještě za světla. Vedle věže je i menší dřevěný altánek s posezením.

Vyhlídka Wilsonův les

Wilsonův les, či spíše městský lesopark, spadá převážně na území městské části Brno Žabovřesky, a má jak volnočasové tak i sportovní využití. Vyhlídka se nachází horní části lesoparku, v prostorech bývalé sjezdovky, kousek pod Biskupským gymnáziem, kolem nějž můžete do lesa vejít z ulice Barvičovi. Díky bývalé sjezdovce jsou stromy široce vykáceny a otevírá se tak mnohem větší výhled, který je asi nejlepší z lávky přemosťující celou šířku této již nepoužívané trasy.

V roce 2010 na vrcholu vznikla i dřevěná vyhlídka, s lavičkami a zastřešením, kde si můžete u krásného výhledu vydechnout třeba po běhu, a nebo si sem zajít i za zimního večera, a dívat se na rozsvícené město.

Kamenná kolonie

Brno Štýřice

V Kamence, neboli kamenné kolonii je úplně přírodní, nijak neudržovaná vyhlídka, vlastně dokonce dvě. Nejsou tolik známé, já jsem si je však natolik oblíbila, že si myslím, že by si výhledu z něj mohlo užít více lidí. Doporučuji spíše na romantickou procházku ve dvou, než na rodinnou akci, hlavně kvůli terénu a jisté stísněnosti místa.

V Googlu je naleznete pod názvem Vyhlídka Žlutý kopec a Vyhlídka Červený kopec, dostanete se k ní ze stejnojmenné ulice. Pokud pojedete autem, můžete ho nechat na place u vyhlídky, vždy je tam několik míst a vhledem k tamnímu velmi malému provozu se nemusíte bát. V případě hromadné dopravy jde o autobusovou zastávku Červený kopec.

Z těchto míst už dohlédnete na staré Brno, Špilberk, Kamennou kolonii, Masarykovu čtvrť, částečně i výstaviště a celé kopce z ním. Chcete-li však mít ještě lepší výhled na celé výstaviště, a město i s Petrovem, vydejte se z těchto míst po nezpevněné, písečné cestě, projdete menší loukou, držte se stále vpravo a po pár minutách dojdete na Vyhlídku Žlutý kopec.

V nedávné době na plácku přibyla i malá lavička, nemusíte tam tedy už jen postávat. Skvělý nápad je i zabalit si piknikový koš a prožít pár pěkných chvilek na přilehlé louce.

A kam v Brně pokračovat dál? Rádi vám poradíme kavárny, v nichž si můžete vychutnat domácí limonádu na čerstvém vzduchu, nebo dětská hřiště, kde se rozhodně nebudete nudit. Stačí jen kliknout na odkaz. :)