Podnebí

Údolní 5

Podnik zasazený přímo pod Špilberkem vás před nesnesitelným vedrem rozpáleného města v letních dnech ukryje lépe než kdokoli jiný. Jen si představte, jak ve stínu vzrostlých stromů popíjíte vychlazenou limonádu, dáváte si křupavý toust a kocháte se kolem přítomnou zelení… Už vyrážíte? S pěší dostupností je na strategickém místě, studenti přilehlých fakult to mají do svých studoven pár minut, ulice Česká je také co by kamenem dohodil a pokud chcete zamířit na procházku na hrad, stačí přeskočit zeď. Obrazně řečeno, samozřejmě použijte raději schodky. Výhodou jejich soukromé zahrádky je i hojný počet stolů, obvykle si tedy sednete bez potřeby předchozí rezervace a můžete zde posedět až do velmi pozdních hodin, v nichž je kavárna nejen v provozu, ale ve většině dní neskutečně žije.

Café Mitte

Panská 7

Známý brněnský espresso bar si vás získá nejen výběrovou kávou, ale i svými útulnými prostory. Interiér je miloučká komůrka o několika místech k sezení a baru, zahrádka už je na prostor značně bohatší, s typickou vizáží městských vnitrobloků. Do stínu vysokých domů se můžete zašít s přáteli, pracovně s notebookem na stole, nebo si v klidu číst knížku. Ruch města vás tam nijak zvlášť nevyrušuje a postaráno o vás bude dobře, zejména co se týče vegan friendly dortíčků a jiných sladkých lahůdek. Obrážíte-li město se zvířátkem, rádi zde uvítají i vašeho pejska. Svým umístěním má Mitte ze zahrádky krásný výhled na věž staré radnice, a přestože jste v centru Brna, díky nábytku laděnému do modra a kvetoucím vysazeným keříkům se na chvilku budete cítit, jako byste se ocitli podstatně jižněji, a za zdí domu mohli místo rušného města objevit břehy moře.

Rebelbean

Přízova 5

Tenhle svébytný podnik sice nemá tak úplně vlastní zahrádku, ale určitě vás okouzlí odpočinkovým prostorem vnitrobloku. Neotřelá pražírna kávy sídlí v nově vystavených prostorech okolo Vlněny, musíte si tedy ze samého starého centra dojít až za Vaňkovku, jsem si však jistá, že nebudete litovat. Můžete se posadit buď přímo ke kavárně, na jejich posezení, či – a to doporučuji – najít si místečko někde mezi rostlinkami nejrůznějšího druhu a svůj drink si tam vychutnat při kochání se okolím. A pokud jste fandové kávy, myslím, že vás potěší i bohatý výběr nejen kávy samotné, ať už připravované nebo pražené, ale i spousta doplňků, od udržitelných hrníčku až po mlýnky a filtry. Krom hezkého zážitku tedy můžete odejít vybavení zásobami prvotřídních zrníček nebo třeba dárků pro své známé. A jako horkou informaci ještě zmíním, že si u této společnosti můžete objednat předplatné, a ano, funguje to asi stejně tak, jako třeba s časopisem – na půl roku si zaplatíte kávičku, kterou vám bez poplatků doručí až do obýváku. Zkrátka, jak hlásá neon uvnitř kavárny #buďrebel.

Cafe Mendel

Mendlovo náměstí 1/4

Jestli hledáte kavárnu, kde si posedíte ničím nerušeni pod vzrostlými platany, zajděte sem. Nachází se v areálu Augustiniánského opatství, samotný bar je přímo v Mendelově muzeu. Všude okolo můžete nasávat atmosféru Starého Brna, Mendlova náměstí obzvlášť, a proto je o to více překvapující, jak klidným prostorem tahle zahrada je. Naservírují vám skvělou limonádu a sladké dobroty za velmi přívětivé ceny, a až se občerstvíte do syta, proč si kávičku rovnou nespojit třeba s prohlídkou muzea genetiky?

Platz

Zelný trh 10

A na závěr třešnička na dort, nebo třeba na buchtu, budete-li chtít. Prostor nacházející se ve vnitrobloku barokního paláce na špičce Zelného trhu, s vysokou zelenou vertikální zahrádkou. V naprosto nerušeném klidu se tu můžete najíst a napít čeho jen chcete, přímo pod zelenou stěnou umístěnou u jednoho z přilehlých domů. Unikát, který tvoří nezaměnitelnou atmosféru, knihkupectví BookTherapy zaručující naprostou pohodu a 4 podniky rozdílných kuchyní, díky nimž si vyberete přesně to, na co máte zrovna chuť. Na vás přijde hlad, můžete využít vietnamských baget z bistra Domovina, burgeru z farmářského řeznictví Mikrofarma, anebo mexických specialitek z bistra La Piñata. O kávu a tradiční dezert se postará Buchta C, která v Brně už má své příznivce díky, o něco straší, Buchtě B.

Máte už s některým ze zmíněných podniků zkušenost? Podělte se o ni s námi v komentářích. 🙂