Permanentní make-up je kosmetická procedura, kterou si v posledních letech oblíbilo velké množství (nejen) žen. Hlavní výhodou, když si permanentní make-up necháte aplikovat, je zřejmě úspora času. Vypadáte stále skvěle i bez hodiny strávené ráno u kosmetického stolku. Typů permanentního make-up je více, obvykle se zaměřuje na úpravu jedné obličejové partie. Je tak možnost udělat permanentní řasy, permanentní obočí, konturu rtů, výplně rtů, či permanentní oční linku. Níže představíme každou jednotlivou techniku blíže i s tím, jaký je k tomu potřeba mít kurz, kolik vás bude stát, a co musíte k vykonávání takové kosmetiky splňovat.

Níže se můžete podívat, jak to vypadá na klinice, kde permanentní make-up poskytují:

Jak je to s formální stránkou?

Podobně, jako jsme rozebírali v článku Jak se stát nehtovou designérkou je i pro tuto činnost potřebné mít určité vzdělání v oboru.

Dle české legislativy je člověk poskytující tuto službu Odborník na permanentní make-up (kód: 69-032-M) a pro poskytování služby je potřeba prokázat odbornou způsobilost. Tu můžete doložit řádný ukončením vzdělání v daném oboru nebo odbornou či profesní kvalifikací, kterou získáte právě absolvováním některého z akreditovaných kurzů. Kvalifikační standard poskytuje Ministerstvo zdravotnictví. Jako kosmetička se následně můžete nechat zaměstnat či podnikat na živnostenský list. Ten je možné vyřídit běžně na živnostenském úřadě, budete s sebou potřebovat občanku, pro tento obor také zmiňovaný doklad odborné způsobilosti a 1000 Kč na uhrazení poplatku za zřízení živnosti. Zároveň také musíte být zletilí (tedy mít 18 a více let), pokud nejste, dá se živnost také založit, je však potřeba dalších kroků ohledně právního zmocnění. Samozřejmě nesmíte mít ani uložen trest nebo sankci ve vykonávání tohoto nebo příbuzného oboru, a neměli byste být v insolvenčním řízení. Poté, co vám bude živnost založena, stáváte se živnostníkem neboli OSVČ(osoba výdělečně činná), můžete za své služby vystavovat faktury a legálně si tak sami vydělávat. Nezapomeňte však, že si později musíte sami podávat i daňové přiznání a všechny další náležitosti s tím spojené.

Kurz - Permanentní make-up

Kurz ušitý na míru přímo akreditaci od ministerstva, tedy na Odborníka na permanentní make-up je sestaven ze tří hlavních částí. Začíná se teoretickou částí, následuje část praktická a zakončení kurzu je formou závěrečné zkoušky. Jedná-li se o rekvalifikační kurz, je potřeba již mít výuční list či profesní kvalifikaci kosmetičky. Kvalifikačním standardem je 10 základních částí, stručně si je zde představíme:

 • Bezpečná aplikace permanentního make-upu.
 • Znalost teoretických základů dermatologie a somatologie, rozpoznání chorobného stavu pokožky.
 • Poskytnutí odborné poradenské činnosti klientům v této oblasti.
 • Základní orientace v legislativním minimu tohoto oboru.
 • Obecná i podrobná analýza obličeje.
 • Architektura obočí, rtů, očních linek.
 • Koloristika v oblasti permanentního make-upu.
 • Metody a technologie permanentního make-upu.
 • Kritéria pro hodnocení výsledku.
 • Obočí, definování jeho tvaru, vláskování a pudrování (konkrétní metody).
 • Permanentní make-up očních linek.

Po kurzu získáte certifikát o rekvalifikaci, osvědčení je platné v celé EU. Budete mít potřebné znalosti a praktické základy pro kariéru kosmetičky, konkrétně tedy pro poskytování tohoto typu make-upu. Poskytovatelé kurzu vám obvykle poskytnout také výbavu potřebnou pro permanentní make-up, jako jsou profesionální tetovací přístroje a materiál. Případně i například umělá kůže, na níž budete trénovat. Potřebovat poté budete také modelky na závěrečné aplikace, které si buď budete muset přivést své, nebo vám je domluví přímo poskytovatel.

Běžná cena tohoto kurzu se pohybuje kolem 40 000 Kč. Například v Amazing Beauty AcademyPraze je cena 38 000 Kč včetně závěrečné zkoušky a s poskytnutím modelek. Poté třeba v Academy of BeautyBrně je cena 40 000 Kč + 8 000 Kč za závěrečnou zkoušku. Uvádí však, že kurz čítá 300 hodin a školení probíhá ve skupince od 2 do 4 členů.

Kurz - Prodloužení řas

Permanentní prodloužení řas je jinými slovy prodloužení či i zhuštění řas vyhotovené metodou řasa na řasu. Umělá řasa či trs řas se nalepí na přirozenou řasu, životnost této metody je uváděna 6 až 8 týdnů, záleží však samozřejmě na tom, jaká je životnost přírodních řas, jaká je o ně péče a podobně. Metoda řasy na řasu je buď 3D, 4D, 5D či volume. Dosáhnout se dá velmi přirozeného či až velmi extravagantního vzhledu.

Kurz této techniky je obvykle koncipován pouze do 1 dne, můžete jej však sehnat až v 3 či 4denním bloku, podle obsáhlosti. Jeho cena se pohybuje od cca 3500 Kč do 10 000 Kč. Cena je pohyblivá kvůli tomu, jak obsáhlý a dlouhý kurz je, s jakými materiály vás seznámí a kolik studentů na kurzu bude. Běžná cena, kterou si poté kosmetička účtuje za první aplikaci řas je mezi 900–1200 Kč, a trvá do 1 hodiny.

Kurz - Lash lifting

Metoda využívaná zejména tehdy, kdy klient/ka nechce či nemůže využít metody prodloužení řas umělými řasami, ale přesto chce svůj pohled nějak zvýraznit. Nedochází při ní k narušení přirozených řas, ale dochází ke speciálnímu natočení a vypnutí řas na silikonovou formu. Řasám se zároveň dostane intenzivní výživy.

Výsledkem tak je tedy nejen zvýraznění řas – jejich tvaru i barvy, ale také jejich vyživení. Aplikace je tak vhodná zejména pokud je klient/ka alergický/á na umělé řasy a lepidla, kterými se nanáší, dále pro slabé a nevýrazné řasy, či pokud je potřeba dodat řasám odpočinek například od předchozího nalepování.

Cena kurzu startuje opět přibližně na 3000 Kč a délka je obvykle jednodenní.

Kurz - Microblading

Neboli vláskování obočí je technika pro permanentního natetování obočí metodou nakreslení jednotlivých vlásků. Potřeba je znát architekturu obočí a obličeje a umět hezké obočí také nakreslit. V kurzu vás naučí, jak přesně vlásky tetovat, v jakých směrech a pod jakým sklonem, aby obočí vypadalo co nejpřirozeněji.

Cena za kurz se pohybuje mezi 15 000 až 40 000 Kč, jeho délka je obvykle dvoudenní.

Kurz - Tetování očních linek

Oční linky mohou být natetovány buď klasické či stínované. Na kurzu se učíte o tvaru, proporcích ale i barvách a aplikaci. Základem je také praktický nácvik a znalost vizážistických dovedností, aby make-up oku lichotil, nikoli aby oko například opticky zmenšil či deformoval.

Cena se pohybuje kolem 15 000 Kč a kurz je koncipován do jednoho dne.

Kurz - Tetování rtů

Na tomto kurzu se učí především to, jakou nejvhodnější metodu a techniku zvolit proto, abyste byli schopni vyhotovit tvarové korekce i barevné rekonstrukce rtu. Zvolení správné barvy zde hraje vedle architektury rtů také velmi důležitou roli. Techniky kontur a tetování by vás na kurzu měli naučit stejně tak dobře, jako určování a navrhování vhodného tvaru rtů.

Samostatný kurz není až tak běžný, na rty se zaměřuje při obecnějším kurzu permanentního make-upu, jenž je podstatně delší a zahrnuje více technik. Pokud jej však seženete, cena kurzu se zase startuje cca na 15 000 Kč a trvá 1 den.

Dále vám můžeme doporučit článek o tom, jak se stát nehtovou designérkou, jak si vybrat kurz fotografování, či vzdělávací kurzy. :)

Všechny kurzy permanentního make-upu
 • Prodloužení řas
 • Lash lifting
 • Microblading
 • Tetování očních linek
 • Tetování rtů