(mapa)

Náměstí Svobody (lidově Svoboďák) je situováno v centru Brna a tvoří pomyslný střed celého města. Jeho nepravidelný trojúhelníkový tvar vznikl ve 13. století zkřížením třech obchodních cest. Od té doby se postupně měnilo. Nyní je spojováno s okolím několika ulicemi a průchozími pasážemi.

Náměstí je také označováno jako historické centrum Brna, protože je z velké části obestavěno původními domy šlechty a měšťanů. Nejstarší dochovanou renesanční památkou na náměstí je Dům pánů z Lipé, neboli Schwanzův dům, nacházející se v těsné blízkosti nákupní pasáže Rozkvět. Za povšimnutí stojí i Palác šlechtičen, dům postavený mezi lety 1682-1690, který nyní slouží jako jedna z výstavních budov Moravského zemského muzea. U budovy se střetávají ulice Kobližná a Běhounská. Z novorenezančního období pochází Dům U čtyř mamlasů. Název vznikl podle 4 obřích mužských soch, které jej podepírají. Tato památeční stavba je situováno u moderně vypadající pasáže Omega vedoucí do staré pasáže Alfa.

Vaší pozornost určitě zaujme i střed náměstí s Morovým sloupem, bronzovou kašnou s verši od Jana Skácela a černými hodinami, které jsou mezi lidmi označovány jako Brněnský orloj.

Kam za nákupy, na oběd a kávu?

Potraviny můžete nakoupit v obchodních pasážích v supermarketu Billa, nebo v Lidlu. Oblečení nabízí například pobočka řetězce New Yorkeru, H&M a Urban Store. Kávu si můžete dopřát ve Starbucks. Navštivte skvěle hodnocenou Středověkou krčmu, vychutnejte si sushi a vietnamské pokrmy v restauraci Dandi, ochutnejte Mexiko v Bistru Bastardo, zajděte si na rychlý oběd do McDonald´s. Náměstí nabízí vše od americké fast food kuchyně přes indickou, asijskou, italskou až českou. Na Svoboďáku se fantazii meze nekladou.

Dům U Čtyř mamlasů

Náměstí jako centrum dění?

Již od nepaměti se na náměstí pořádaly nejrůznější měšťanské sešlosti. Momentálně Náměstí Svobody vyniká svým bohatým celoročním kulturním programem. V zimě jsou to tradiční vánoční trhy, během roku živá vystoupení známých i méně známých celebrit, Vinné slavnosti, Festival dobrého jídla a pití, podzimní Octoberfest, a také pochod čertů z Rakouska.

O dalším brněnském náměstí si můžete přečíst v článku: Jakubské náměstí v Brně a co si na něm nenechat ujít.