Milujete přírodu a nechce se vám příliš daleko od Brna? Mám pro vás tip na návštěvu Mariánského údolí, které se nachází v městské části Brno – Líšeň. (Mapa)

Jak vznikl název Mariánské údolí?

Mariánské údolí dostalo název podle hraběnky Marie z Fünfkirchenu, která tuto krajinu milovala. Po druhé světové válce s nástupem komunismu bylo údolí přejmenováno na Gottwaldovo a využíváno pro poutě, pořádání nejrůznějších slavností, závodů a podobně. Památky na toto období tvoří polorozpadlé a zarostlé tribuny. Po změně režimu v roce 1989 údolí získalo zpět svůj původní název.

Zdroj obrázku: kafelanka.cz

Vodní nádrže v Mariánském údolí a turistika

Středem údolí se táhne potok Říčka, jež je v některých oblastech přetvořen na 5 vodních nádrží: nádrž U Kadlcova mlýna, Pod Hrádkem, Muchova bouda, Pod Hornekem a Pod Hájkem. První z nich jsou nejznámější a nejvíce využívané během léta pro rekreaci, koupel, rybaření a během zimy například na bruslení, či otužování.

Mariánské údolí je úžasným místem pro návštěvníky všeho druhu. Kolem nádrží se z obou stran táhnou stezky vhodné pro procházky, cyklistiku a v zimě pro běžkaře. Krom toho rekreanti zajisté ocení rozsáhlé lesní porosty, krásnou přírodu, nespočet vodních a jiných zvířat. Na severu údolí se nachází i několik jeskyň, ale pouze tři jsou vhodné pro vstup veřejnosti. Pekárna je 64 metrů dlouhá tunelovitá jeskyně, která je dostupná pouze jedinou cestou. Do celých prostor sahá denní světlo. Švédův stůl je mini průchozí jeskyní. Do Ochozské jeskyně lze vstoupit pouze s průvodcem a za hezkého počasí. Při deštích je vstup zaplaven.

Po celém údolí se nachází informační tabule a turistické značky.

Zdroj obrázku: Michal Klajban ( Wikipedia.org ) 

Kde se můžete v Mariánském údolí občerstvit?

Podél nádrží jsou otevřené restaurace a stánky s občerstvením. Nejznámější je Kadlcům mlýn a Muchova bouda. Osobně mohu doporučit restauraci Eldorado, kde je možnost využití krásného posezení, zábavy pro děti, osvěžit se nápoji a vychutnat si pečené maso z roštu.

Zajímavost na závěr

V roce 2009 došlo v údolí k vybudování 8 kilometrové trasy vhodné pro vozíčkáře, tato trasa je jedinou svého druhu v České Republice. Krásná příroda se nachází i v oblasti lomu Hády. Článek si můžete přečíst u nás na blogu pod štítkem Brněnské víkendy.