V minulém článku jsme si představili online výtvarné kurzy pro dospělé, dnes se zaměříme také na kurzy výtvarného umění, ale tentokrát takového, které je potřebné či alespoň o něco lepší vykonávat v ateliérech nebo například v exteriéru. Všechny tyto kurzy tak zároveň mohou být i pěkným zážitkem, jelikož kromě nových dovedností můžete zažít i spoustu dalších věcí, poznat nové lidi či objevit nová kouzelná místa. Kurzy jsou obvykle určeny jak studentům, kteří se chystají hlásit na střední či vysoké umělecké školy a potřebují v dané technice získat trénink, tak i lidem různých věkových kategorií se zájmem o umění. Vhodné jsou tedy i pro začátečníky, kteří se o technice budou učit od úplných základů, ale i pro pokročilé, aby si své již nabyté dovednosti zlepšili.

Vybírat můžete z těchto výtvarných kurzů:

 • Roční kurz sochařství
 • Letní kurz krajinomalby a plenéru
 • Letní grafická dílna
 • Kurz malování pro rodiče s dětmi
 • Výtvarný kurz malby

Nyní už se podívejme na jednotlivé kurzy konkrétněji.

Roční kurz sochařství

Ateliér Montmartre v Praze nabízí několik výtvarných kurzů pro dospělé. Jeden z nejzajímavější z nich, který by zároveň i zapadal do našeho výběru, je právě roční studium sochařství. Kurz je naplánován do jednoho školního roku, s výukou 1x týdně. Možnost je vybrat mezi odpoledními a večerními lekcemi, odpolední začínají ve 14.00 a trvají do 17.00, večerní začínají 17.30 a končí ve 20.30. Délka jedné lekce je 3 hodiny, lekcí je dohromady 38 a celý kurz trvá 10 měsíců (školní rok), výuka neprobíhá přes letní prázdniny. Cena za celý kurz je necelých 27 000 Kč, částka jde případně rozfázovat do 2 až 3 splátek. Náplň kurzu po obsahové stránce je strukturovaná tak, aby studenty provedla základy techniky obecně, a následně i různými jednotlivými tématy modelování. Lektoři také slibují individuální přístup, jelikož počet studentů na lekcích je omezen tak, že při plném počtu vás je 5. Dle dostupné fotogalerie se studenti učili modelovat nejrůznější předlohy, zaměřovali se například na lidský portrét a dělali busty, zmenšená torza, figury, zvířata, lebky, i abstraktní motivy.

Jak to vypadá v ateliéru sochařství můžete nahlédnout zde:

Letní kurz krajinomalby a plenéru

Tentýž pražský ateliér nabízí vedle sochařského a mnoha dalších kurzů i kurz plenéru a krajinomalby. Jak napovídá název, kurz je opravdu nejvhodnější plánovat na léto, jelikož za příznivého počasí se dá v přírodě pobýt delší sobu, a v klidu tak venku malovat či kreslit. Ideální je pro jedince, kteří jsou v přírodě rádi, a rádi by se naučili její krásy i zachytit do svých obrázků. Je jedno zda byste chtěli malovat květiny, parky, lesy, zahrady či městskou architekturu nebo venkovskou zástavbu, naučíte se základy, abyste uměli namalovat všechny tyto scenérie. Krajinomalbu si poté můžete odvézt i třeba z dovolené, ať už třeba u moře nebo vysoko v horách. Předně je kurz vhodnější pro začátečníky, protože se během lekcí vyučují především základy kompozice, stavby obrazu, perspektiva, barevnost a možnosti zachycení prostoru, světla a atmosféry. Jste-li náhodou už pokročilý, můžete si dovednosti alespoň prohloubit, a třeba si některou techniku či podstatnou část techniky jako je například perspektiva, zdokonalit. Pomůcky potřebné k plenéru i malbě obecně vám budou k dispozici v ateliéru, není tedy nutně potřebné nosit si vše své. Kurz je naplánován na 8 týdnů, každýtýden probíhá 1 lekce, obvykle pravidelně v jeden den ve večerních či odpoledních hodinách. Délka jedné lekce je 2,5 hodiny, a cena za celý kurz je necelé 4 000 Kč.

Průběh malby vlaku v přírodě je ke shlédnutí tady:

Letní grafická dílna

Z nabídky Montmartru jsem vybrala ještě jeden letní kurz pro dospělé, jímž je grafická dílna. Jelikož se jedná opět o kurz probíhající v letních, prázdninových měsících, jeho délka je 8 týdnů. Čeká vás tak 8 lekcí grafiky, o délce jednotlivé lekce 2,5 hodiny. Cena za celý kurz je necelé 4 000 Kč, a hodiny probíhají obvykle v odpoledních a večerních hodinách, se startem například v 17.30. během kurzu vás zkušený lektor provede základními grafickými technikami, jak tisku z výšky, tak i tisku z hloubky. Jedná se o techniky linorytu a monotypie, ty řadíme mezi tisk z výšky. Mezi tisky z hloubky poté patří suchý jehla, akvatinta a lept.

Techniku leptu můžete vidět zde:

Všechny pomůcky potřebné ke kurzu vám poskytnou v ateliéru, s sebou se hodí vzít oblečení, ideálně takové, které můžete případně pošpinit či poničit. Zážitků z grafického kurzu si můžete odnést víc, než byste možná předem očekávali, jelikož tyto techniky vyžadují kromě kreativity i vcelku velkou zručnost, trpělivost a znalost technického postupu. Pořadatelé vítají úplné laiky, zkušené malíře, studenty, dospělé, seniory a všechny fanoušky a nadšence do nových zkušeností.

Technika suché jehly je pro lepší představu zase tady:

Kurz malování pro rodiče s dětmi

V nabídce výtvarných kurzů mimo kurzů pro děti či kurzů pro dospělé najdete i takové, které se zaměřují právě na společně strávený čas mezi rodiči a jejich dětmi. Takovým kurzem je i malování pro rodiny, přijít můžete jako rodič či prarodič se svým dítětem. Celková cena vychází přibližně na 6 5000 Kč při skladbě 1 dospělý + jedno dítě. Pokud byste s sebou chtěli vzít druhé dítě, je za něj příplatek další 2 000 Kč. Kurz případně můžete absolvovat i ve skupině více dospělých či více dětí, pořadatelé potom slibují menší cenu. Četnost kurzu je 12 lekcí, každý týden je jedna, 2hodinová lekce, obvykle v odpoledních hodinách. Náplníkurzu má být výuka malby za použití skutečných profesionálních nástrojů a pod profesionálním vedením. Jako pomůcky k malování mý být využíváno klasické malířské plátno a barvy na bázi akrylu či oleje. Nenajdete tam tedy pouze pastelky, vodovky, voskovky a další náčiní, se kterým se obvykle děti baví. Pointou kurzu není pouze zabavit děti, ale skutečně je vést k malířskému koníčku se všemi náležitostmi. To vše se kombinuje i se vztahem mezi rodičem a dítětem, aby si svou oblíbenou činnost uměli užít spolu, a něco se přiučil kromě dítěte i dospělý. Naprosto ideální je absolvovat takový kurz, pokud oba (pra/rodič i dítě) máte v malování zálibu a dítě na celé lekci vydrží v takovém klidu a soustředění, aby nevyrušoval ostatní účastníky. Z tohoto důvodu je také minimální věková hranice pro děti 4 roky. O věku se případně můžete poradit s pořadateli, kteří vám průběh kurzu více přiblíží.

Tady je inspirace, jaký formát byste s dětmi pomocí akrylu mohli namalovat:

Letní kurz malby

U kurzu malby ještě chvíli zůstaneme, tentokrát se však přesuneme z přírody a od dětí do ateliéru k menší skupince dospělých. Cílem tohoto kurzu je seznámit a naučit studenty pracovat s různými technologickými postupy různých technik malby. Kurz je opět letní, probíhá tedy v prázdninových měsících a je seskládán z 8 lekcí. Každá lekce má 2 a půl hodiny, a odehrává se 1x týdně ve večerních hodinách v ateliéru na pražském Smíchově. V ceně jsou zahrnuty veškeré potřeby na malování, a celková cena je necelé 4 000 Kč. Vhledem k 8 lekcím, tedy 8 týdnům jsou studenti seznámeni se 4 stěžejními technikami, jimž se poté můžou, dle vlastního zájmu, věnovat podrobněji.

Podrobnější obsah kurzu malby pro dospělé si představíme tady:
 • Kurz začíná úvodem do teorie barev a představuje techniku pastelu.
 •  Na druhé lekci se účastníci učí impresionistickou techniku a malují svůj obraz dle předlohy. Směr impresionismu spočívá v zachycení okamžiků, dojmů a emocí (impresí) zpravidla v přírodě či otevřeném okolí.
 • Dále studenti zkouší kombinované techniky.
 • Na 4. lekci přichází na řadu akryl a vodové barvy, stále jsme tedy u technik na vodní bázi.
 • Lekce 5. už představuje olejomalbu, což může být pro studenty zcela nový styl malování, jelikož olej se chová jinak než barvy na bázi vody. Vybrat si může z malby zátiší či vlastního tématu, u oleje se zároveň zůstává i na lekci číslo 6.
 • Na závěr jsou poslední 2 lekce věnované závěrečné individuální práci, v níž už student pouze konzultuje s lektorem, jelikož už z kurzu umí posoudit a využít naučené techniky malby.

Malování ve stylu impresionismu je pro představu na tomto videu:

Vyrazíte v létě na některý z výtvarných kurzů nebo máte raději ty celoroční či případně výtvarné kurzy, které se celé odehrávají online? Dejte nám vědět do komentářů! Dále vám můžeme doporučit třeba kam si vyrazit na nejlepší feraty v Česku.