Rozhledna Holedná

( Mapa )

Je nejnovější a nejvyšší stavbou tohoto typu a charakteru v Brně. Byla vybudovaná v roce 2020 na bezejmenném vrcholku kopce u obory Holedná nad městskými částmi Jundrov a Komín. Rozhledna je postavená z ocelové konstrukce. Výška je 35 metrů. K vyhlídkové ploše vede celkově 208 schodů ve 13 patrech. Vstup je zdarma. Rozhledna je omezena pouze kapacitně, kdy je doporučené aby se kvůli bezpečnosti zdržovalo na vrcholku pouze 20 lidí. Otevřena je celoročně.

Za výstavbu a stav rozhledny zodpovídá společnost Lesy města Brna, a. s., Kuřim

Proč rozhlednu navštívit?

Při dobré viditelnosti je možné dohlédnou nejen na přilehlé městské části, ale také až do Žabovřesek, části Bystrce s Brněnskou přehradou, Rozdrojovice a medlánské letiště, na Kraví Horu, výstaviště, Hády a další oblasti.

U paty rozhledny můžete využít místo, které slouží k odpočinku.

Jak se k rozhledně nejlépe dostanete?

Nejbližší vstup se nachází z městské části Jundrov z Březové ulice. Chodí se od zastávek MHD v Jundrově – Optátova (44 a 67) nebo zastávka Jundrov (67), případně Nálepkova (67). Blíž od MHD je to z Komína – zastávka Svratecká (1, 3, 11). Nejdál je to lesem od Kohoutovic, případně od Bystrce.

( Zdroj textu: kohoutovice.org )

Obora Holedná

( Mapa )

Vznik obory se datuje k roku 1985. V období let se vlastníci často měnili. Od roku 2003 spadá obora pod stejnou správu lesů jako rozhledna. Celé prostranství se rozprostírá na 327 ha půdy ve výšce okolo 391 metrů nad mořem. V oboře jsou k vidění daňci, mufloni a výjimečně exotický jelen Sika Dybowský. Od roku 2017 je v oboře otevřená naučná stezka vhodná nejen pro dospělé, ale i děti.

Jelen sika Dybowský (Zdroj obrázku: mujolympus.cz )

Co si představit pod barem Holedná?

( Mapa )

Bar Holedná, nebo občerstvovník je stánek nacházející se na jednom z úpatí kopce v oboře. Jedná se o „dřevěnou budku“ s potravinami a nápoji umístěnou na kmeni stromu. Funguje na principu, že si vezmete to, co chcete, přispějete libovolnou finanční částkou do žluté kasičky a následně zapíšete informaci o koupi do elektronické knihy.

Zdroj obrázků: restaurantguru.com

Více o naučné stezce a procházkách v oboře Holedná se dozvíte v článku: Hřiště a parky v Brně, kde se s dětmi nebudete nudit a nezaplatíte žádné vstupné.