Čerstvější počasí, kratší dny, dlouhé večery a pestrobarevný svět kolem nás. Podzimní měsíce si kromě teplých nápojů, odpočinku a čtení knih přímo říkají o procházky v šustícím listí. Nechte se inspirovat, kam si vyrazit na nezapomenutelnou podzimní procházku.

V článku doporučíme tato nejhezčí místa na podzimní procházku:
  • Lednicko-valtický areál
  • Průhonický park
  • Moravské Toskánsko
  • Hradištěk
  • Panská skála
  • Brněnské Hády
  • Vyhlídka Máj

Lednicko-valtický areál

Původní Lichtensteinské panství, nejrozsáhlejší krajinný celek v Evropě, světové kulturní dědictví UNESCO. Pod těmito pojmenováními zná lednicko-valtický areál snad každý, a většina lidí jej pravděpodobně alespoň jednou už navštívila… Na přelomu podzimu a zimy však můžete krajinu poznat v úplně jiné podobě. Jednou z velkých výhod je menší počet turistů, který se s odchodem teplého počasí a prázdniny jen snižuje. Památek, turistických cest i cyklostezek si tak užijete o něco více, než když kapacitou praskají ve švech. Kromě toho je nádherné i počasí, enormní horka už pominuly, a pokud se vám podaří trefit slunečný podzimní den, budete mít nezapomenutelný zážitek. Projít se můžete prakticky kamkoli v areálu, každé místo má své vlastní kouzlo.

Pokud byste však chtěli doporučení přímo od místních, rozhodně si nenechte ujít lednický park v době, kdy už je listí částečně opadané, vezměte si do ruky teplý punč nebo horkou čokoládu, a vyrazte dechberoucími cesty parku. Můžete vyzkoušet třeba okruh od zámku k minaretu s krásnými výhledy na budovy i park, nebo o něco lesnější cestu na Janův hrad, kde se dostanete zase do o něco méně frekventované části parku. Na posezení či oběd zase může být skvělým místem Hraniční zámeček se špičkovou restaurací Essence. Nádherné letní sídlo zasazené v přírodě přímo na staré hranici mezi Moravským markrabstvím a Dolními Rakousy, hranice prochází přesně polovinou zámečku, z restaurace máte výhled na přilehlý rybníček, a v případě zájmu se v něm můžete i ubytovat. Na vyhlídku po Moravě i Rakousku je skvělým místem valtická kolonáda na Reistně. Pokud je otevřená, můžete si vyjít na její střechu, z níž je opravdu daleký rozhled, krásnější o to, když se budete dívat na podzimně zbarvené vinice a přírodu. Jinak je skvělá procházka i kolem ní, vyzkoušet si můžete i přilehlou Stezku bosou nohou, která spojuje Valtice s rakouskou vesničkou Schrattenberg. Výlet si naplánujte ideálně na celý, či alespoň polovinu dne.

Na videu jsou ke shlédnutí pohledy z celého areálu:

Průhonický park

Jste-li z hlavního města, na výlet do krásně upravené přírody si můžete vyrazit třeba do UNESCEM chráněného Průhonického parku, s krásným zámkem i rozsáhlými zahradami. Najdete rozsáhlou sbírku domácích i cizokrajných rostlin a dřevin, vodopády, a 40 km udržovaných cest, po nichž se můžete procházet, jak jen dlouho se vám bude chtít.

Moravské Toskánsko

Lokalita Moravského Toskánska vešla do povědomí především díky své fotogeničnosti. Na podzim si můžete užít především světla, které dokáže perfektně kouzlit zejména v čase západu Slunce. Pooraná pole po sklizni také podtrhnou strukturu krajiny, vyniknout tak kopce a menší zalesněné plochy, které se už do podzimních barev vybarvují. A pokud byste sem náhodu nestihli vyrazit na podzim, sníh a námraza umí vytvořit také nezapomenutelný zážitek.

Hradištěk

Kaplička na návrší ve Velkých Bílovicích nás opět přivede ke krásám jižní Moravy, a to zcela oprávněně. Výhled doslova na všechny strany je něco nezaměnitelného. Při podzimní atmosféře je krajina s převážně vinicemi pestře zbarvená, a procházka okolím je vice než krásný zážitek. V okolních vesničkách se můžete zastavit samozřejmě v některém z tradičních sklípků na lokální vínečko, či můžete najít některý z modernějších a velmi útulných podniků nebo kaváren. Lokalita může lákat i k piknikovému posezení, ale na samotném vršku obvykle velmi fouká. Není teda od věci zabalit si s tebou šátek či šálu, zejména při chladnějším počasí. Menší parkoviště se nachází i přímo pod schody ke kapličce.

Panská skála

Národní přírodní památka libereckého kraje známá například z pohádky Pyšná princezna je nejen geologicky vzácný útvar, ale na pohled jeden z nejzajímavějších přírodních úkazů u nás. Projít se můžete po okolí, kolem přilehlého jezírka či si vyjít nahoru a užít si výhledu na krajinu. Procházka se dá stihnout přibližně za hodinu.

Brněnské Hády

V severovýchodní části Brna a jižní části Moravského krasu se nachází rozlehlý kopec, výjimečná ekologická lokalita a jeden z nejkrásnějších výhledů na moravskou metropoli. To všechno skrývají Hády, které vám zároveň mohou, kromě skvělého výhledu, nabídnout i 2 km dlouhou naučnou stezku, skrze vápencové lomy. Stezka vás pomocí informačních tabulí provede geologií, druhy rostlin i živočichů. U místa se nachází i parkoviště, nedoporučujeme na místě setrvávat po setmění. Časová náročnost je kolem 2 hodin.

Vyhlídka Máj

Dechberoucí výhled na řeku Vltavu, skalnatý kaňon, i neskutečně fotogenické místo. Díky těmto vlastnostem je to jedno z těch více navštěvovaných míst ve Středočeském kraji. Na podzim, až budou hrát stromy přímo podél řeky všemi barvami, nebudete vědět, kam se dívat dřív. Obzvlášť, pokud se sem vydáte odpoledne při západu. Vyhlídka je volně přístupná po celý rok, dostane se k ní po žluté turistické trase z vesničky Teletín.

Tak kam vyrazíte na podzimní procházku nejdříve?