Co jsou Hády, a kde se přesně nachází?

Hády jsou souhrnné označení pro oblast vápencových lomů Džungle, starý a nový Městský lom a Růženin lom, která se nachází na okraji Brna mezi městskými částmi Maloměřice, Vinohrady a Líšeň v oblasti Hádecké planiny. Celý komplex je situován přibližně 8 kilometrů od centra. Společně s televizním vysílačem se řadí mezi jednu z největších kuriozit města.

Proč lom navštívit?

Lom se stává velice často vyhledávanou destinací nejen pro krásnou přírodu, která je přínosem pro výzkumy ekologů, poskytuje domov teplomilným živočichům a rostlinám, ale také pro turisty. Díky nejvyššímu bodu, který se nachází 428 metrů nad mořem, lom nabízí jedny z nejkrásnějších výhledů na město. Za pěkného počasí lze vidět kopce jižní Moravy a Pálavu. Z toho důvodu je také často navštěvován mladými páry, které zamilované chvilky prožívají při západu slunce nad Brnem, či piknikem na rozsáhlých loukách.

Mimo impozantní výhledy lom poskytuje prostor i pro rekreační sportovní turistiku. Je zde několik stezek vhodných pro jízdu na kole a  nordic walking. Značené naučné stezky vás mohou dovést do přírodní rezervace Hádecká planina, Velká Klajdovka, nebo Kavky. Přilehlé lesy se napojují až na oblast Moravského Krasu.

Dobrodruhy a otužilce lákají vápencová jezírka v lomu Růženín. Tato jezírka jsou obehnaná plotem a lze k nim i do lomu vstoupit pouze vyhraněnými vstupy. Koupel v jezírkách je zakázána, jelikož narušuje místní faunu a flóru.

Pokud jste modelka, či fotograf pravděpodobně i pro vás bude lom atraktivní. Nádherná příroda, fascinující výhledy a některá nerušená místa nabízí prostor pro profesionální i amatérskou tvorbu fotografií.

Důležité je také podotknout, že se v přilehlém okolí nachází Lama centrum Hády, kde jsou v chovu nejen lamy Alpaky, ale i ovečky, zakrslé kozy a králíčci. Vstup do prostor centra je omezený časově a za poplatek. Více naleznete na stránkách lamacentrum.cz.

Přírodní vyhlídka Červený kopec

Mapa

Červený kopec je národní přírodní památka nacházející se ve Štýřicích v Brně. Hlavní část kopce s vyhlídkou na Brno je situována v severozápadní části v areálu bývalé Kohnovy cihelny. Druhá a zároveň menší část se táhne téměř od tramvajové zastávky s názvem krematorium, přímo od ulice Jihlavská.

NPP se rozprostírá na necelých 60 ha stejnojmenného vrchu. Z nejvyššího bodu se nabízí krásná podívaná na město ležící pod skalisky. Přírodní památka láká nejen k odpočinku, ale také k procházkám, sportu, školním exkurzím a science konferencím. Důvodem pro ochranu této rezervace je čtvrtohorní profil sedimentů, tedy půd usazených z období přibližně před 2 miliony lety.

Už jste památku navštívili?

Přírodní vyhlídka Žlutý kopec

Mapa

Žlutý kopec, neboli z němčiny Helgoland, se nachází v městské části Brno – střed. Na jeho části byl vybudován významný Masarykův onkologický ústav a fakulta Masarykovi univerzity. Kromě toho je významným místem pro relax. Přírodní prostranství nabízí nejen zázemí pro vědce – kopec je tvořen siliciklastickými sedimenty spodního až středního devonu, ale také pro odpočinek v přírodě. V roce 2019 zde byla vybudovaná vyhlídka s posezením nabízející pohledy na jižní část Brna. Ideální pro čas v přírodě, nemyslíte?