Máte raději komornější kina než obří multiplexy? Máme pro vás top místa, kde se filmům ještě říká „umění“ a ne „průmysl“. A na atmosféře to poznáte. Svoje si zde najdou jak hledači filmových novinek, tak milovníci alternativní festivalové scény. Nečeká vás zde žádné chroupání popcornu za zády, ale spíše klasik drinky ve skle (a ne v kelímku s brčkem), nějaká ta hipster mňamka a personál, který se ve filmovém světě vyzná.

Království Aeropolis

Pražským fanouškům alternativní filmové scény je zcela jistě známé alespoň jedno místo patřící pod značku Aeropolis. Tahle parta pumpuje kvalitní filmovou produkci do Prahy už od 90. let a od té doby narostl počet jejích kin jak v Praze, tak v dalších městech po České republice.

Mimo jiné mají v režii také několik filmových festivalů, na které se můžete do jejich kin v Praze vydat, jako jsou třeba Festival otrlého diváka (pro milovníky filmových bizárů), Pražské filmové léto, La Película (pro ty, které zajímá španělská filmová scéna) a v neposlední řadě Ozvěny MFFKV. Z dalších chuťovek by vás mohly zaujmout také přenosy z Britského národního divadla, různé žánrové filmové sekce a mnoho dalších netradičních akcí, kde se prolíná kino s dalšími druhy umění.

Bio Oko

Františka Křižíka 15, 17000, Praha 7

 • Jednosálové kino s dvoupatrovým hledištěm na Praze 7
 • Ve spodním patře křesílka, polštáře a další uvelebovací posezení
 • Vhled do zákulisí - pozdrav od promítače před každým filmem

V podtitulu má „Nejlepší kino na Praze 7“ a dává si záležet, aby tohle ambiciózní sebehodnocení naplňovalo.

První z alternativních chuťovek Aeropolis najdete na pomezí Holešovic a Letné, pokud vystoupíte na zastávce Kamenická. Má dvoupatrové hlediště (spodní přízemí a balkón) a ve spodním patře se můžete natáhnout do křesílek a polštářů různé velikosti a druhu, protože spodní část má některé sedačky nahrazené těmito pohodlnějšími variantami.

Další specialitkou Bia Oko je pohled do zákulisí před každým filmem. Pokaždé, než začne film, diváky pozdraví a řekne pár slov přímo z plátna promítač. Díky kameře v promítací kabině tak vidíte, jak takové promítaní kinofilmu vlastně vypadá.

Pokud budete chtít před filmem nebo po filmu posedět a dát si něco dobrého k pití, má kino příjemné foyer s barem, nebo v letních měsících lze také sedět u stolečků před kinem. V nabídce je vše od piva, vína, míchaných drinků až po kávu a čaj.

Aero

Biskupcova 1733, 13000, Praha 3

 • Žižkovská jednosálová oáza alternativního filmu
 • Vnitroblok s romantickou atmosférou
 • Nejvíc hipster jídelní okénko v Praze

Druhým projektem z dílny Aeropolis je jednosálové kino na pražském Žižkově mezi zastávkami Ohrada a Bikupcova. Posezení před filmem i po filmu je možné v příjemném vnitrobloku před kinem. Žádný hluk z ulice vás nebude rušit, když se budete s drinkem v ruce ladit na nadcházející filmový zážitek.

A dorazíte-li do kina hladoví, nemějte strach, vedle pokladny je i místní „hladové okno“ ve kterém si můžete dát vymazlené polévky, sendviče nebo třeba vyhlášenou aeráckou mrkev v rohlíku (pro milovníky rostlinného stravováni i pro kohokoliv jiného extatický kulinářský zážitek).

Světozor

Vodičkova 791, 11000, Praha 1

 • Nejcentrovatější centrum města
 • Více sálů v jednom prostoru, přesto komorní atmosféra
 • Útulné oddělené prostory k posezení před a po filmu

Počin číslo tři, ve kterém má prsty Aerovod je kino Světozor, které naleznete přímo uprostřed Václavského náměstí, respektive na kraji ulice Vodičkova.

Tohle kino nabízí více možností, neboť má tři sály různé velikosti a promítá v nich citlivě filmy tak, aby byla atmosféra filmu a velikost sálu vždycky v harmonii.

Před a po filmu si také můžete dát nějaké občerstvení a ačkoli je tohle kino větší než ta zmíněná výše, bude atmosféra mnohem komornější, protože ve Světozoru není jedno velké foyer s barem, ale několik oddělených míst se stolečky a pohovkami, kde se můžete zašít s drinkem a filmovým společníkem nebo společnicí.

Přítomnost

Siwiecova 1839/1, 13000, Praha 3

 • Úplná novinka v domě Radost
 • Místo řad sedadel křesílka, pohovky a stolečky
 • Bar uvnitř kinosálu fungující v průběhu celého filmu

Úplně nový unikátní filmový prostor vytvořil Aeropolis v původním kongresovém sálu 100 let staré budovy Radost na Žižkově u zastávky Husinecká. Už sám unikátní prostor jedné z významných funkcionalistických pražských budov by stál za návštěvu. A jedinečná budova si zaslouží jedinečné kino.

Nenajdete v něm klasické řady sedadel, ale pohovky, designová křesílka s polštářky a stolečky s lampičkami. Zároveň je bar přímo v kinosále a je v provozu během celého filmu, a tak si zde užijete posezení s přáteli u skvělého drinku propojený s filmovým zážitkem. Nový koncept „butikového kina“ je něco, co musíte vyzkoušet. Nás rozhodně baví!

Ponrepo

Bartolomějská 11, 11000, Praha 1

 • Kino národního filmového archivu - promítání z filmových kopií
 • Dvojfilmová promítání
 • Současné klíčové snímky, kultovní midnight movies i němé filmy s živou hudbou

Pokud máte chuť na trochu filmové historie a opravdové filmové zvláštnosti, vyrazte do kina Národního filmového archivu Ponrepo v centru u Národní třídy v Bartolomějské ulici.

Je možné, že se dostanete na promítání filmu, který se ještě nikdy před tím veřejně nepromítal. Není to vzrušující? Jde o jedno z posledních kin, které promítá filmy z filmových kopií, hlavně ze sbírek NFA, ale dostanete se zde i na promítání zásadních současných snímků, kultovních midnight movies nebo na němé filmy s živým hudebním doprovodem. V programu jsou často dva filmy v jeden večer, jeden kratší (předfilm) a jeden hlavní film.

Před kinosálem se nachází kavárna a bar, ve kterém dostanete skvělé drinky, polévky, quiche i další občerstvení. Kavárna funguje v průběhu celého dne i po filmových promítáních, tudíž se z návštěvy Ponrepa může klidně stát příjemný celodenní zážitek.

Tak co, už se těšíte na promítání? My rozhodně ano! Ale pokud vás náš výběr nezaujal, nebo jednoduše nechcete sedět v kině, když je venku hezky, můžete vyzkoušet jakýkoliv jiný zážitek z naší nabídky. Na léto budou nejlepší nějaké adrenalinové zážitky, venkovní únikovka, nebo třeba výlet.

A kam chodíte v létě nejraději na film vy? Dejte nám vědět do komentářů ;)